beIN CONNECT Yeni Bir Seçki ile Karşınızda: Kemal Sunal Filmleri

Unutulmaz Kemal Sunal filmlerinden oluşan yepyeni bir seçki ile beIN CONNECT izleyicileri, hem eski günleri yad etmiş olacak hem de ağlarken güleceği birbirinden keyifli dakikalar geçirecek. 

Kendisini “çok az konuşan, soğuk bir adam” olarak betimlediği söylemleri bulunmasına rağmen 56 yıllık hayatına sığdırdığı 82 sinema filmi, 4 dizi ve 12 tiyatro oyununda üstlendiği her rolle, örneğin Hababam Sınıfı serisindeki saf ve komik haliyle kalplerimizi sımsıcak yapmış olan Kemal Sunal;  haksızlıklara karşı duruşunu ise sosyal içerikli filmler aracılığı ile ironi içeren mesajlar vererek göstermiştir.

Her yönüyle “halkın adamı” olarak adlandırılabilecek bu başarılı oyuncunun beIN CONNECT tarafından sizler için hazırlanan seçkisinde neler mi var? Buyurun listemize.

beIN CONNECT'in arşivinde yer alan tüm film ve dizileri keşfetmek için tıkla!

1. Kapıcılar Kralı

Kapıcılar Kralı

Türk sinemasında sokaktaki hayatı ve sosyal ilişkileri en iyi şekilde yansıttığı yapımları ile tanınan senarist Umur Bugay’ın kaleminden çıkma Kapıcılar Kralı’nın yönetmen koltuğunda oturmuş olan isim ise Zeki Ökten’dir. 

Saf görünüşünün altında oldukça kurnaz olan bir kapıcının apartman sakinleriyle olan ilişkisi yöneticinin değişmesiyle daha da ilginç bir hal almıştır… Arasının iyi olmadığı bu yeni yöneticiye yenileceğini sandığımız kapıcı Seyit zamanla olayları lehine çevirmeyi başarır ve eline geçen her fırsatı oldukça iyi değerlendirerek apartmanın U’ini satın alarak olay örgüsünü öngörülemeyecek bir noktaya taşımayı başarır. 

1976 yapımı olan film, döneme damgasını vuran yapımlardan biri olmayı başarmış ve hem yönetmen Zeki Ökten’e hem de başrol Kemal Sunal’a 14. Antalya Film Festivali’nde ödül kazanmıştır.

beIN CONNECT'teki Kemal Sunal filmlerini izlemek için tıklayın!

2. İyi Aile Çocuğu

İyi Aile Çocuğu

Senaristliğini ve yönetmenliğini Osman F.Seden’in üstlendiği, başrollerde ise Kemal Sunal ile Harika Avcı izleyeceğiniz 1978 yapımı komedi filmi İyi Aile Çocuğu, birbirlerini hiç görmeden uzun yıllar geçirmiş olan tek yumurta ikizlerinin bambaşka koşullarda apayrı yaşadıkları hayatlarının kesişmesini konu alıyor. 

Biri herkesin korkulu rüyası haline gelmiş olan gangster diğeri ise her gün sokakta karşılaşabileceğimiz sıradan insanlardan biri olan banka memuru iki kardeş Kemal ve Cemal, hayat onları tekrar bir araya getirdiği andan itibaren ayrı geçen yılların acısını çıkarmaya yetecek kadar ilginç olaylar yaşayacaktır. 

beIN CONNECT'teki Kemal Sunal filmlerini izlemek için tıklayın!

3. Köşeyi Dönen Adam

Köşeyi Dönen Adam

Kemal Sunal’a başta Ali Şen ve Meral Orhonsay olmak üzere dönemin başarılı birçok oyuncusunun eşlik ettiği 1978 yapımı Köşeyi Dönen Adam, ortalamanın altı bir hayat sürerken ABD’de yaşayan amcasından kalan miras ile insanlarla iletişimi daha doğrusu insanların ona karşı davranışları değişen fakir odacı Adem’in yaşadıklarını konu ediniyor. Aldığı miras haberini etrafıyla paylaşır paylaşmaz önce sevdiği kızı kendisine vermeyen müstakbel kayınbabasının davranışlarındaki değişimleri gören Adem birden etrafındaki “arkadaş” sayısındaki artış ile hayli popüler bir sima haline gelir. Ancak, beklenen miras ABD’den Türkiye’ye ulaştığında herkesi bekleyen kötü(!) bir sürpriz vardır. Sandığın içinden çıkan yalnızca bir eşektir. Gözünü para hırsı bürümüş olanlar gördükleri karşısında memnuniyetsizliklerini saklamaz ve teker teker Adem’e sırt çevirirler. Adem de onlara bir oyun oynamaya karar verir. 

