“Obi-Wan Kenobi” Dizisinde Göreceğimiz ve Görmeyi Beklediğimiz Karakterler

"Yıldız Savaşları" evreninin çok beklenen yeni dizisi "Obi-Wan Kenobi" 27 Mayıs Cuma günü başlıyor. Disney Plus platformunda olacak dizinin aynı gün ilk iki bölümü yayınlanacak. 

Obi-Wan Kenobi ve Darth Vader'ın rövanş vaadi de dahil olmak üzere, yaklaşmakta olan "Obi-Wan Kenobi" dizisinin fragmanlarında bazı ayrıntılar doğrulandı. Yeni dizi, ikinci "Yıldız Savaşları" üçlemesinden (olay kronolojisi olarak ilk) hem Ewan McGregor'ı hem de Hayden Christensen'ı geri getirecek, ancak Sith'in Karanlık Lordu geri dönen tek karakter olmayacak. "Obi-Wan Kenobi"de başka kimler görünecek?

Dizi başlamadan hemen önce, Obi-Wan'ın yanı sıra kesin olarak kimleri göreceğimizi ve kimleri görmeyi beklediğimiz derledik.

Keyifli okumalar!

1. Darth Vader

Darth Vader

Göreceğiz

Obi-Wan Kenobi ve Darth Vader arasındaki Mustafar'daki dramatik düellodan sonra, ikisi arasında bir rövanş olması pek olası görünmüyordu, ancak Hayden Christensen'in Sith'in güçlü Kara Lordu olarak geri döneceğinin teyidi ile bu neredeyse kesinleşti.

Nasıl ve neden tekrar düello yaptıkları bir sır olarak kalmaya devam ediyor, ancak Darth Vader, "Jedi'ın Dönüşü"nde Luke'a "Obi-Wan bir zamanlar senin gibi düşünüyordu" derken muhtemelen bu dövüşü ima etti. Sanıyoruz ki, Vader, Luke'un Tatooine'de olduğunu asla öğrenmediğinden, o ve Obi-Wan'ın ışın kılıçlarını başka bir yerde çarpıştırdı. Obi-Wan da çöle geri dönmek için kaçmak durumunda kaldı.

2. Owen Amca ve Beru Yenge

Owen Amca ve Beru Yenge

Göreceğiz

Joel Edgerton hem "Klonların Saldırısı" hem de "Sith'in İntikamı"nda rolü canlandırdıktan sonra "Obi-Wan Kenobi" ile Owen Amca olarak geri dönüyor. Luke Skywalker'ın huysuz amcası, orijinal "Yıldız Savaşları" filminde Obi-Wan Kenobi'yi pek sevmiyor gibi görünüyordu ve bunun nedenini yeni dizide muhtemelen öğreneceğiz.

İlk fragmandaki kısa bir bakış sayesinde, Bonnie Piesse'in Beru Teyze olarak geri döneceği doğrulandı. En son "Sith'in İntikamı"nda bebek Luke Skywalker'ı tutarken görülmüştü.

"Yeni Bir Umut" filminde Beru'nun Owen ile eski Jedi hakkında yaptığı kısa konuşmada Obi-Wan'a ilişkin tavrı daha olumluydu. Ancak ilişkileri hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. 

3. Luke Skywalker

Luke Skywalker

Göreceğiz

Luke Skywalker'ın "Obi-Wan Kenobi" dizisinde yer alıp almayacağı sorusu, ilk fragmanda harika bir şekilde yanıtlandı. Grant Feely, gelecek dizide genç Luke Skywalker'ı oynayacak.

4. Engizisyoncular ve Baş Engizisyoncu

Engizisyoncular ve Baş Engizisyoncu

Göreceğiz

Dizinin fragmanı, birkaç büyük Engizisyoncu'nun serinin ana düşmanları olacağınıgösteriyor. Engizisyoncular, "Star Wars: Rebels"ın en iyi bölümlerinden bazılarında İmparatorluğun Jedi'ları avlamak için kullandığı elit savaş gücü olarak ortaya çıktı.

Bu Karanlık Taraf güçlerinin, İmparatorluğun Yoda dışındaki en değerli hedefi olan Obi-Wan Kenobi'nin izini sürmeleri çok mantıklı. Yine de, Sith Lordu ortaya çıkacağından, Engizisyoncuların Kenobi'yi yakalama veya öldürme görevlerinde başarısız olmaları muhtemel.

Baş Engizisyancu "Star Wars: Asiler"in önemli kötü adamlarından ve zaten "Obi-Wan Kenobi"nin ilk fragmanı dizide görüneceğini doğrulamıştı. Baş Engizisyoncu, Engizisyoncular'ın lideri ve Cumhuriyet döneminde eski bir Jedi Tapınağı Muhafızıydı. Dizide karaktere Rupert Friend hayat veriyor.

