85. OSCAR ADAYLARI

1. Aşk (Amour)

Michael Haneke yönetmenliğindeki film, 85. akademi ödüllerinde En iyi Film, Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo, Emmanuelle Riva ile En İyi Kadın Oyuncu, Michael Haneke ile En İyi Yönetmen dallarında aday.

2. Argo

Argo, en iyi film, Alan Arkin ile en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi uyarlama senaryo, en iyi kurgu, en iyi özgün müzik, en iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı dallarında aday.

3. Düşler Diyarı (Beasts of the Southern Wild)

Düşler Diyarı en iyi fim, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu, en iyi uyarlama senaryo ödüllerine aday.

4. Zincirsiz (Django Unchained)

Zincirsiz en iyi film, Christoph Waltz ile en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi özgün senaryo, en iyi görüntü yönetimi, en iyi ses kurgusu dallarında aday.

5. Sefiller (Les Misérables)

Sefiller en iyi fim, Hugh Jackman ile en iyi erkek oyuncu, Anne Hathaway ile en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi prodüksiyon tasarımı, en iyi kostüm tasarımı, en iyi özgün şarkı, en iyi ses miksajı, en iyi makyaj ve saç tasarımı dallarında aday.

6. Pi´nin Yaşamı (Life of Pi)

Pi'ni Yaşamı en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi kurgu, en iyi görüntü yönetimi, en iyi prodüksiyon tasarımı, en iyi özgün müzik, en iyi özgün şarkı, en iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı, en iyi görsel efekt dallarında aday. 

7. Lincoln

Lincoln en iyi film, en iyi yönetmen, Daniel-Day Lewis ile en iyi erkek oyuncu, Tommy Lee Jones ile en iyi yardımcı erkek oyuncu, Sally Field ile en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi uyarlama senaryo, en iyi kurgu, en iyi görüntü yönetimi, en iyi prodüksiyon tasarımı, en iyi kostüm tasarımı, en iyi özgün müzik, en iyi ses miksajı dallarında aday. 

8. Umut Işığım (Silver Linings Playbook)

Umut Işığım en iyi film, en iyi yönetmen, Bradley Cooper ile en iyi erkek oyuncu, Jennifer Lawrence ile en iyi kadın oyuncu, Robert DeNiro ile en yii yardımcı erkek oyuncu, Jacki Weaver ile en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi uyarlama senaryo, en iy kurgu dallarında aday.

9. Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty en iyi film, Jessica Chastain ile en iyi kadın oyuncu, en iyi özgün senaryo, en iyi kurgu, en iyi ses kurgusu dallarında aday.

DİĞER ADAYLAR:

EN İYİ KISA FİLM

Asad
Buzkashi Boys
Curfew
Death of a Shadow
Henry

EN İYİ KISA ANİMASYON

Adam and Dog
Fresh Guacamole
Head Over Heels
Maggie Simpson in “The Longest Daycare”
Paperman

EN İYİ KISA BELGESEL

Inocente
Kings Point
Mondays at Racine
Open Heart
Redemption