Spider-Man: Far From Home Sonrası Akıllarda Kalan Sorular (Spoiler İçerir)

Spider-Man: Far from Home Marvel filmleri için bir devri kapatırken bir diğerini de açtı. Bu nedenler filmi izledikten sonra aklımızda bazı soruların oluşması oldukça normal. Marvel Sinematik Evreni şu anda en kazançlı dönemini yaşıyor ve şüphesiz bu durumun devam etmesini isteyecektir. Bu listede Spider Man: Far from Home sonrasında akıllarda Marvel Filmleri ile igili kalan soruları derledik. Bir kez daha uyaralım bu liste (beklendiği üzere) Spider Man: Far from Home filmi için çokça sürpriz bozucu detay (SPOILER) içerir.

1. Spider Man’in Kimliğinin Ortaya Çıkması Neleri Değiştirecek?

Spider Man’in Kimliğinin Ortaya Çıkması Neleri Değiştirecek?

Umarız filmi izledikten sonra kredilerden sonraki sahneleri de izlemişsinizdir çünkü Marvel filmlerinde bir gelenek haline gelen bu sahneler devam filmleri için de yeni soruların çıkış noktası oluyor? Filmin son sahnelerinde MJ ile birlikte binalardan sallanarak eğlenen Peter Parker, yeni kız arkadaşı ile vedalaşırken dev bir ekranda J. Jonah Jameson’ın açıklamasını izliyor. Jameson, alıştığımız üzere Spider Man’i bir suçlu olarak tabir ediyor ve onun gerçek kimliğini açıklıyor. Çizgi roman serilerinde Spider Man’in kimliği birden fazla kez açığa çıkmıştı, filmde belki de bu olayın ilk kez yaşandığı çizgi roman serisindeki gibi kimse Peter’ın gerçekten Spider Man olduğuna inanmayabilir. Alternatif olarak adı ve soyadı Peter Parker olan başka birisi Spider Man karakterinin üzerine ‘’çöreklenebilir’’. Ne olursa olsun yeni filmleri izlemek için hayranların yeni bir nedeni olmuş gibi gözüküyor.

2. Mysterio Gerçekten Öldü Mü?

Mysterio Gerçekten Öldü Mü?

Jake Gyllenhaal’u Mysterio olarak izlemek oldukça eğlenceli idi. Usta oyuncu, Mysterio’nun sahip olduğu kindar ve sağı solu belli olmayan karaktere başarılı biçimde hayat verdi. Ancak en büyük yeteneği illüzyon olan bir süper kötünün ölümünün ardından kafalarda birkaç soru işareti kalması beklendik bir durum. Çizgi romanlarda sadece Spider Man’in değil, Daredevil dahil birçok kahramanın başını belaya sokan Mysterio, ölümünü de pekala illüzyon olarak tasarlamış olabilir. Ancak yeniden Spider Man ile karşılaşması seyirciyi sıkacak olduğu için ve Thor, Eternals veya Captain Marvel gibi kozmik kahramanlara pek uygun bir rakip olmayacağı için Mysterio’yu nerede görebileceğimiz cevabı kolay bir soru değil. Belki Marvel onu filmlerde değil de dizilerinde kullanmayı daha uygun görür.

3. Akbaba Nerede?

Akbaba Nerede?

İlk filmde gördüğümüz Akbaba karakteri Far from Home sırasında büyük ihtimalle hapiste cezasını çekiyor. Ancak Michael Keaton’ın canlandırdığı bu Spider Man düşmanının hapishanede karşılaştığı ‘’akrep dövmeli adam’’ kafalarda bazı soru işaretleri bırakmıştı. Eğer sessiz sedasız cezasını çekecekse filme böyle bir sahne koymanın pek bir anlamı yok gibi görünüyor. Bununla birlikte Spider Man’in ezeli düşmanlarından oluşan ‘’Sinister Six’’ takımının beyazperdeye yansıması uzun süredir konuşulan bi durum ve sorulardan bir tanesi de bu ekibi Marvel Sinematik Evreninde görme ihtimalimizi ile ilgili.