Köşeyi Dönen Adam’ı izlerken bir yandan Adem’in hikayesine tanıklık edecek bir yandan da 1970lerdeki Türkiye atmosferini özümsemenizi sağlayacak olan siyasi ve toplumsal eleştiriler ile göndermelere rastlayacaksınız.  

beIN CONNECT'teki Kemal Sunal filmlerini izlemek için tıklayın!

4. Düttürü Dünya

Düttürü Dünya

Kemal Sunal’ın başrolünü üstlendiği filmlerin ayrılmaz parçası diyebileceğimiz isimlerden biri olan Zeki Ökten’in yönetmen koltuğunda oturduğu Düttürü Dünya, Ankara gece hayatında klarnet çalarak geçimini sağlayan Mehmet’in hayatını konu ediniyor. 

Mehmet, evli ve 3 çocuk sahibidir. Kızlarından biri lise çağında, diğeri henüz çok küçük oğlu ise engellidir. Ailecek oturdukları ev, ev sahibi olan kayınbiraderi tarafından müteahhitte verilmiştir ve bir an önce oradan ayrılmaları gerekmektedir. Mehmet, bir yandan ev aramaya bir yandan da para biriktirmeye çabalamaktadır. Çünkü bir gün kaset çıkarmasını sağlayacağını düşüneceği besteleri vardır ve bu yola çıkabilmek için de bir miktar da olsa parası olması gerekmektedir. 

1980li yıllarda Türkiye’deki durumu en iyi yansıtan filmlerden biri olan Düttürü Dünya; umudu, umutsuzluğu, hayatın acı gerçeklerini, huzursuzluk yaşamanın insanı nasıl da içten içe kemirdiğini en iyi yapımlardan biridir. Ayrıca Kemal Sunal 1989 yılında düzenlenmiş olan Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Düttürü Dünya’daki oyunculuğu ile En İyi Erkek Oyuncu almaya layık görülmüştür. 

beIN CONNECT'teki Kemal Sunal filmlerini izlemek için tıklayın!

5. Yoksul

Yoksul

Yönetmenliği Zeki Ökten’in, senaristliğini ise Umur Bugay’ın üstlendiği bir diğer yapım olan 1986 yapımı Yoksul'da başrolde yer alan Kemal Sunal, ticari bir handa çaycılık yapan Yoksul’a hayat vermektedir. 

Handa başından geçenler ve esnaf ile ilişkisi konu edinilmiş olan Yoksul, hayatın zorlukları yetmezmiş gibi bir de çok sevdiği ancak kendisi ile sadece parası için beraber olan Leyla’nın ihaneti ile büyük hayal kırıklığı yaşar. Bu yaşadıkları sonucunda pes etmeyen Yoksul, çabalarının sonucunda başarılı olur ve çalıştığı çay ocağının sahibi, hanın hatrı sayılır esnaflarından Kerim Bey’in ortağı olmayı başarır. 

beIN CONNECT'teki Kemal Sunal filmlerini izlemek için tıklayın!

6. İnatçı

İnatçı

Kartal Tibet’in yönetmen koltuğunda oturduğu, başta Kemal Sunal ile Asuman Parsan olmak üzere İhsan Yüce, Hüseyin Katman, Ferdi Akamur gibi başarılı isimlerin oyuncu kadrosunu oluşturduğu 1988 yapımı İnatçı, bir baraj projesinde kamulaşmaya gidilmesine karar verilmesi sonucu yaşanan olaylar zincirini konu ediniyor. 

Sarı Kavak Köyü ve Uzun Kavak Köyü, söz konusu kamulaştırmanın kapsaması planlanan alanın içinde bulunmaktadır. Aslında bu durumu kimsenin bilmemesi gerekmektedir ancak komisyonda görevli olan bir kişi bu bilgiyi bir holdinge satar. O holding ise başka bir holdinge… Böylece bu iki holding Sarı Kavak ve Uzun Kavak sakinlerinin topraklarını ucuza alıp daha sonra devlete pahalıya satmaya karar verir. Köylerden birinin en inatçı kişisi olarak tanınan Bayram, bu garip olay sayesinde mutluluğa ulaşacaktır…   

beIN CONNECT'teki Kemal Sunal filmlerini izlemek için tıklayın!