5. İmparator Palpatine

İmparator Palpatine

Görmeyi Bekliyoruz

Obi-Wan, İmparator Palpatine ile muhtemelen etkileşime girmeyecek, ancak Sith Lordu, çırağı Darth Vader ile bir hologram sohbetinde kolayca görünebilir. Böyle bir durum yaşanacaksa, Ian McDiarmid muhtemelen ikonik rolü tekrar görünecek. Ayrıca Obi-Wan dizinin çeşitli noktalarında İmparator'un kayıtlarını da görebilir.

6. Qui-Gon Jinn

Qui-Gon Jinn

Görmeyi Bekliyoruz

Yaklaşan dizide görünebilecek tüm ikinci üçleme karakterlerinden Qui-Gon Jinn belki de en olası olanı. Obi-Wan Kenobi'nin eski ustası, hayatında başgösteren bir varlık ve hala bir Güç ruhu olarak onun için bir rehber olabilir.

Yoda, Obi-Wan'a Qui-Gon ile nasıl iletişim kuracağını öğreteceğine önceki filmlerde söz verdi. Dizi, özellikle de muhtemelen en karanlık vaktinde Obi-Wan'la olan bu manevi bağı ortaya çıkaracak. Qui-Gon Jinn'e hayat veren Liam Neeson da seriye dönmeye açık olduğunu söylemişti.

7. Yoda

Yoda

Görmeyi Bekliyoruz

Obi-Wan Kenobi, Tatooine'de çok tecrit edilmiş durumda, ancak muhtemelen Güç aracılığıyla Yoda ile hala temas halinde. Yoda,  başlıca Jedi'ların çoğunun yolculuklarında kilit bir rol oynadı ve muhtemelen dizide Obi-Wan'a akıl hocalığı yapmaya devam edecek.

Yoda, Engizisyoncuların tehdidi açısından Obi-Wan'a çok az yardımcı olabilir. Ancak Obi-Wan'ın Tatooine'deki görevinde karşı karşıya kaldığı varoluşsal krizde hayati rol oynayabilir. 

8. Ahsoka Tano

Ahsoka Tano

Görmeyi Bekliyoruz

Obi-Wan Kenobi'nin aşina olduğu isyancılardan biri de Ahsoka Tano. Bu süre boyunca, o, Asi faaliyetinin izole edilmiş hücreleri için arabuluculuk yapan gizli bir ajan olan Fulcrum'dı. Obi-Wan'ın Tatooine'den ayrıldıktan sonra başvuracağı kişi o olabilir ve görünüşü çok fazla anlatı ve tematik anlam ifade eder.

Obi-Wan, Darth Vader ile başka bir düelloya yaklaşırken, Anakin Skywalker'ın eski ustası ve öğrencisinin bakış açısı bir araya gelmiş olurdu.

Canlı-aksiyon yapımlarda Rosario Dawson'ın hayat verdiği Ahsoka'nın kendi dizisinin yolda olduğunu da not düşelim.

9. Cal Kestis

Cal Kestis

Görmeyi Bekliyoruz

Sıradan bir "Yıldız Savaşları" izleyicinin aşina olmadığı bir isim, ancak Cal Kestis "Jedi: Fallen Order" video oyunu sayesinde hızla en popüler Jedi'lardan biri haline geldi (Cameron Monaghan performans yakala tekniği ile canlandırdı ve seslendirdi).

Hayranlar, Order 66'dan genç bir padawan olarak kurtulan Cal'ın, oyunun bitiminden sonra nerede olduğunun bilinmemesi nedeniyle yeni dizide yer alabileceğini düşünüyorlar. İmparatorluktan kaçarken Obi-Wan'la karşılaşması muhtemel olmayabilir, ancak uzun metrajlı filmlerin dışından karakterlerin canlı aksiyona dönüştüğünü görmek eğlenceli. 

10. Bail Organa

Bail Organa

Görmeyi Bekliyoruz

Obi-Wan'ın İsyandaki birincil bağlantısı, Prenses Leia'nın üvey babası Senatör Bail Organa gibi görünüyor. Obi-Wan yardım için ona ulaşabilir veya gizli bir sebeple Senatör Organa tarafından Tatooine'den çağrılabilir.

Obi-Wan'ın Tatooine'den ayrılma nedeni - ki bu önemli olmalı - dizinin sonunda onu Alderaan'a götürebilir. Öyle olmasa bile, Bail Organa'nın, Obi-Wan'ın İmparatorluktan kaçmak için mücadele ettiği bir noktada ortaya çıkması çok muhtemel bir karakter gibi görünüyor.