4. Nick Fury’nin Skrullar İle Ne İşi Var?

Nick Fury’nin Skrullar İle Ne İşi Var?

Sanırız akıllara gelen sorulardan en önemlisi bu. Far from Home sonunda Nick Fury’yi bir Skrull gemisinde tatil yaparken (?) görüyoruz ve film boyunca izlediğimiz Nick Fury - Maria Hill ikilisinin aslında birer Skrull olduğunu öğreniyoruz.Bununla  birlikte Nick Fury’nin neden o gemide olduğunu anlamamız için yeterince ipucuna sahip değiliz ancak sahnenin sonunda Fury bir şeylere hazırlanıyor gibi gözüküyor. En akla yakın olasılık Skrulların yine galaktik bir hikayenin önemli bir kısmı olacağı.  

5. Marvel Sinematik Evreninde Dördüncü Faz Neye Benzeyecek?

Marvel Sinematik Evreninde Dördüncü Faz Neye Benzeyecek?

Marvel Sinematik Evreninde yeni bir dönemi başlatan bir film Spider Man: Far from Home. Yeni fazın galaktik kahramanları içeren (The Eternals, Thor, Guardians of the Galaxy, Captain Marvel...) ve hikayeleri de bunlarla şekillenen bir yapıya sahip olması bekleniyordu ancak yeni açıklanan Balde, Falcon and Winter Soldier gibi projelerin bu hikayelere nasıl destek vereceği büyük bir merak konusu.

6. Ned Hobgoblin Olacak Mı?

Ned Hobgoblin Olacak Mı?

Evet, ‘’Peter’ın en yakın arkadaşı neden Hobgoblin olsun?’’ diye sormanız çok normal ancak Ned Leeds çizgi romanlarda Hobgoblin kostümünü -gururla- taşıyan üçüncü kişi. Ned’i oynayan Jacob Batalon da ‘’2016’dan bu yana bir antagonisti oynamak istediğini söylediğini’’ belirtmişti. Bununla birlikte Batalon’ın bu süper kötüyü canlandırırken ne kadar başarılı olabileceği bir başka soru. 

7. Live Action Bir Miles Morales Görecek Miyiz?

Live Action Bir Miles Morales Görecek Miyiz?

Spider-Man: Into the Spider Verse filminde ana karakter olarak izlediğimiz Miles Morales’in live action filmlerde yer alabileceğinin ipuçlarını aslında Spider Man: Homecoming filminde Donald Glover’ın canlandırdığı silah satıcısı karakterin ‘’yeğeni Miles’’dan bahsetmesi ile almıştık. Ancak çizgi romanlarda fazlaca evreni bulunan Marvel’ın bu karakterleri nasıl bir araya getirebileceği hayranların teorileri ile bağlanabilecek bir şey değil. Zaten bu sorunun ardından bir sonraki (ve en son) büyük soruya geçmek gerekiyor:

8. Marvel Sinematik Evreni Bir ‘’Çoklu Evren’’ Mi?

Marvel Sinematik Evreni Bir ‘’Çoklu Evren’’ Mi?

Far from Home fragmanında bu olasılık hayranlara sunulmuştu, filmde de Mysterio kendini farklı bir evrenden geliyor olarak tanıtıyordu ancak sonra bunun baştan beri bir yalan olduğunu anladık. Peki Mysterio’nun bilgisi dışında yine de bir çoklu evrenin varlığı mümkün olabilir mi? Bu olasılık aslında Marvel filmleri çekilmeye başlandığından beri konuşulan bir şey ancak şu ana kadar net bir cevap alamadık, eğer varsa bu konunun da Doctor Strange veya Eternals gibi kozmik kahramanlar üzerinden işlenmesi daha olası gözüküyor.