Steven Spielberg'in Akıl Uçuran Filmleri

1. Başlat: Ready Player One (2018)

Orijinal İsmi: Ready Player One

Süre: 140dk
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 2018 - ABD

Steven Spielberg'ün son şaheseri 'Başlat: Ready, Player One', hem görsel efektleri hem de hayal gücümüzü sonuna kadar zorlayan kurgusuyla şüphesiz 2018 yılını şenlendirdi. 2045 yılında geçen Steven Spielberg imzalı bilim kurgu filmi, OASIS isimli bir sanal gerçeklik oyununun dahi mucidinin ölmesiyle başlayan güç mücadelesini konu alıyor. 

2. The BFG (2016)

Orijinal İsmi: The Big Friendly Giant

Süre: 117dk
Tür: Aile , Fantastik , Macera
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Melissa Mathison
Yapımı: 2016 - ABD , Hindistan

Sevilen çocuk kitabı yazarı Roald Dahl'ın aynı isimli kitabından uyarlanan 'The BFG', Steven Spielberg'ün uçsuz bucaksız hayal gücüyle daha da renklenmiş bir fantastik film.  "Vejetaryen" olup artık insan yememeye karar veren sevimli dev BFG ve yetimhanede yaşayan küçük kız Sophie'nin sıcacık hikayesinin anlatıldığı bu film, yönetmenin film tarzının bir hayli uzağında olsa da, Steven Spielberg yine yapmış yapacağını dedirtiyor.

3. Azınlık Raporu (2002)

Orijinal İsmi: Minority Report

Süre: 145dk
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Scott Frank , Jon Cohen
Yapımı: 2002 - ABD

Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan 'Azınlık Raporu', zekice hikayesi ve Tom Cruise'un başarılı oyunculuğuyla aklımızı başımızdan alıyor. Aksiyon ve bilim-kurguyu bir güzel harmanlayan bu Spielberg filmi, iyi işlenmiş kurgusuyla birçok bilim-kurgu filminin de senaryosunu etkilemiş. Ayrıca, kadrosunda Tom Cruise dışında Kathryn Morris ve Colin Farrel da yer alıyor.

4. Yapay Zeka (2001)

Orijinal İsmi: A.I. Artificial Intelligence

Süre: 146dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram , Macera
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Brian Aldiss , Ian Watson
Yapımı: 2001 - ABD

Yapımcıları arasında Stanley Kübrick gibi bir dahi yönetmeni daha barındıran unutulmaz film 'Yapay Zeka', yine bir Spielberg bilim kurgusu. Başroldeki çocuk oyuncu Haley Hoel Osment'in başarılı performansı ve filmin yarattığı unutulmaz atmosferle "En İyi Bilim Kurgu Filmleri" listelerinde ilk sıralarda yer alan 'Yapay Zeka', 2001 yılında çekilmiş olmasına rağmen, içinde yaşadığımız devri çok iyi tahlil etmiş olmasıyla da aklımızı uçuruyor. 

5. Er Ryan'ı Kurtarmak (1998)

Orijinal İsmi: Saving Private Ryan

Süre: 169dk
Tür: Dram , Savaş , Tarih
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Robert Rodat
Yapımı: 1998 - ABD

Bilim kurgu filmleri kadar savaş filmleriyle de aklımızı almayı başaran efsanevi yönetmen Steven Spielberg'ün en bilinen filmlerindendir "Er Ryan'ı Kurtarmak" şüphesiz... Kadrosunda Tom Hanks, Matt Damon, Vin Diesel ve Tom Sizemore gibi ünlü oyuncuların bulunduğu bu Spielberg filmi, özellikle vuruculukta tavan yapmış ilk 25 dakikasıyla hafızalara kazınmıştır. Duygu yüklü olduğu kadar da kanlı geçen film, bir 2. Dünya Savaşı hikayesini konu alıyor. Amerikan sinema tarihinde 2. Dünya Savaşı'yla ilgili birçok film çekilmiş olsa da, Spielberg'ün akıl uçuran filmi "Er Ryan'ı Kurtarmak" bugün hala etkileyiciliğini koruyor. 

6. Schindler'in Listesi (1993)

Orijinal İsmi: Schindler's List

Süre: 195dk
Tür: Dram , Savaş , Tarih
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1993 - ABD

Başrollerinde Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes gibi isimlerin yer aldığı Spielberg'ün gerçek şaheserlerinden biri olan 'Schindler'in Listesi', vizyona girdiği sene Akademi, BAFTA, Altın Küre ve Grammy ödül törenlerini yıkıp geçmişti. "Anlatılmaz izlenir!" bir film olan Schindler'in Listesi, 2. Dünya Savaşı'nda Naziler'in binlerce Polonya Yahudisine uyguladığı soykırımın Oskar Schindler tarafından sonlandırılmasının hikayesini konu alıyor. ABD Ulusal Film Arşivi'nce de "kültürel,tarihi ve estetik olarak önemli" görülen film, Kongre Kütüphanesi'nde muhafaza edilmektedir.

