Captain Marvel Hakkında Bilinmeyenler

Marvel Sinematik Evreni'nin ilk kadın süper kahraman origin filmi olmakla kalmayıp, Infinity War ve Endgame arasında köprü olan Captain Marvel filmi 8 Mart 2019'da vizyona girdi. Carol Danvers'in, Marvel evreninin en güçlü ve saygı duyulan süper kahramanı olma yolculuğunu anlatan Captain Marvel filmi hakkında bilinmeyen detayları sizler için derledik.

Filmde fark etmediğiniz detaylardan, çizgi roman hikayelerine; karakterlerin öneminden, set ekibine kadar her şey hakkında bilgi bulabileceğiniz bu listede birazcık da olsun SPOILER var tabii. 

1. Carol Danvers ile Daha Önceden Tanışmıştık!

Carol Danvers ile Daha Önceden Tanışmıştık!

Bir süper kahraman olmadan önce yan karakterlerden biri olan Carol Danvers, ilk kez 1968 yılında karşımıza çıkmıştı ve 1970'lerin sonuna kadar herhangi bir süper güce sahip olmayan sıradan bir insandı. 

2. Carol Danvers, Captain Marvel Olmadan Önce Kimdi?

Carol Danvers, Captain Marvel Olmadan Önce Kimdi?

İki erkek kardeşine ablalık ederek büyüyen ve babasının gözünde erkek kardeşleriyle eşit olmak için çok çaba sarf eden Carol'ın hikayesi, babasının kadın-erkek eşitliğine inanmayışı ile başlıyor. Babasının baskılarına karşı gelerek 18 yaşında Amerikan Hava Kuvvetleri'ne katılan genç Carol, evrenin en güçlü ve saygı duyulan süper kahramanlarından biri olmadan önceki zamanlarında bile nasıl bir savaşçı olacağını kanıtlamış adeta. Amerikan Hava Kuvvetleri'ndeki ilerleyen yıllarında binbaşı rütbesine kadar yükselen Carol, NASA'nın yürüttüğü bir projeye dahil olarak Kree ırkı ile tanışmış ve süper güçlerini kazanıp Captain Marvel'a dönüştüğü trajik bir olay yaşamıştır. 

3. "Captain Marvel" Adı Nereden Geliyor?

Captain Marvel'ın bir hikayesine göre, Captain Marvel aslında dünyada Dr. Lawson adıyla bilinen ve asıl adı Mar-Vell olan bir Kree'ydi. Aynı zamanda Carol'ın iş arkadaşı ve sevgilisi olan Captain Marvel, bir patlama sırasında Carol'a siper olmuş ve kendi Kree genleriyle Carol'ın insan genlerinin karışmasına neden olmuştu. Sevgilisine ithafen kendini ve güçlerini Ms. Marvel olarak tanıran Carol, sevgilisinin ölümünün ardıdan onun adını alarak Captain Marvel olmuştu. Ancak var olan bir süper kahramanın kadın versiyonu gibi görülmesinin yeterince orijinal olmadığı düşünüldüğü için filmde ilk Captain Marvel'a ve Carol Danvers'ın adının nereden geldiğine değinilmedi. 

4. Captain Marvel'ın Origin Hikayesi Değişiklik Gösteriyor

Captain Marvel'ın Origin Hikayesi Değişiklik Gösteriyor

Marvel Sinematik Evren'deki en güçlü süper kahraman olan Captain Marvel'ın hikayesi, bazı kaynaklara göre değişiklik gösterebiliyor. Bir kaynakta ilk Captain Marvel, Carol'ın iş arkadaşı ve sevgilisi olan Mar-Vell isimli bir Kree olarak karşımıza çıkıyor. Carol'ı bir patlamadan kurtarmak için önüne atladığında Carol ile DNA'ları birleşiyor ve Mar-Vell oracıkta ölüyor. Başka bir hikayeye göreyse Carol, Mar-Vell ile kapışmak zorunda kaldığı sırada patlayan bir makine bütün gerçekliği değiştiriyor. Filmde ise bambaşka bir origin hikaye karşımıza çıkıyor. 

5. Captain Marvel'ın Olağanüstü Güçleri!

Captain Marvel'ın Olağanüstü Güçleri!

Fiziksel özellikleri, güçlü duruşu ve taktiksel zekası onu hayran olunası kılmaya yetse de, Captain Marvel bunlardan daha da fazlası olan bir kahraman. Çizgi romanlarında söz edilen güçlerini ise şu şekile sıralayabiliriz: 

İnsanüstü Güç, Hız, Dayanıklılık ve Refleksler

Enerji Absorbe Edebilme

7. His (Rakibinin hamlelerini tahmin edebilme ve tehlike sezgisi

Sınırlı Ölümsüzlük

Uçma

Asker Temelli Dövüş Bilgileri

Üstün Pilotluk Yeteneği

Pek Çok Dili Konuşabilme (Kree Dili dahil)

6. Güçleriyle Kostümünü Değiştirebilen Bir Süper Kahraman Düşünün...

Güçleriyle Kostümünü Değiştirebilen Bir Süper Kahraman Düşünün...

Moleküler boyuttaki enerjiyi kullanarak kıyafetinin görünümünü değiştirebilen ve o zamanlarda Ms. Marvel adıyla tanınan Carol Danvers, Captain Marvel ismini kullanmaya başladıktan sonra Captain America'nın tavsiyesiyle yeni bir kostüme geçiş yaptı. Ve biz de filmde onu, bu kostümün yeni bir uyarlamasıyla izledik. 

7. Ms. Marvel'ın X-Men İle Karşılaşması ve Güçlerinin Çalınması

Ms. Marvel'ın X-Men İle Karşılaşması ve Güçlerinin Çalınması

Magneto'nun kurduğu Brotherhood of Evil Mutants'taki Destiny, Ms. Marvel'ın varlığını sezmiş ve sonradan X-Men'e katılacak olan Rogue ile Ms. Marvel'ı ilgilendiren bir kehanet öne sürmüştü. Dokunduğu kişinin özelliğini alabilen Rogue, Ms. Marvel ile tek başına karşılaştığı sırada; Ms. Marvel'ın güçlerini emerken bir şeyler ters gider. Süper güçlerin yanı sıra Carol'ın alt benliğinin depresif taraflarını da alan Rouge'u, Magneto kurtarır. Carol bütün güçlerini kaybettiği sırada Spider Woman tarafından kurtarılır. Profesör Xavier'in yardımıyla hafızasına ve tecrübesine kavuşmasına rağmen hala gücü olmayan Carol, X-Men'e katılır. 

Bu çizgi roman, Disney'in artık X-Men'in haklarını eline almasıyla sinematik evrende görebileceğimiz bir hikayeye dönüşecek mi acaba? Merakla bekliyoruz... 

8. Maria Rambeau'nun Kızı Monica Kimdir?

Maria Rambeau'nun Kızı Monica Kimdir?

Carol teyzesine inanılmaz bir sevgi besleyen minik Monica, onu aynı zamanda da idol olarak görüyordu. Çizgi romanlara göre de, Monica ilerleyen yıllarda New Orleans Sahil Güvenlik Teğmen'i olarak göre yaptığı sırada, Amerikalı bir teröristin enerji silahına maruz kaldığı için süper güçler kazanıyor. İlk başlarda kendisine Captain Marvel diyen Monica Rambeau, daha sonradan adını Photon olarak değiştiriyor. Pulsar ve Spectrum olarak da bilinen Photon; kendini herhangi bir enerji biçime dönüştürebilen, elektromanyetik spektrum enerjilerini manipüle etme ve kozmik ışınları kullanma gibi özelliklere sahip güçlü bir kahraman olarak Spider-Man'in kurduğu Mighty Avengers ekibinin bir üyesi olarak yerini almıştı. 

9. Captain Marvel'ın Kedisinin Adı Neydi?

Captain Marvel'ın Kedisinin Adı Neydi?

Çizgi romanlara göre, Star Wars: Episode IV - A New Hope filmindeki Chewbacca karakterinden esinlenilerek kedinin adı Chewie konulmuştu. "Peki filmdeki adı neden Goose olmuştu?" diye düşünüyorsanız, bu sorunun cevabı da Top Gun filminde Anthony Edwards'ın canlandırdığı Goose Bradshaw karakterine dayanıyor. 

10. Film, Skrull/Kree War Çizgi Romanından Uyarlandı.

Film, Skrull/Kree War Çizgi Romanından Uyarlandı.

Çizgi romanda savaşın çıkma nedeni olarak, üstün bir ırk olmak isteyen Kree halkının üstün teknolojiye sahip bir Skrull gemisini kaçırması gösteriliyordu. Yani aslında Skrull halkı, Kree halkından daha üstün iken filmde, Skrull'lar iyi kalpli ve Kree'ler tarafından mağdur edilmiş bir halk olarak gösterildi. 

11. Skrull'lar Daha Önce Hiç Beyaz Perdede Görülmemişti

Skrull'lar Daha Önce Hiç Beyaz Perdede Görülmemişti

Daha önceden tanıdığımız ve Captain Marvel filmi ile daha fazla bilgi edindiğimiz Kree ırkının baş düşmanı olan Skrull İmparatorluğu, daha önceden çizgi filmlerde ve çizgi romanlarda çok fazla görülmesine rağmen beyaz perdede ilk defa bu film ile tanıtıldı. Üstelik Ben Mendelsohn'ın hem Skrull Lideri Talos'u hem de Keller karakterini başarıyla canlandırdığını görme fırsatını yakaladık. 

12. Samuel L. Jackson Bir Gecede Gençleşti!

Samuel L. Jackson Bir Gecede Gençleşti!

Captain Marvel 90'lı yıllarda geçeceği için Samuel L. Jackson bilgisayar teknolojisiyle gençleştirildi. Daha önceden Marvel filmlerinde geri dönüşler için kullanılan bu teknik, ilk defa film boyunca bir karakteri gençleştirmek için kullanıldı. 

