Nuri Bilge Ceylan'ın Son Filmi Ahlat Ağacı Hakkında Bilinmeyenler

Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi Ahlat Ağacı hakkında bilinmeyenler ve merak edilenler listemizde...

1. Ahlat Ağacı (2018)

71. Cannes Film Festivali'nde büyük ses getiren Nuri Bilge Ceylan'ın en son filmi Ahlat Ağacı'nın 1 Haziran 2018'de vizyona girmesi bekleniyor. Nuri Bilge Ceylan festivalde gelen filmin hikâyesiyle ilgili soruya "Doğduğum şehirde bir babayla, öğretmen bir baba ile karşılaştım. Bu tanışma beni çok etkiledi." şeklinde cevap verdi. 

2. 1 Haziran'da Vizyona Giriyor!

Bu seneki Cannes Film Feslivali'nde Altın Palmiye ödülü için yarışan Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği Ahlat Ağacı filminin ilk fragmanı yayınlanarak, 1 Haziran 2018'de vizyona gireceği açıklandı.  Gösteriminden sonra film 15 dakika boyunca ayakta alkışlandı ancak Altın Palmiye'nin sahibi Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda'nın yönettiği Manbiki Kazoku'nun oldu. 

3. Senaryosunun Yazılması 9 Aydan Fazla Sürdü

Senaryosunun Yazılması 9 Aydan Fazla Sürdü

Senaryonun yazım süreci 9 aydan fazla sürdüğünü belirten Ceylan, Akın Aksu’dan gelen ilk metinle beraber senaryo yazılırken  filmin ana karakteri baba yerine oğula kaymış... Böylece ortaya filmin son hali çıkmış. Ayrıca bir süredir genç nesil ile ilgili film çekmek istediğini söyleyen Nuri Bilge Ceylan bu fırsattan istifade ederek kafasındakileri Ahlat Ağacı’na yedirme imkanı bulduğunu belirtiyor. 

4. Çocukluğunun Geçtiği Çanakkale'den Esinlendi

Çocukluğunun Geçtiği Çanakkale'den Esinlendi

Kış Uykusu filminin çekimlerinden sonra başka bir proje için o sıralarda bulunduğu, çocukluk yıllarının geçtiği Çanakkale’yi ziyaret ederken orada kendisinin deyimiyle ‘açık görüşlü ancak insanlar tarafından değer görmeyen’ bir akrabasıyla karşılaştıklarını ve Çanakkale'den dönerken bu adamı bir filme konu etmeyi akıllarına koyduklarını belirtiyor. 

5. Çekimler Arte France Cinema’nın Mali Desteğiyle Gerçekleşti

Çekimler Arte France Cinema’nın Mali Desteğiyle Gerçekleşti

Filme Arte France Cinema Kurumu tarafından mali destek verildi. Ayrıca Cannes'de boy gösteren filme Kültür Bakanlığı da 2 Milyon TL değerinde destek vermişti. Geçtiğimiz yıl Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Kurulu 30 projeye toplam 25 milyon 600 bin TL destek verildiğini açıklamıştı.  En büyük destek alan yapım 2 milyon TL ile Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi ‘Ahlat Ağacı’ oldu. 

6. Doğu Demirkol “Bana Ağaç Oyna Dese Oynarım.” dedi...

Doğu Demirkol “Bana Ağaç Oyna Dese Oynarım.” dedi...

Doğu Demirkol, Nuri Bilge Ceylan'ın kendisini Yetenek Sizsiniz yarışmasından büyük hayal kırıklığıyla ayrıldıktan sonra bile derdini anlatmaya çalışması sayesinde onu Sinan karakteriyle özdeşleştirdiğini  ve rol sunma kararının da bu şekilde aldığını belirtti. “Bana Ağaç Oyna Dese Oynarım.” sözleriyle gala konuşmasında film kadrosunu kahkahalara boğdu.