Muhammed Ali Filmleri

Efsane boksör Muhammed Ali'nin oynadığı filmler, hayatının anlatıldığı filmler, onunla ilgili belgeseller listemizde...

1. Ali

Muhammed Ali'nin hayatını anlatan Michael Mann filmi, ünlü boksörü canlandıran Will Smith'e En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adaylığı getirmişti.

2. The Greatest

Boksörün popülaritesinin zirveye ulaştığı yıllarda yöneldiği sinemada kendini canlandırdığı bir film, The Greatest. Robert Duvall, Ernest Borgnine ve James Earl Jones gibi Hollywood'un tanınmış isimleri Ali'ye eşlik ediyor.

3. When We Were Kings

1974'te o zamanki adıyla Zaire'nin başkenti Kinshasa'da yapılan Muhammed Ali - George Foreman karşılaşması üzerine yapılan belgesellerin en önemlisi. Leon Gast'in yönettiği film, En İyi Belgesel dalında Oscar kazanmıştı.

4. Ben Ali

Muhammed Ali'nin 1970'lerden kalma kişisel ses kayıtlarının yanı sıra aile üyeleriyle, arkadaşlarıyla ve boks tarihinin önemli isimleriyle yapılan röportajlar belgeselde yer alıyor.

5. Facing Ali

Bu belgeselde de Ali'yle kariyerinin çok farklı zamanlarında karşılaşmış önemli boksörler, efsaneyle ilgili düşüncelerini paylaşıyorlar.

6. Thriller In Manila

1 Ocak 1975'te Filipinler'de gerçekleşen ve Thrilla in Manila adıyla bilinen son Ali - Frazier maçı ve öncesinde yaşananlar bu belgeselde yer alıyor.

7. Muhammed Ali'nin Davası

1967'de Vietnam'da savaşmak istemediği için orduya katılmayı reddeden Ali, 5 yıl hapis cezası almıştı. Ali hapse girmese de boks lisansları iptal edilerek adeta "sürgün" edilmişti. The Trials of Muhammad Ali adlı belgesel, Ali'nin bu yıllardaki hak arayışını anlatan bir belgesel yapım.

8. Muhammad Ali's Greatest Fight

Tıpkı The Trials of Muhammad Ali gibi Ali'nin mahkeme yıllarında geçen filmde, davanın üst mahkeme tarafından değerlendirilme süreci ön plana çıkıyor. HBO filminde Christopher Plummer, Frank Langella ve Danny Glover gibi çok ünlü oyuncular oynamıştı.

9. Kara Öfke

Türkiye'de Kara Öfke adıyla gösterilen 1981 yapımı filmde Leon Isaac Kennedy en büyük olmaya çalışan bir boksörü canlandırırken Muhammed Ali de ona çok değerli taktikler veriyor.

10. I Am the Greatest!: The Adventures of Muhammad Ali

Evet, Muhammed Ali'nin şöhretinin doruğunda olduğu zamanlarda bir de çizgi filmi yapılmış ve Ali kendi karakterini seslendirmişti.