Sinemalar.com

85. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

85. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu
25 Şubat 2013

Los Angeles Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenen törende en iyi film ödülünü Ben Affleck'in ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) İran'daki 6 Amerikan vatandaşını kurtarmak için düzenlediği operasyonu anlatan filmi ''Argo'' elde etti. 

En iyi kadın oyuncu ödülünü "Silver Linings Playbook" filmindeki performansıyla Jennifer Lawrence alırken en iyi erkek oyuncu Oscar'ına "Lincoln" filmiyle Daniel Day Lewis lsyık görüldü.

En iyi yönetmen ödülünü "Life of Pi" filmiyle Ang Lee alırken, en iyi uyarlama senaryo ödülünü "Argo"yla Chris Terrio, en iyi özgün senaryo Oscar'ını ise "Django Unchained" ile Quentin Tarantino aldı.

"Les Miserables"daki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar'ını Anne Hathaway, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü ise "Django Unchained" ile Christoph Waltz kazandı. 

İŞTE ÖDÜLLER

En İyi Film: "Argo"

En İyi Kadın Oyuncu: Jennifer Lawrence, "Silver Linings Playbook

En İyi Erkek Oyuncu: Daniel Day-Lewis, "Lincoln

En İyi Yönetmen: Ang Lee, "Life of Pi"

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Anne Hathaway, "Les Miserables"

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christoph Waltz, "Django Unchained"

En İyi Uyarlama Senaryo: "Argo", Chris Terrio

En İyi Özgün Senaryo: "Django Unchained", Quentin Tarantino

En İyi Görsel Yönetmen: Claudio Miranda "Life of Pi"

En İyi Belgesel: "Searching For Sugar Man", Malik Bendjelloul ve Simon Chinn

En İyi Kurgu: "Argo", William Goldenberg

Yabancı Dilde En İyi Film: "Amour" (Avusturya)

En İyi Animasyon: "Brave", Mark Andrews ve Brenda Chapman

En İyi Orjinal Müzik: "Life of Pi", Mychael Danna

En İyi Orijinal Şarkı: "Skyfall", Adele Adkins ve Paul Epworth

En İyi Yapım Tasarımı: "Lincoln

En İyi Kısa Animasyon: "Paperman", John Kahrs

En İyi Kısa Film: "Curfew", Shawn Christensen

En İyi Kısa Metrajlı Belgesel: "Inocente", Sean Fine ve Andrea Nix Fine

En İyi Ses Kurgusu: "Skyfall", Per Hallberg, Karen Baker Landers ve "Zero Dark Thirty", Paul N.J. Ottosson

En İyi Ses Miksajı: "Les Miserables", Andy Nelson, Mark Paterson ve Simon Hayes

En İyi Kostüm Tasarımı: "Anna Karenina", Jacqueline Durran 

En İyi Makyaj ve Saç: Lisa Westcott ve Julie Dartnell, "Les Miserables"

En İyi Görsel Efekt: "Life of Pi", Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer ve Donald R. Elliott.

Popüler Yorumlar

sinemasli (Profesyonel) | 25 Şubat 2013, 13:21

Akademi ödüllerinin bu güne kadar hiç objektif olduğunu görmedim ama yinede bir umut sabaha kadar 'Olur da ödül hak edene gider.' diye bekledim.. "En İyiFilm:ARGO " "Ödülü Sunan: Michelle Obama" Daha ne kadar politik davranılabilirdi merak ediyorum, değerlendirirken diğer adaylara fark açabilmek için neyi başardı bu film.. Bilindik operasyon filmlerinden farkı neydi? İRAN'da ki AMERİKAN elçiliğinin saldırıya uğraması mı? Diğer adayların yanından bile geçemezdi ARGO... Kötü film değildi! Aksiyon ve gerilimli güzel bir dram filmiydi.. AMA KESİNLİKLE *EN İYİ* DEĞİLDİ...

0
5
yunus_e_akbaba_50 (Amatör) | 25 Şubat 2013, 19:47

Evet beyler bayanlar . Seneyede Suriyeyle ilgili bir Amerikan kahramanlık filmi çıkar ve ödülün hangi filme gideceğini tahmin etmek zorunda kalmayız :) Yani resmen komedi bir durum ya. Eskiden otururdum sabah kadar izlerdim. Bir heyecan bir heves olurdu. Beni tek sevindiren olaysa Q.Tarantinonun ödül almasıydı. Zaten almasada pek umrumda olmazdı. Bakalım daha neler göreceğiz ...

0
5

Tüm yorumlar (70)

Avatar
StannisBaratheon (Dublör) | 9 Ağustos 2013, 09:16

En İyi Film Oscarının Django Unchained'e verilmemesi tam bir haksızlık onun dışında Daniel Day-Lewis'in 3. oscarını almasına sevindim

Cevap Yaz
0
0
Sergi (Amatör) | 26 Şubat 2013, 17:33

argo mu? argonun 10 katı iyi filmler varken argoda nedir ya. politik olmayan sanat için yapılmış filmler ezilmiş resmen onuda geçtim hobbitin dogru düzgün adaylığı bile yok aday olduklarından da bir tane bile alamamış daha doğrusu vermemişler ama 2. ve 3. filmi ödülleri toplar diye biraz da olsa rahatım. animasyon filmine gelince cesur filmi eyvallah ama madagaskar ve buz devri en azından aday olsaydı bari kaç milyon hasılat yaptı bu filmler millet boşuna izlemiyo brave dışında diğer filmleri kimizlemiş? neyse gelelim kara şovalye yükseliyor ve yenilmezlere onlarında aday bile olamaması tam bir fiyasko. açlık oyunları ve örümcek adam için fazla iddam yok ama en azından adaylık olabilirdi. birde şunu farkettim bilmiyorum belkide yanlıştır oscar zamanı gelmeden hemen once vizyona giren filmler genelde aday oluyo yani oscara atıyorum 10ay varken vizyona giren bir filmin oscara 1 ay kala vizyona giren filme nazaran daha az şansı varmış gibi bilmiyorum bana öyle geliyoda olabilr. ama oscar tam bir saçmalık. l. dicaprio, tom cruise, brad pitt, johnny depp bu adamların daha oscarı yok ve tahminen 4ünden birinin hiç olmayacak ve amerikanın en sevilen aktörleri.

Cevap Yaz
0
2
FermanMamedov (Dublör) | 26 Şubat 2013, 17:11

siz düşünün hollywood kime ve ya neye ne için ödül verir..

Cevap Yaz
0
0
mugursen (Figuran) | 26 Şubat 2013, 08:52

O değil de.. Anladım ki Oscar almak için Amerika Siyasi filmi çekmek lazımmış :)) Adamlar utanma duygusu içine girmiş ki (!) 5 kez aday olan yönetmen Ang Lee'ye en iyi yönetmen ödülünü vermişler..!! :))

Cevap Yaz
0
0
spaceboys (Amatör) | 26 Şubat 2013, 01:15

akademi bu işi artık propanganda veya siyasi işlere bağlamaya başladı argo en iyisimiydi değildi ama karşısında çok dişli bir rakibi de yoktu argo olmasa diğer bir propagandacı lincoln alırdı herhalde Daniel Day-Lewis ve Jennifer Lawrence alması da seçeneksizliktir verebilecek başka kimse yok yine de gecenin starı pi'nin hayatı hakkettiklerini aldı...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz