Siyahi Film Yapımcılarından 2020 Yılında Herkesin İzlemesi Gereken 14 Film

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ile beraber gelen ırkçılığa karşı tek vücut olarak hareket edildiği son günlerde, biz de ırkçılığın hiç bir türünün geçerli kılınamadığı bir gelecek için bu mücadeleye destek sağlamak adına “Siyahi Film Yapımcılarıdan 2020 Yılında Herkesin İzlemesi Gereken 14 Film” listemizi oluşturduk.

ABD’de yaşanan bir olayın Avrupa ve diğer kıtalara etki ettiğini gördüğümüz, bir olayın nasıl süregelen düzeni değiştirdiğine tanık olmaktayız. Her an bilgi alabildiğimiz ve bu bilginin doğruluğunu kontrol edebildiğimiz bir çağda halen tarih öncesi meseleler ile boğuşmak zorunda kalmak gerçekten mantıklı değil. Yıllarca siyahi insanların gördüğü zulmün aslında hala devam etmekte olduğunu ve halkın buna dur demedikçe durmayacağını tekrar tekrar tecrübe ediyoruz.

Her alanda olduğu gibi film ve sinema sektöründe de ayrımcılığa uğrayan siyahi film yapımcılarının sesini duyurmak ve destek olmak için hazırladığımız “Siyahi Film Yapımcılarıdan 2020 Yılında Herkesin İzlemesi Gereken 14 Film” listemize göz atmanız ve her zaman haksızlığa karşı olmanız dileğiyle… #BlackLivesMatter

1. BlacKkKlansman

1970'lerde, siyahi hareketle birlikte ırkçılığın da güçlü olduğu yıllarda Afrika kökenli Ron Stallworth (John David Washington), Colorado Springs polisindeki ilk siyahi memur olmayı başarır. Henüz bir çaylak olmasına rağmen, çok zorlu bir göreve girişir: Beyaz ırk üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan örgütünün liderlerinden David Duke (Topher Grace) ile telefonla iletişime geçerek örgüte sızmayı başarır. Ancak örgütte yükselmek için yüz yüze görüşülmesi gereken durumlarda "beyaz" bir Ron Stallworth'e ihtiyaç ortaya çıkar, bu görev için de Flip Zimmerman (Adam Driver) adlı bir başka polis uygun bulunur.

2. Fruitvale Station

Birkaç genç, siyah adam San Francisco kentinin Oakland-bölgesinde yer alan Fruitvale adlı BART geçiş istasyonunda protesto eylemi yaparlar. Polisler tarafından geri püskürtülmeye çalışılan eylemcilerin sesi, duyulan birkaç el silah atışıyla kesilir.

Sonraki sahnelerdeyse 22 yaşında olan ve Area Körfezi bölgesinde yaşayan Oscar adlı delikanlıyı görürüz. Dünya henüz Noel arifesindedir. Fakat Oscar Hayward'da işleri yoluna koymakla mücadele etmektedir. 2008'in son gününde yanında ailesi, arkadaşları, düşmanları ve hatta tanımadığı yabancıları alarak 'sınırları' geçecektir...

Genç sinemacı Ryan Coogler'ın yazıp yönetmenliğini üstlendiği film dünya prömiyerini 2013 Sundance Film Festivali'nde gerçekleştirdi.

3. Queen & Slim

İlk randevuları için buluşan bir çiftin gecesi polisin ikiliyi çevirmesi ile beklenmedik bir hal alır. Bir anda kızışan ortam nedeniyle geri dönülemez bir yola giren çift, bir yandan da ülke genelinde ayrımcılık mağduriyeti ve direnişin sembolü haline gelir. Queen & Slim; ayrımcılık ve ırkçılık sorunlarına, internetin viral içeriklerinin ana eğlence malzemesi olduğu bir dünyanın perspektifinden bakıyor.

4. The Hate U Give

Yoksul bir bölgede yaşayan 16 yaşındaki Starr, özel bir hazırlık okuluna gitmektedir. En yakın arkadaşı Khalil'in suçsuz yere bir polis cinayetine kurban gitmesiyle toplum tarafından baskı gören genç kız, ne pahasına olursa olsun doğru olduğunu düşündüğü şeyi savunacaktır. 

5. Do The Right Thing

Brooklyn'de bir pizza dükkanı sahibi olan Sal (Danny Aiello), orada bulunduğu uzun yıllar boyunca bölgenin demografik değişimine yakından şahit olmuş, Afrika ve Latin kökenlilerin artışını izlemiştir. Yine de bu durumdan oğlu Pino (John Turturro) gibi rahatsız değildir. Günün birinde pizzacının Afrika kökenli müşterilerinden birinin masum bir şikayeti, gerilmiş ortamın patlama noktasına gelmesine neden olur. Bütün bunlar yaşanırken pizzacının eve servis elemanlarından Mookie (Spike Lee) hep ön plandadır.

