Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Quentin Tarantino

Machete Fragman
Quentin Tarantino profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
1959 oy
3304 kullanıcının favorisi

Quentin Tarantino

ABD

27 Mart 1963

Biyografisi

Quentin Jerome Tarantino, Amerikalı yönetmen, senarist ve yapımcı. Amerikan Sineması'nın en özgün yönetmenlerinden biri olarak bilinen Tarantino, 1992 yapımı Rezervuar Köpekleri'nin ardından her filmiyle kendine özgü işler ortaya koymayı başarmıştır.

Tarantino 1963'te Knoxville, Tennessee'de doğdu. Connie McHugh ve Tony Tarantino çiftinin çocuğudur. Annesi ve babasının henüz çok küçükken ayrılması sonrası annesiyle birlikte büyüdü. Çok küçük yaşlarda sinemaya ilgi duymaya başlayan, hatta yaşına uygun olmayan filmleri de seyreden Tarantino'nun bu hevesine annesinin evlendiği üvey babaları da destek verdi. Bu yaşlarda kendi senaryolarını da yazıyordu. Tiyatro oyunlarında yer alan, bir yandan birçok farklı işlerde çalışan Tarantino, okuduğu Harbor City'deki Narbonne Lisesi'ni bırakıp değişik işlerde çalışmayı sürdürdü. Özellikle video dükkanlarda çalıştığı yıllarda sinema ve filmlerle iyice haşır neşir oldu. Böylece sayısız yönetmenin yapımlarını görme fırsatı bulan Tarantino, filmlerden çeşitli notlar alarak kendi sinema dilini o yıllarda oluşturmaya başladı. 1987'de ilk profesyonel yönetmenlik ve senaristlik deneyimini My Best Friend's Birthday filmiyle yaşadı. Ancak çıkan bir yangın sonucunda filmin son halini içeren negatif yandı. Ancak filmin senaryosunu, 1993 yapımı Tony Scott filmi True Romance için yeniden yazdı ve Christian Slater ile Patricia Arquette'in başrolünde olduğu film büyük beğeni topladı. Buradan ve yine senaryosunu yazdığı Natural Born Killers'dan gelen paraların ardından, kendi projesini ortaya koyabilecek duruma geldi.

1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi. Başrolünde Harvey Keitel, Tim Roth ve Michael Madsen gibi ilerleyen yıllarda da çalışacağı isimlerin oynadığı filmde Tarantino da Mr. Brown karakteriyle kısa bir rol aldı. Modası geçmiş konuları, modası geçmiş teknikleri ve modası geçmiş oyuncuları kendine has radikal üslubu ile harmanlayıp, uçlarda yapımlar haline getiren yönetmen, böylece 90'lar sinemasında kendine has bir yer edindi. Amerikan Sineması'nın yeni Martin Scorsese'si olarak görülmeye başladı. Rezervuar Köpekleri'nden sonra 1994'te Elmore Leonard'ın The Switch adlı kitabından esinlenerek senaryosunu yazdığı Pulp Fiction filmi geldi. Yedi dalda Oscar'a aday gösterilen Ucuz Roman, En İyi Özgün Senaryo dalında Tarantino'ya Roger Avary ile birlikte Oscar kazandırdı. Film ayrıca Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi aldı.

1997'de Samuel L. Jackson'ın başrolde oynadığı Jackie Brown'ı, 2003'te Uma Thurman'lı Kill Bill serisinin 2 filmini yöneten Tarantino, 2005'te Robert Rodriguez ve Frank Miller'ın Sin City filminin küçük bir kısmında yönetmen koltuğuna oturdu. Bu filmleri 2009'da Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds), 2012'de de Zincirsiz (Django Unchained) gibi çok iyi oyuncuların yer aldığı ve Tarantino'nun yine kendi tarzını yansıttığı filmler izledi. Tek bir besteciye film müziklerini yaptırmak yerine birçok farklı şarkıyı film sahnelerine serpiştirerek başarılı kolajlara imza atan Tarantino, 2015'te çektiği The Hateful Eight'te, efsanevi İtalyan besteci Ennio Morricone'yle çalışarak ilk filmin tüm müzikleri tek kişiye emanet etmiş oldu.

2019'da gösterime girmesi planlanan ve 1960'ların sonunda geçecek yapımın ardından bir film daha çekmeyi planlayan Tarantino, daha sonra yönetmenliği bırakacağını duyurdu.

2017 yılında İsrailli şarkıcı Daniella Pick ile nişanlanmıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Popüler Yorumlar

BaRDaS (Profesyonel) | 14 Ağustos 2013, 19:35

Şu profil fotoğrafındaki ipnece gülüşe bakar mısınız :) Usta yönetmen!

1
12
24601 (Dublör) | 23 Mart 2013, 20:54

sen anlayamamissindir

3
11

Tüm yorumlar (497)

Avatar
MINORTYREPORT6 (Dublör) | 3 Ocak 2018, 17:28

“Şiddet içeren filmler çocukları zorba yapmaz. Belki onları zorba yapımcılara çevirir ama bu tamamen başka bir konu.” Quentin Tarantino

Cevap Yaz
0
0
berkayorhan (Dublör) | 15 Ağustos 2017, 19:16

en iyi yönetmenlerden biridir

Cevap Yaz
0
1
RSGLB (Figuran) | 29 Temmuz 2017, 21:00

overratedin kralı

Cevap Yaz
5
0
KHAYAL (Dublör) | 29 Temmuz 2017, 10:48

bana gore en iyi yonetmen

Cevap Yaz
0
0
MertAkyurekOfficial (Amatör) | 14 Temmuz 2017, 20:37

yüzlerce bölümlük dizi izleyeceğine 1 tarantino filmi izle yeter

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz