Quentin Tarantino'ya Göre En İyi Dövüş Filmleri

Dövüş sahneleri ile kendine has bir film tarzı yakalayan Quentin Tarantino, video dükkanında çalıştığı zamanlardan en sevdiği ve etkilendiği filmlere, kendi filmlerinde gönderme yapması ile biliniyor. Bu filmlere baktığımızda ise gerçekten zamanının başarılı ve kült yapımları olduğunu görebiliyoruz.

Klasik filmleri kendi bakış açısıyla yorumlayan Tarantino verdiği röportajlarda bu filmleri ne kadar çok sevdiğini her defasında vurguluyor.

“Quentin Tarantino’ya Göre En İyi Dövüş Filmleri” listemizi sizin için derledik.

1. Beyaz Nilüfer Klanı

Shaolin Kung Fu ustaları yılan ve kaplan teknikleri ile dövüşen kardeşler Wu ve Hung şeytani Pai Mei’yi öldürür. Pai Mei’nin kötü kardeşi “Beyaz Lotus” ise kardeşinin intikamını almak için aralarında Wu ve Hung’un sevgililerin de bulunduğu bütün Shaolin öğrencilerini öldürür. Saldırıdan sadece Hung ve Wu’nun hamile eşi kurtulur. Hung bütün arkadaşlarının öcünü almak ve “Beyaz Lotus” ile karşılaşmak için kendini eğitmeye başlar.

Chia-Hui Liu'nun Hung karakterine hayat verdiği filmden sonra usta oyuncu "Kill Bill" serisinde Pai Mei karakterini oynadı.

 

2. Iron Monkey

“Demir Maymun” zenginden çalıp fakire yardım eder. Bir gün Demir Maymun, eyalet valisinden çalar ve vali onun hakkında tutuklama emri çıkarır. Wong’u tutuklayan askerler bir yanlışlık yaptıklarının farkında değildir. Vali Wong’un Demir Maymun olmadığını anlar ve Wong’un oğlunu rehin olarak alır. Wong’u Demir Maymun’u bulması için zorlar.

3. The 36th Chamber Of Shaolin

Liu Yu-De’nin savunma sanatları okulu saldırıya uğrar ve Liu’nun ustası dahil bütün arkadaşları ölür. Bu saldırıdan kaçmayı başaran Liu bir Shaolin tapınağına sığınır ve burada öcünü almak için kendini savaş sanatlarına adar.

4. Kartalın Gölgesi

80'li yılların efsane dövüş filmlerinden bir tanesi olan, Kartalın Gölgesi o yıllarda video kaset dükkanlarından en fazla kiralanan filmlerden bir tanesi olması, bu filmin ne kadar kaliteli, ne kadar başarılı ve o kadar çok sevilen bir yapım olduğunun göstergesidir. Fullcontact ve Kung Fu tarzı dövüş sahnelerinin yanında Jackie Chan'in muziplikleri, hocası ile girmiş olduğu neşeli diyaloglar, dövüşü öğrenme açısından kedinin yılana saldırdığı sahnede kedinin yapmış olduğu hareketleri ezberlemesi, zekası ile yeteneklerini birleştirince ortaya çıkarmış olduğu dövüş tekniği, lokantayı bir birine katması ve filmin unutulmaz o final sahnesi kesinlikle bu kült yapımın özetidir.

5. Öfkenin Yumruğu

Chen Zhen (Bruce Lee) öldürülen öğretmeninin intikamını almak için rakip dövüş okulunun gözde üyelerinin peşinden gider ve hocasının intikamını almak adına her türlü zorluğu göze alır.

Bruce Lee, filmde Jackie Chan'e atletik yeteneği ve dövüş sanatlarındaki ustalığı sebebiyle dublörlük teklif etti. Bu filmde dublör olarak oynayan Jackie Chan, Çin sinema tarihinin en uzun atlayışı olarak bilinen atlayışı gerçekleştirerek Bruce Lee dahil birçok kişinin saygısını kazandı.

6. Beş Zehir

Yang De ustasının eski öğrencisi olan beş kişiyi yenmek zorundadır. Beşinin de kendine özgü bir hayvan dövüş stili olan öğrenciler, yılan, akrep, kırkayak, kurbağa ve kertenkele stillerinde uzmandır. Yang De bu beş dövüş stilini öğrenmiş ve rakiplerinin karşısına çıkmaya hazırdır.

7. The Eight Diagram Pole Fighter

Kötü niyetli Liao Hanedanı, Song Hanedanı’na bağlı Yeung Yip ve yedi oğlunu tuzağa düşürür. Bu saldırıda Yeung Yip ve beş oğlu ölür. Beşinci ve altıncı oğul bu saldırı sonrası büyük bir travma geçirir. Beşinci oğul bir manastıra sığınır ve keşiş olmak ister. Manastırda her hangi bir bıçağa izin verilmediği için beşinci oğul mızrağını bir sopa ile değiştirir. Burada sekiz diyagramlı sopa tekniğinde ustalaşır ve intikam almaya karar verir.

8. Efsane Yumruk

Çin ve Japonya arasındaki çekişmeyi odağına alan bir film… Çinli bir mühendislik öğrencisi olan Chen Zhen Tokyo’da eğitim görmektedir. Kung Fu ustasının öldüğünü öğrenen Chen, Japon istilası altında olan Şanghay’a geri döner. Burada ustasının Japon bir dövüşçü ile girdiği, büyük ihtimalle hileli bir karşılaşmada öldüğünü öğrenir. Ülkesinin ve ustasının onurunu kurtarmak için tek bir yol vardır, dövüşmek.

9. Ölümün Beş Parmağı

Ustası bir grup haydut tarafından saldırıya uğrayan Chi-Hao intikam almak ister. Ustası onu yeteneklerini geliştirmesi için daha büyük bir ustaya gönderir. Eğer yeni öğrendiği yeteneklerle bir Kung Fu turnuvasında başarılı olursa, ustasına saldıran rakip dövüş okulundan intikamını alabilecektir.

10. Shaolin Futbolu

Bir dönem futbol oynadıktan sonra, yediği bir kazık sonucu futbol hayatına ara veren bir genç, yıllar sonra Kung Fu bilen bir grup Shaolin rahibiyle birlikte futbol oynamaya başlar.

Takım zamanla kurulur ama büyümesi çok çabuk olur. Shaolin rahipleri işin içine ruhlarını katınca akıl almaz bir komedi ortaya çıkar.