Avengers: Endgame Sonrası Çıkacak Marvel Filmleri

Gişede gösterdiği başarı ve hayranlardan kazandığı beğeni ile Marvel Sinematik Evreninde bir çağı göz doldurarak kapatan Avengers: Endgame sonrasında neler olacağı hayranların gündemine oturmuş durumda. Sinema tarihinin en büyük sinematik evren projelerinden bir tanesi (belki de en büyüğü) olan Marvel Sinematik Evreni yeni fazı ile izleyicilere yeni filmler sunmaya hazırlanıyor. Marvel Studios, bu yeni faz ile ilgili bilgi vermekte çok aceleci davranmasa da şu ana kadar onay almış projeleri biliyoruz.

Bu listede Avengers: Endgame sonrası Marvel Sinematik Evreni filmlerine göz atacağız. Bunun yanı sıra Sinematik Evrene dahil olmayan Marvel uyarlamalarına da bu listeden ulaşabilirsiniz.

1. Spider-Man: Far From Home (2019)

Örümcek Adam’ın Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olduğu Civil War filminin ardından Spider-Man’in kendi serisinin çekileceğini öğrendiğimizde oldukça sevinmiştik, işte bu serinin sıradaki yapımı ‘Spider-Man: Far from Home’da Peter Parker’ın Endgame sonrası ruh halini, süper kahraman ve lise öğrencisi kimliklerini dengelemeye çalışmasını ve gizemli Mysterio ile ilişkisini izleyeceğiz. Fragmanlardan anladığımız kadarıyla çoklu evren fikrini Marvel Sinematik Evreni’ne tanıtma ihtimali yüksek gözüken film, Örümcek Adam’ın yolculuğunda önemli bir dönüm noktası olacak.

2. Black Widow (2020)

Black Widow (2020)

Black Widow’a ait bir film, her zaman hayranların istediği ve gündeme getirdiği bir konu idi, Marvel Studios patronu Kevin Feige de 2020 yılında bu projenin gerçekleşeceğini ve Black Widow filminin vizyona gireceğini açıkladı. 4. Faza ait ilk filmlerden bir tanesi olacak Black Widow’da büyük ihtimalle Natasha Romanoff’un geçmişine bir yolculuğa çıkacağız.

3. The Eternals (Vizyon Tarihi Belli Değil)

The Eternals (Vizyon Tarihi Belli Değil)

The Eternals, şimdiye kadar projelendirilen Marvel yapımları arasında belki de neye benzeyeceği en belirsiz yapım. ‘Binlerce yıldır var olan uzay-tanrıları’nı anlatacak olan filmde oyuncu kadrosu için konuşulan isimler arasında Angelina Jolie ve Game of Thrones’dan tanıdığımız Richard Madden da yer alıyor.

4. Black Panther 2 (En Erken 2021)

Black Panther 2 (En Erken 2021)

Marvel Sinematik Evreni’nin en başarılı filmlerinden bir tanesi olan Black Panther, getirdiği ses ile bir devam filmini garantilemişti. Vizyona 2021’den önce girmesi beklenmeyen Black Panther 2’de yönetmen koltuğunda yine Ryan Coogler’ı göreceğiz.

5. Doctor Strange 2 (En Erken 2021)

Doctor Strange 2 (En Erken 2021)

2016’da vizyona giren Doctor Strange, gişe başarısı olarak Marvel uyarlamaları arasında en başarılı filmlerden bir tanesi olmadı. Yine de özellikle son iki Avengers filmi ile popülerliği artan doktorumuzu bir devam filminde yeniden izleyeceğiz. Bu filmde ana düşman olarak kimin olacağı ise hala tam olarak belli değil. Ana düşman adayı olarak öne çıkan iki isim ise ilk filmden hatırladığımız Mordo ve çizgi romanlardan hayranların aklında yer eden Nightmare.

6. Shang Chi (En Erken 2020)

Shang Chi (En Erken 2020)

Marvel Sinematik Evreni içerisinde yer alacak Uzakdoğu kökenli ilk kahraman olacak Shang Chi, 2020 Mayıs’ından önce vizyon şansı bulabilecek gibi gözükmüyor. 1970’li yıllardaki Kung-Fu filmleri furyası ile birlikte ortaya çıkan çizgi roman, orta ölçekli bir başarı yakalasa da sonrasında bu furyanın sona ermesiyle sadece sadık hayran kitlesini koruyabildi. Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu henüz belli olmasa da bu durum, Aquaman’in Murk’ü Ludi Lin’in ‘’Bir Marvel yapımında Uzakdoğulu bir kahramanı canlandırmak istediğini’’ açıklamasına engel olmadı.  

7. Guardians of the Galaxy Vol.3 (2020)

Guardians of the Galaxy Vol.3 (2020)

Avengers: Endgame’in ardından kafalarda soru işareti bırakan Guardians of the Galaxy, 3. filmi ile beyazperdeye geri dönecek. İlk iki filmin yönetmeni James Gunn, 2020 yılında yeni bir Guardians of the Galaxy filminin geleceğini Twitter üzerinden açıklamıştı.

8. Spider-Man: Into The Spider-Verse 2 (Vizyon Tarihi Belli Değil)

Spider-Man: Into The Spider-Verse 2 (Vizyon Tarihi Belli Değil)

2018 yapımı Spider-Man: Into the Spider-Verse, Marvel animasyonlarının geri dönüşünü müjdelemişti. Animasyon tekniği açısından da yenilik getiren bu yapımın devam filminin çekileceği açıklandığından beri bu filmin konusu ile ilgili tartışmalar devam ediyor. En çok konuşulan olasılık ise filmin Miles Morales (Spider-Man) ve Gwen Stacy arasındaki ilişkiye odaklanacak olması.

9. Men In Black: International (14 Haziran 2019)

 

Marvel uyarlaması olduğundan belki bazı hayranlarının bile haberi olmayan Men In Black serisi, çocukluğu -ya da ergenliği- 90’ların ikinci yarısına denk gelen sinemaseverlerin kalbinde yer etmişti. 2012’de son filmini hayranların beğenisine sunan serinin devam filminde Will Smith ya da Tommy Lee Jones’un olmayacağı haberi internette tartışmalara neden olsa da Men In Black: International yine de merakla beklenen bir yapım.

10. The New Mutants (2020)

X-Men evreninde yer alan The New Mutants, proje olarak ilk açıklandığında herkesin umutları yüksekti. Game of Thrones’dan tanıdığımız Maisie Williams ve Stranger Things’in Jonathan’ı Charlie Heaton gibi isimleri içeren oyuncu kadrosu, çizgi roman uyarlamalarına gerilim perspektifinden yaklaşacak olan yeni bakış açısı ve genç sinemaseverleri yakalayabilecek yönetmeni Josh Boone ile The New Mutants, süper kahraman filmlerinde daha önce görmediğimiz bir yorumu bize sunacak gibiydi. Ancak sürekli ötelenen vizyona adım tarihleri ve projede çıkan pürüzler hayranların hevesini bir nebze kursağında bıraktı. The New Mutants’ın 2020 yılında vizyona adım atması bekleniyor.

11. Kingsman 3 (Vizyon Tarihi Belli Değil)

Kingsman 3 (Vizyon Tarihi Belli Değil)

Çizgi roman uyarlaması olduğu ayan beyan belli olmayan bir başka seri Kingsman, ilk filmi ile beklenmedik bir beğeni toplamıştı. Seri ile yıldızı parlayan oyuncu Taron Egerton, belki de bu serideki performansının yardımı ile Rocketman filmi ile Elton John’ı oynama şansı buldu. Egerton, yeni Kingsman filminde yer almayacağını açıkladı. Kingsman serisinin sıradaki filmi, geçmişe yolculuk ederek, 1. Dünya Savaşı sonrası yaşadıklarına ışık tutacak..

12. Morbius (Vizyon Tarihi Belli Değil)

Morbius (Vizyon Tarihi Belli Değil)

Örümcek Adam’ın düşmanları arasında çok da özel bir yeri olmayan vampir Morbius’un solo filminin çıkacağı açıklanınca doğrusu yer yerinden oynamamıştı. Ancak Jared Leto’nun Marvel’ın en popüler 2. vampir karakterini oynayacağının açıklanması ile birlikte bu yapım daha yakından takip eder olduk. Leto da bu filmle birlikte belki Joker ile yaşadığı ve yaşattığı kötü çizgi roman uyarlaması deneyiminin üzerine bir sünger çekip bu sefer ortaya beğenilen bir iş çıkarabilir.   

13. Venom 2 (Vizyon Tarihi Belli Değil)

Venom 2 (Vizyon Tarihi Belli Değil)

Spider-Man’i içermeyen bir Spider-Man evrenine sahip Sony’nin yapabileceği belki de en akıllıca şey Venom’ın kendisine ait bir film çekmekti. Başarılı oyuncu Tom Hardy’nin başrolde olduğu yapım karışık eleştiriler alsa da gişede başarı gösterdi ve bu sayede ikinci filmin çekilmesi garantilenmiş oldu. 2020’nin ikinci yarısından önce vizyona girmeyecek olan Venom 2’nin konusu da henüz belli değil.