13. Captain Marvel ve Yon-Rogg İçin Düşünülen Başka İsimler Vardı

Captain Marvel ve Yon-Rogg İçin Düşünülen Başka İsimler Vardı

Brie Larson'dan önce Captain Marvel karakteri için; Katheryn Winnick, Natalie Dormer, Emily Blunt, Katee Sackhoff, Yvonne Strahovski ve Rebecca Ferguson gibi isimler düşünülmüş. Jude Law'ın canlandırdığı Yon-Rogg karakteri içinse neredeyse Keanu Reeves seçilecekmiş. 

14. Brie Larson'ın Captan Marvel İçin Yaptığı Hazırlıklar

Brie Larson'ın Captan Marvel İçin Yaptığı Hazırlıklar

Rolüne en iyi şekile hazırlanmayı hedefleyen Brie Larson, 9 ay boyunca her gün 4 saat antreman yaparak judo, box ve güreş öğrenmiş. Aynı zamanda Nellis Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki aktif görevde olan pilotları ziyaret ederek rolü için araştırma yapma fırsatı da bulmuş. 

15. Brie Larson'ın Rol Arkadaşına Alerjisi Vardı!

Brie Larson'ın Rol Arkadaşına Alerjisi Vardı!

Brie Larson'ın kedilere karşı alerjisi olduğu için, Goose ile olan sahnelerde kukla ve görsel efekt teknolojisine başvuruldu. Filmin favori karakterlerinden olan Goose'un ayrı sahnelerinde ise 4 farklı kedi kullanıldı. 

16. Vers'in Blockbuster Dükkanında Baktığı Video Kaset

Vers'in Blockbuster Dükkanında Baktığı Video Kaset

Carol Danvers, Blockbuster dükkanına düştüğünde etrafı incelediği sırada, bir video kaseti eline alıp detaylıca bakmıştı. O video kaset The Right Stuff filminindi ve filmde, Mercury tipi roketleri kullanmak için yetiştirilen geri plandaki test pilotlarının öyküsünü anlatıyordu. 

17. Filmin Sonundaki Hava Kuvvetleri Ceketi

Filmin Sonundaki Hava Kuvvetleri Ceketi

Filmin son sahnesinde Carol, Monica'nın yıllardır onun için sakladığı Hava Kuvvetleri pilot ceketini kostümünün üstüne giyerek uçuyordu. Bu da 90'lı yıllardaki süper kahramanların asi görünümlerine (X-Men'deki Jean Grey'in deri ceketi ve Wolverine'in motorsikleti gibi) bir göndermeydi.

18. Nick Fury, Birine En Son Güvendiğinde...

Nick Fury, Birine En Son Güvendiğinde...

Nick Fury, filmin sonlarına doğru Goose'a, "Beni yemeyeceğine dair sana güveniyorum." demişti. Bu replik, Captain America Winter Soldier filminde Captain America'ya "Birine en son güvendiğimde bir gözümü kaybetmiştim." demesine neden olacaktır. 

19. Captain Marvel'ın Oscar Ödülü Kazandığını Biliyor Muydunuz?

Captain Marvel'ın Oscar Ödülü Kazandığını Biliyor Muydunuz?

Brie Larson, 2016 yılında rol aldığı Room filmindeki olağanüstü performansıyla "En İyi Kadın Oyuncu" Oscar'ını kucaklamıştı. Oğlu ile bir odaya hapsedilen bir anneyi canlandıran Larson, Captain Marvel rolü için uygun olmadığını yönünde yapılan eleştrilere karşı gereken cevabı çok önceden vermiş anlaşılan!

20. Marvel Evreni'ne Bir Kadın Yönetmen Eli Değdi!

Marvel Evreni'ne Bir Kadın Yönetmen Eli Değdi!

Marvel Sinematik Evreni'nin ilk yönetmen ikilisi Russo kardeşlerin (Anthony Russo ve Joe Russo) ardından, Captain Marvel filminde Ryan Fleck ve Anna Boden ikilisi yönetmen koltuğunu paylaştı. Üstelik Anna Boden, Marvel Evreni'nin ilk kadın yönetmeni ünvanının da sahibi oldu. 

21. Marvel Sinematik Evreni'nin İlk Kadın Bestecisi: Pınar Toprak

Marvel Sinematik Evreni'nin İlk Kadın Bestecisi: Pınar Toprak

17 yaşında Amerika'ya giden ve Chicago'da caz eğitimi alan Pınar Toprak, dünyanın en iyi müzik okulu olan Berklee College'de film müziği alanında da eğitim görmüştür. Pixar'ın kısa filmlerinin ve Fortnite oyununun müziklerini besteleyen başarılı müzisyen, Marvel'ın seçmelerine büyük bir orkestrayla prodüksiyon yaparak demosunu videoya çekmiş. Orkestrayla birlikte karakter ve film hakkında konuştuğu bir videoyu da demonun yanına iliştiren Pınar Toprak, Marvel'ı etkilemeyi başarmış ve en büyük hayakini de gerçekleştirmiş. Biz de filmin müziklerinden etkilendik ve kendisiyle gurur duyduk!