Aşkın Tüm Engelleri Aştığını Gösteren En İyi LGBTİ Filmleri

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks sözcüklerinin kısaltması olan LGBTİ, sinemaya da bu kategorideki insanların hikayelerini cinsiyetler üstü bir anlayışla anlatabilen filmlerle aktarılıyor, çok da güzel oluyor. Bu listede derlediğimiz, aşkın sınır tanımadığını ve her zaman üstün geldiğini gösteren LGBTİ filmleri, aynı zamanda LGBTİ'lilerin toplumsal tabularla nasıl başa çıktığını veya çıkamadığını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Hazır dünyada ve Türkiye'de meydanlarda düzenlenen "Pride"yürüyüşleriyle kutlanan Onur Haftası'nı da geride bırakmışken, işte sizin için derlediğimiz en iyi LGBTİ filmleri!

1. Hayali Aşklar (2010)

Ünlü yönetmen Xavier Dolan'ın hem senaryosunu yazdığı, hem yönettiği hem de başrolünde yer aldığı LGBTİ filmi Hayali Aşklar, bir kadın ve iki erkeğin içinde olduğu bir ilgi üçgenini konu alıyor. Başrollerde Xavier Dolan'a Monia Chokri ve Niels Schneider eşlik ediyor. 

2. Zenne (2012)

Kendileri de homoseksüel olan ve birlikte yaşayan yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay'ın nefret cinayetine kurban giden arkadaşları Ahmet Yıldız'a ithafen çektikleri duygusal ve anlamlı LGBTİ filmi Zenne, toplumdaki homofobiyi tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Birbirinden çok farklı 3 kişinin karşılaşmasını, toplumca "erkek olmakla" bağlantılı olarak görülen askerlik kurumundan yola çıkarak işleyen Türk LGBTİ filmi Zenne'yi izlemelisiniz!

3. Mavi En Sıcak Renktir (2013)

Abdellatif Kechiche yönetmenliğinde çekilen LGBTİ filmi Mavi En Sıcak Renktir, iki kadının derin aşkını konu alıyor. Léa Seydoux ve Adèle Exarchopoulos'un başrolde harikalar yarattığı film 2013'te Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye sahibi olmuştu. 

4. Beni Adınla Çağır (2017)

Luca Guadagnino'nun çok konuşulan ve Oscar'da birçok adaylık alan şurup gibi filmi Call Me By Your Name, Elio ve Oliver adındaki iki genç adamın yaz aşkını anlatıyor. Güney İtalya'nın inanılmaz manzaralarıyla bir tabloyu andıran bu LGBTİ filminde Timothee Chalamet ve Armie Hammer'ın inanılmaz kimyası da filmi izlerkenki zevkinizi zirveye taşıyor.  

5. Danimarkalı Kız (2015)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Tom Hooper filmi Danimarkalı Kız, tarihin ilk cinsiyet değiştirme ameliyatını olan Einar Wegener ve eşinin duygu dolu hikayesini konu alıyor. Başrollerinde Eddie Redmayne ve Alicia Vikander’in yer aldığı  Danimarkalı Kız 72. Venedik Festivali’nde yarışmış ve 2015 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde Özel Gösterim’le seyircinin karşısına çıkmıştı. 

6. Plüton'da Kahvaltı (2005)

Başrollerinde Cillian Murhpy, Peter Gowen, Antonia Campbell-Hughes ve Mark Doherty’nin yer aldığı Neil Jordan filmi Plüton’da Kahvaltı, İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmişti. 1970’lerde geçen film, Patrick Braden’ın travmalarla dolu hikayesini konu alıyor. Çocukluğundan beri feminen olan Braden, kimliğini baskılara rağmen özgürce yaşar ve annesini bulmak için yollara koyulur.  

7. Heavenly Creatures (1994)

Yüzüklerin Efendisi serisinin ünlü yönetmeni Peter Jackson’ın iki kadının fantezilerinin ve yarattıkları ortak dünyanın işlendiği bir film olan Heavenly Creatures, Anne Perry’nin aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmış ve yazarın yaşamını konu alıyor. Başrollerinde Kate Winslet ve Melanie Lynskey’nin yer aldığı film, kimi zaman tüylerinizi ürpertiyor kimi zamansa sizi filmde Borovnia olarak adlandırılan bu hayal dünyasına ortak ediyor.  

8. Milk (2008)

Başrollerinde toplumsal sorunlara olan duyarlılığıyla bilinen Hollywood yıldızı Sean Penn’in harikalar yarattığı LGBTİ filmi Milk’te, gey hakları savunuculuğunda idol bir isim olan Harvey Milk’in hikayesi anlatılıyor. Sean Penn’in Harvey Milk rolüyle ikinci Oscar’ını da kazandığı film olan Milk’te Sean Penn, San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilip Amerikan siyasetinde eşcinselliğini saklamadan var olabilen ve hatta sevilen bir figürü başarıyla canlandırıyor. Başrollerde Sean Penn’e Josh Brolin ve Emile Hirsh eşlik ediyor. Milk’in yönetmeniyse Gus Van Sant. 

9. Onur (2014)

Senaryosunu Stephen Beresford’un yazdığı, yönetmenliğiniyse Matthew Warchus’un yaptığı gey haklarını savunan bir grubun mücadelesini anlatan 2014 yapımı LGBTİ filmi Pride(Onur)’un başrollerindeyse Bill Nighy, Imelda Staunton, Paddy Considine ve Dominic West’in yer alıyor. 1984 yılında, Margaret Thatcher himayesindeki İngiltere’de yaşanan olayları konu alan film, sadece eşcinsellerin değil politik azınlıkların da yaşadığı zorlukları konu alıyor. 

10. Tek Başına Bir Adam (2009)

Yönetmenliğini aynı zamanda ünlü bir modacı olan Tom Ford'un üstlendiği LGBTİ filmi Tek Başına Bir Adam'ın başrollerindeyse Colin Firth, Julianne Moore ve Nicholas Hoult yer alıyor. Colin Firth filmde sergilediği sağlam oyunculuğuyla BAFTA'da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nün sahibi olmuştu. Venedik Film Festivali'nde LGBTİ filmlerine özel bir kategori olan Queer Aslan Ödülü'nün de sahibi olan Yalnız Bir Adam, partnerini kaybeden bir edebiyat profesörünün yalnızlığına değiniyor.