7. Jurassic Park (1993)

Orijinal İsmi: Jurassic Park

Süre: 127dk
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1993 - ABD

Steven Spielberg'ü, 'Jurassic Park' serisiyle anmadan geçmeyelim istedik.  Yarattığı fantastik dünyayla bir nesli etkilemiş, seneler sonra hala filmdeki T-Rex isimli dev dinazorun şehir meydanlarına heykelleri dikilebiliyor ve oyuncakları satabiliyorsa bu film pek tabii efsane olmuştur. Steven Spielberg'ün inanılmaz yeteneği, azmi ve çok yönlülüğü, görsel efekt bakımından oldukça zengin ve zamanına göre de pahalı bir yapım olan 'Jurassic Park'la aynı yıl içinde 'Schindler'ın Listesi' gibi bir başka sinema klasiğini de çekebilmiş olmasından anlaşılabilir.

8. E.T. (1982)

Orijinal İsmi: E.T. the Extra-Terrestrial

Süre: 115dk
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Melissa Mathison
Yapımı: 1982 - ABD

Spielberg'ün ne kadar büyük bir yönetmen olduğunun bir başka kanıtı da şüphesiz 'E.T.' filmi. Uzayı ve uzaylıları giderek daha fazla merak eden toplumu iyi tahlil edebilmiş olan Spielberg, hayatımıza sempatik uzaylı E.T.'yi kattığında yıl henüz 1982'ydi. Başrollerinde Drew Barrymore, Henry Thomas ve Dee Wallace gibi isimlerin bulunduğu uzaylı arkadaşımız E.T.'nin sıradışı macerasını anlatan bu bilim kurgu filmi, E.T.'nin bir yanlışlık sonucu Dünya'da mahsur kalmasını ve Elliot isminde 10 yaşındaki bir çocuk tarafından misafir edilmesini anlatıyor.

9. 1941 (1979)

Orijinal İsmi: 1941

Süre: 118dk
Tür: Komedi , Savaş
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1979 - ABD

Bilim kurgu, savaş, dram... Hepsinde başarısını kanıtlamış ve kanıtlıyor olan yönetmenin bir de komedi türünde bir filmi var ki, tam bir sinema şöleni. İlk çıktığı zamanlarda finansal olarak başarı elde edemeyen, Pearl Harbor'ın Los Angeles halkı üzerindeki etkilerini anlatan kara mizah türündeki filmin değeri sonradan anlaşıldı ve hatta "kült" olarak değerlendirilmeye başlandı. Vizyona girdiği sene Akademi Ödülleri'ne de aday oldu fakat aday olduğu 3 kategoride de ödüle kavuşamadı. Yine de "Spielberg'ün tarzını bir de komedi filminde göreyim." diyenler, '1941'i çekinmeden izleyebilirler.

10. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (1977)

Orijinal İsmi: Close Encounters Of The Third Kind

Süre: 138dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Steven Spielberg
Yapımı: 1977 - ABD

Yine alışıldık ama senaryosu dolayısıyla beklenmedik bir Steven Spielberg filmi. Başrolünde  Richard Dreyfuss, François Truffaut, Teri Garr gibi isimleri barındıran 'Üçüncü Türden Yakınlaşmalar', aslında bilim-kurgu sinemasında bir devrim yaratmış da bir film. Vizyona girdiği 1977 yılına kadar benzer türdeki filmlerde kötü niyetli ve saldırgan lanse edilen uzaylılar, Spielberg'ün bu filminde ilk kez dost canlısı ve sevimli bir şekilde nitelenmiştir. 'E.T.' ve 'Üçüncü Türden Yakınlaşmalar' gibi filmler Steven Spielberg'ün bir uzaylı sempatizanı olduğuna dair de birer kanıt:)

11. Jaws (1975)

Orijinal İsmi: Jaws

Süre: 124dk
Tür: Gerilim , Korku , Macera
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1975 - ABD

Yalnızca 2 notadan oluşan ürkütücü müziğini duyar duymaz tüylerimizin ürpermesine sebep olan, gerilim türünde klasik olmuş bir başka Spielberg başyapıtı. Turistin bol olduğu küçük tatil beldesi Amity Adası'nın, devasa beyaz bir köpekbalığı tarafından sık sık ziyaret edilmeye başlamasını konu alan 'Jaws', gerçekçi sahneleriyle aklımızı başımızdan almıştı!