David Bowie'nin Filmlerde Yer Alan Unutulmaz Müzikleri

Efsanevi İngiliz müzisyen David Bowie'nin 450'den fazla filmde kullanılan müziklerinden unutulmaz 10 tanesini sizler için seçtik.

1. I'm Deranged (Lost Highway)

Yollar akıp giderken insan David Bowie'nin müthiş sesinde kayboluyor, adeta yolla ve çizgilerle bütünleşiyor. David Lynch'in kült filmi Kayıp Otoban'ın filmle özdeşleşen müziği I'm Deranged, aslında ilk olarak 1995 çıkışlı Outside albümünde yer almıştı.

2. The Hearts Filthy Lesson (Seven)

Müthiş bir gerilim filmine aynı mükemmellikte bir bitiriş: David Fincher'ın ilk başyapıtının sonunda yazılar tersten akarken, David Bowie'nin elektronik müziğe geçtikten sonraki başarılı şarkılarından biri olan The Hearts Filthy Lesson çalıyordu.

3. Putting Out The Fire (Cat People, Inglourious Basterds)

Bu hareketli, enerjik şarkı, Cat People ile özdeşleşse de Tarantino'nun Soysuzlar Çetesi filminin meşhur sinema yangını öncesi sahnesinde Melanie Laurent'ın jest ve mimiklerine adeta cuk oturmuştu.

4. Golden Years (A Knight's Tale)

A Knight Tale filminde, Heath Ledger ile Shannyn Sossamon'un başlattıkları dansa son derece iyi giden bir şarkı seçimi olmuştu Golden Years.

5. Changes (Shrek 2)

Shrek 2 filminde yine bir cover'ı kullanılan Changes, 1971 çıkışlı Hunky Dory albümünden çıkıp klasikler arasına girmiş bir David Bowie parçası.

6. As the World Falls Down (Labyrinth)

Goblin Kralı David Bowie ile güzeller güzeli Jennifer Connelly'nin aşkı, yine David Bowie'nin müzikleriyle bir kimliğe bürünmüştü.

7. Space Oddity (The Secret Life of Walter Mitty)

David Bowie'nin ilk hitlerinden olan Space Oddity, 2013 yapımı Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı filminde başrol oyuncusu Kristen Wiig ile bizzat Bowie'nin birlikte söylediği bir cover şeklinde kullanılmıştı.

8. Heroes (The Perks of Being a Wallflower)

Yine David Bowie'nin klasiklerinden biri olan Heroes, başka birçok film gibi yakın dönem gençlik filmi The Perks of Being a Wallflower) filmini de süslemişti.

9. Something In The Air (Memento, American Psycho)

Memento filminin o şaşkınlığa uğratan sonu, gerçek bir belirsizlik havası taşıyan Something in the Air müziğiyle gelmişti. Bu müzik aynı zamanda birkaç yıl önceki American Psycho filminde de yer almıştı.

10. Young Americans (Dogville)

1975 yapımı Young Americans albümünün aynı adı taşıyan müziği, Lars Von Trier'in 2003 yapımı gerilim filminin nispeten daha gevşemiş bir yüz ifadesiyle bitirilmesine neden oluyor genelde.