Hannibal Lecter Rolüne Al Pacino ve Robert De Niro da Düşünülmüş

07.11.2017 14:38

Hollywood’un kült gerilim filmlerinden The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği)’nin Oscar’lı oyuncusu Jodie Foster, Anthony Hopkins ile hafızalara kazınan 'Hannibal Lecter' rolü için Al Pacino, Robert De Niro ve Dustin Hoffman’ın da düşünülmüş olduğunu söyledi. 

Yönetmenliğini Jonathan Demme’nin üstlendiği 1991 yapımı filmde, Foster’ın canlandırdığı genç FBI ajanı Clarice Starling, kurbanlarının derilerini yüzebilecek kadar psikopat bir katili yakalayabilmek için bir başka psikopat olan ünlü Doktor Hannibal Lecter karakteri ile iletişime geçiyordu.

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Film Enstitüsü (BFI)’de açıklamalarda bulunan 54 yaşındaki Amerikalı aktris, “Anthony Hopkins seçilene kadar Al Pacino, Robert De Niro ve Dustin Hoffman gibi devlerin isimleri de öne çıkıyordu. Yönetmen Demme’nin Birleşik Krallık’tan bir oyuncu istemesiyle oklar Hopkins’e döndü” dedi.

Lecter karakterinin gerçek bir manipülatör olduğunu söyleyen Foster, “Dilini kullanarak insanları kıyıda tutmayı başarıyor. Bu Shakespeare canavarını görmek için suya atlıyorsunuz. Biz de böyle yaptık. Çekimlerin yarısı tamamlana kadar Hopkins’i sette görmemiştim. 7 – 10 gün içinde işini yapıp gitti. Hitchcock tekniği ile diyaloglarının çoğunu kameraya karşı yapmıştı, bazı günler onu hiç görmedim” dedi. 

Prodüksiyonun son günlerinde yaşadığı bir anısını da paylaşan Foster, şunları söyledi: “Çekimlerde son gündü ve Hopkins’le birlikte yemek yiyorduk. Ton balıklı sandiviçimi yerken ona ‘Senden biraz korktum’ dedim. O da bana ‘Ben senden korktum’ dedi. Ardından birbirimize uzun uzun sarıldık.”

Anthony Hopkins, filmdeki 25 dakikalık rolüyle 1992’de En İyi Erkek Oyuncu, Jodie Foster da En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı almıştı.