Marvel Evreninin Yaratıcılarından Stan Lee Hakkında Bilinmeyenler

Örümcek Adam, X-Men, Thor, Demir Adam, Black Panther ve Fantastik Dörtlü gibi Marvel kahramanlarının ve çizgi romanlarının yaratıcısı, yazarı, editörü ve yayıncısı olan, çizgi roman efsanesi Stan Lee, 95 yaşında hayata veda etti. Fantastik ama bir o kadar da hayatın içinden, kusurlu kahramanların yaratıcısı, Marvel Comics'in yazarı, editörü ve yayıncısı olan Stan Lee, 95 yaşında aramızdan ayrıldı. 1939'da iş hayatına başlayan ve Black Panther, Örümcek Adam, X-Men, Thor, Demir Adam, Fantastik Dörtlü, Incredible Hulk, Daredevil ve Ant-Man gibi ikonik karakterlerin yaratıcısı olan Lee, aile avukatı Kirk Schenck'in yaptığı açıklamaya göre, Pazartesi sabahı erken saatlerde Los Angeles'ta yaşamını yitirdi.

1. Lee'nin ilham kaynakları da büyük yazarlardı!

Lee'nin ilham kaynakları da büyük yazarlardı!

Çocukluğunda bolca Stephen King, Mark Twain, Arthur Conan Doyle, William Shakespeare, Charles Dickens, Harlan Ellison, Jules Verne ve H.G. Wells okuduğunu ve bu yazarların hayal gücü üzerinde büyük bir katkısı olduğunu ifade etmişti.

2. 19 yaşında editör oldu!

19 yaşında editör oldu!

Bir zamanlar bir gazetede ölüm ilanları yazmakta olan Stan Lee, ister kader deyin, ister koşullar olarak adlandırın ama henüz 19 yaşındayken, Marvel şirketinde dizginlerini eline almak zorunda kaldı. Çalıştığı departmandaki yöneticisinin yayıncısıyla anlaşmazlığa düşmesi sonucu açılan pozisyona, yaptığı işler de takdir gördüğünden terfi etti.

3. İlk hikayesi Kaptan Amerika'yla ilgiliydi!

İlk hikayesi Kaptan Amerika'yla ilgiliydi!

Genç yetenek Stanley Martin Lieber'e, ismi öncesinde Timely Comics olan Marvel'a girdikten iki hafta sonra 2 sayfalık bir çizgi roman yazma fırsatı tanınmıştı. Stan Lee mahlasını ilk kullandığı hikaye de buydu!

Kim derdi ki, Lee'nin hayal gücünün 1942'de hayat bulmuş bir ürünü olan bu süper kahraman hikayesi ve karakteri, 2011 yılında milyon dolarlar harcanarak beyaz perdeye taşınacak ve Stan Lee de Captain America: The First Avenger isimli bu filmde bir generali canlandıracak! 

4. Hulk aslında yeşil değildi

Hulk aslında yeşil değildi

Stan Lee'nin oluşturduğu Hulk karakteri griydi fakat yazıcıda yaşanan teknik bir aksaklık sebebiyle aslında gri olması gereken Hulk, yeşil oldu. Stan Lee, bu konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, "Hiç bir açıklaması olmadan, Hulk yeşile dönüştü." dedi.

5. En sevdiği kötü Dr. Doom'du!

En sevdiği kötü Dr. Doom'du!

Lee'ye, Marvel'ın hangi anti kahramanı olmak isteyebileceği sorulduğunda Dr. Doom cevabını vermiştir. Dr. Doom'un yanlış anlaşılıyor olduğunu, Dünya'yı yönetmeyi istemesinin kötü bir karakter olduğu anlamına gelmeyebileceğini belirtmiştir. 

6. Bir zamanlar çizgi romandan vazgeçti!

Bir zamanlar çizgi romandan vazgeçti!

Bu durum, çizgi romanla eş anlamlı ve hayatını bu zanaata adamış biri için gerçekçi gelmiyor olabilir. Aslında, Lee, çizgi roman ortamından hayal kırıklığına uğradıktan sonra, romantizm, komedi, bilim kurgu ve korku gibi başka türlere taşındı. 

DC Comics'in 1950'lerde süper kahramanlarla elde ettiği başarı, rakip Marvel'in Lee'ye patronların ve karısının çizgi romanlara başka bir çekim yapmalarını istediği oyuna katılmaya itmesiydi. 

Lee, bu sefer istediğini yapmakta ısrar etti ve sonrasında 1961 yılında Fantastic Four geldi!

7. 1972'de 'emekli' oldu!

1972'de 'emekli' oldu!

İkonik güneş gözlükleri ve bıyıklarıyla filmlerde, Marvel etkinliklerinde ve çizgi romanlarda sıkça gördüğümüz Stan Lee, sektördeki saygınlığına rağmen, aslında tam 40 yıl önce çizgi roman çizerliğini bıraktı. 1972'den sonra sektördeki çalışmalarına yayıncı olarak devam etti.

Çizgi romanı bıraksa da, bu sektörden emekli olmakla ilgili şunları söylemişti: “Emekli olmayacağım. Çoğu insan emekli olur, böylece istediklerini yapabilirler. Ben zaten istediğimi yapıyorum. Yazmayı seviyorum, yaratıcı insanlarla çalışmayı seviyorum. Eğer emekli olsaydım, eğlencemden vazgeçerdim.”

8. Eşi Joanie, bir kavga esnasında daktilosunu kırmış!

Eşi Joanie, bir kavga esnasında daktilosunu kırmış!

Lee'nin ödüllere doymayan karakterleri Spider-Man ve Fantastik Dörtlü'nün hikayelerini yarattığı daktilo, Stan Lee'nin eşi tarafından, tutuştukları bir tartışma esnasında kırılmış. Lee olayı şöyle anlatıyor, "Kırdığı zaman eBay yoktu. Eğer olsaydı, açık arttırmada parçaları bulabilirdim ve kendime yeni bir tane yapabilirdim."

9. Sanıldığı kadar zengin değil!

Sanıldığı kadar zengin değil!

Lee'nin açıklanan mal varlığı 50 milyon dolar civarındadır ve kendisi, sanıldığı kadar zengin değildir. Oysa hayal gücünü kıstas almış olsaydık, Stan Lee gezegenin en zengin insanlarından olurdu!

10. Marvel Sinematik Evrenindeki cameo'larıyla ünlüydü!

Marvel Sinematik Evrenindeki cameo'larıyla ünlüydü!

Stan Lee, özellikle 2000’lerden sonra popüler olan birçok Marvel filminde, kimi zaman bir kütüphane görevlisi kimi zamansa bir Playboy olarak karşımıza çıkıyordu. Dikkatli seyirciler için, bu sahneler oldukça ikonikti!