6. See You Yesterday

Kardeşinin ölümünden sonra iki tane zaman makinesi yapan Claudette “CJ” Walker, makinelerin birini arkadaşı Sebastian’a verir. İkili zaman makinelerini kullanıp, CJ’in kardeşinin öldüğü günü değiştirmeye çalışırken, zaman yolculuğu ile ilgili çok önemli bir bilgi öğrenirler. Her hareketin sonuçları vardır…


7. Boyz N The Hood

Senarist ve yönetmen John Singleton’un Los Angeles’ın sosyal problemlerini gözler önüne serdiği filmde, California’da büyüyen üç arkadaşın hikayesi ele alınmaktadır.

Üvey kardeşler Doughboy ve Ricky Baker göğüs gerdikleri zorluklukları tamamen farklı şekilde karşılamaktadırlar. Ricky, tam anlamıyla bir atlet ve futbol bursu ile hayatını kurtarmayı amaçlarken, Doughboy ise şiddet, suç ve alkol üçgeninde hayatını devam ettirmektedir. Bu birbirine zıt iki kardeşin arkadaşı Tre Styles ise babası sayesinde sorumluluk sahibi olmayı öğrenmiştir.  


8. When They See Us

Bir koşucunun Central Park’ta saldırıya ve tecavüze uğramasının ardından 5 genç insanın suçlanmasını odağına alan 1989’da gerçekleşmiş gerçek bir hikâye. Central Park Beşlisi olarak adlandırılan gençler yıllar süren soruşturmanın ardından masumiyetlerini ispatlamıştır. Dizi, 1989 baharındaki gençlerin sorgulamalarından, 2002’deki beraat kararına kadar olan soruşturma sürecini gözler önüne seriyor. 

9. Monsters and Men

Siyahi bir adamın polis tarafından öldürülmesi, olaya tanık olan biri tarafından kayda alınır… Film, Afrikalı-Amerikalı bir polis memuru ve yetenekli bir lise öğrencisinin adaletsizliğe karşı durmasını ve her şeye rağmen doğru olanı yapmaya çalışmasını gözler önüne seriyor.

10. Selma

1965'te Alabama'nın Selma kentinde, rahip Martin Luther King önderliğinde başlayan eşitlik mücadelesinde siyahlar 3 ay boyunca sokaklara dökülür ve Montgomery kentine kadar yürürler. Şiddetli bastırma çabalarına rağmen hak talebi karşılığını bulacak ve başkan Lyndon Baines Johnson'ın harekete geçmesine yol açacaktır.

11. 13th

Amerika Birleşik Devletleri’nin hapishane sistemine derinlemesine bir bakış. Bir ulusun ırksal eşitsizliği nasıl sistematik bir şekilde uyguladığını gözler önüne seren yapımın yönetmen koltuğunda Ava DuVernay oturuyor.

 

12. The First Purge

İlk Arınma Gecesi filminde, Amerika'da yapılan birinci arınma gecesine geri dönülüyor. Amerika'daki suç oranını yılın geri kalanında %1'in altına düşürebilmek amacıyla 12 saat boyunca tüm suçlara göz yumulacağı bir gece fikri, psikolojik bir deney olarak sınırlı bir bölgede denenmek üzere ortaya çıkmıştır. Ancak devletin aşırı şiddet yanlısı tutumunu dışlanan kesime yansıtması, deneyin şehir sınırlarını aşıp bir salgın gibi tüm ülke sathına yayılmasıyla sonuçlanacaktır.

13. Blindspotting

Colin şartlı tahliyesinin son üç gününde yeni bir başlangıç için tüm şansını denemek zorundadır. O ve bela yaratan çocukluk arkadaşı Miles, nakliyecilik yapmaktadır. İkisi de büyüdükleri mahallenin kentsel dönüşüm ile nasıl değiştiğine şahit olmaktadırlar. Hayatlarını değiştiren o olay olduğunda Colin, şartlı tahliye kurallarını ihlal etmiştir. Artık farklı sosyal şartlar altında olan ikili, hem arkadaşlıklarını korumaya hem de hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Yönetmen  Carlos López Estrada Oakland atmosferinde ırk ve sınıf çatışmasını gözler önüne seriyor.

 

14. If Beale Street Could Talk

Birbirlerine çok aşık olan 19 yaşındaki Tish ve 22 yaşındaki Fonny nişanlanır ve Tish kısa süre sonra hamile olduğunu öğrenir. Gelecek planları yaptıkları sırada Fonny'nin haksız yere tecavüz suçuyla hapse girmesiyle bütün dünyaları tepetaklak olur. Artık Tish'in tek gelecek planı, bebekleri doğmadan önce nişanlısının masum olduğunu ispatlayacak kanıtı bularak onu hapisten çıkarmak olacaktır.