“Stranger Things” 4. Sezonu İzlemeden Önce Hatırlamanız Gerekenler

Upside Down'a dönmeye hazır olun, "Stranger Things" 4. Sezon 1. Kısım 27 Mayıs'ta Netflix'te yayında!

Netflix'in en popüler yapımlarından "Stranger Things" dizisinin yeni sezonu sonunda kapıda. Üçüncü sezonu izlememizin üzerinden 3 yıl geçti ve doğal olarak ne olup ne bittiğini unutmuş olabilirsiniz. Biz de sizler için geçtiğimiz sezondaki önemli olayları kısaca derleyip, özetledik.

Keyifli okumalar ve şimdiden kayifli seyirler!

1. Eleven Güçlerini Kaybetti

Eleven Güçlerini Kaybetti

Üçüncü sezonun son bölümü olan “The Battle of Starcourt”ta, Mind Flayer ile olan büyük mücadelesinden sonra Eleven'ın (Millie Bobby Brown) tüm telekinetik güçlerini kaybettiğini gördük.

Bu, karakter için gerçekten çok önemli çünkü gücü ilk sezondan itibaren onun belirleyici özelliklerinden biriydi. Etrafındaki kimsenin sahip olmadığı bu güçlere sahipti ve şimdi bir anda yok oldular.

Bir noktada Eleven’ın güçleri geri dönecektir ama o zamana kadar Eleven sadece normal bir insan.

2. Billy Öldü (Ya Da Öyle Sandık)

Billy Öldü (Ya Da Öyle Sandık)

Billy (Dacre Montgomery) ilk kez 2. sezonda "Stranger Things" hayranlarına Max'in (Sadie Sink) şiddete meyilli, zorba, hatta sadist üvey kardeşi olarak sunuldu. Max'e ve onun yeni arkadaşlarına olan öfkesinin, babasının onu istismar etmesinin bir sonucu olduğu ortaya çıksa bile, o sezon boyunca küçük bir kötü adamdı. Billy, "Stranger Things 3"te biraz farklı profil çizdi. Sezona, Karen Wheeler'ın (Cara Buono) ve diğer yerel kadınların onunla flört ettiği kasabanın halka açık havuzunda cankurtaran olarak başladı. Billy, sezonun ilk bölümünün sonunda Mind Flayer tarafından ele geçirildi ve sezonun geri kalanında canavarın diğer Hawkins sakinlerini ele geçirmesi için bir araç oldu. Eleven, sezon boyunca zaman zaman Billy'nin zihninin içine girince 3. sezon finalinde onu Mind Flayer'ın kontrolünden kurtardı. En sonunda ise alışveriş merkezindeki büyük mücadelede Eleven ve Mike (Finn Wolfhard) ile birlikte üvey kız kardeşinin hayatını Mind Flayer’dan kurtarmak için kendini feda etti.

Billy, "Stranger Things” 3. sezonda kesin olarak öldü gibi görünse de, Dacre Montgomery'nin yeni sezonda yer alacağını biliyoruz. Oyuncunun şifreli Instagram gönderileri, bir kez daha kötü adam olarak geri dönebileceğini işaret ediyor. 

3. Hopper’i Öldü Sandık Fakat Hayatta ve Rusya’da Olduğu Ortaya Çıktı

Hopper’i Öldü Sandık Fakat Hayatta ve Rusya’da Olduğu Ortaya Çıktı

Hopper (David Harbour) ve Joyce ile (Winona Ryder), “Stranger Things” 3. sezonunun sonunda Starcourt'un altındaki Rus tesisini yok etmeye çalışıyordu. Joyce, Upside Down'ın girişini yok etmek için bir patlamayı tetiklemek zorunda kaldı ve Hopper bu patlamada ölmüş gibi görünüyordu. Ancak, “Stranger Things” 4. sezon tanıtımlarında Hopper’ın hayatta olduğunu ve Ruslar tarafından ele geçirildiğini gördük. Zaten 3. sezonun jenerik sonrası ek sahnesinde bahsi geçen “Amerikalı”nın Hopper olduğunu tahmin etmiştik. Tabii, nasıl oldu da ölmedi? Ruslar onu nasıl yakaladı? Bunlar yeni sezonda cevaplarını bulmayı umduğumuz sorular olarak kaldı. 

4. The Byers Ailesi ve Eleven Hawkins’i Terk etti

The Byers Ailesi ve Eleven Hawkins’i Terk etti

Biz Hopper'ın hayatta olduğunu bilsek bile, bu herkesin bildiği anlamına gelmiyor. Eleven, görünüşte babasız kalınca artık Joyce, Will (Noah Schnapp) ve Jonathan (Charlie Heaton) ile birlikte yaşamaya başladı. Hawkins'de onları tutacak hiçbir şey kalmadığı için, Joyce baştan başlamaya ve şehri terk etmeye karar verdi. Aile, Hawkins’in tam tersi bir yer olan California’ya taşındı. 

Fakat, Eleven ve Mike 3. sezon finalinde, Şükran Günü'nde buluşacaklarını söylediler, bu yüzden onları Hawkins'te tekrar görmemiz çok uzun sürmez gibi.

5. Steve ve Robin Artik Çok İyi Arkadaş

Steve ve Robin Artik Çok İyi Arkadaş

Üçüncü sezonun büyük bir kısmı Hawkins'in en yeni ticari varlığı olan Starcourt Mall'da geçti. Steve (Joe Keery) ve Robin (Maya Hawke) alışveriş merkezinin içindeki bir dondurma dükkanında çalışırken, genç gençler orada takılarak vakit geçirdiler. Alışveriş merkezi, tüm sezon için çok önemli bir ortama dönüştü; Dustin (Gaten Matarazzo), uzun mesafeli kız arkadaşına ev yapımı bir radyo kulesi aracılığıyla ulaşmaya çalışırken yanlışlıkla bir Rus radyo sinyalini kestiğinde, kodlanmış mesajı dondurma dükkanındaki Steve ve Robin'e götürdü. 

Steve, Dustin, Robin ve Lucas'ın (Caleb McLaughlin) küçük kız kardeşi Erica (Priah Ferguson) yavaş yavaş tüm alışveriş merkezinin, Sovyetlerin Upside Down'a bir portal oluşturmaya çalıştığı, altındaki gizli bir üs için bir cephe olduğunu anladılar. Böylece oldukça eğlenceli bir grubumuz oldu.

Grubun Starcourt Alışveriş Merkezi'nin altındaki maceraları, Steve'in Robin'e karşı romantik duygularını itiraf etmeye başladığı gülünç ama yüreklerimizi ısıtan bir sekansta son buldu. Robin, aslında eşcinsel olduğunu açıklayınca yeni arkadaşlıklarını temelli pekişti. Steve'in 80'lerin klişe kabadayısından beklenmedik bir kahramana uzanan yolculuğunu çok sevmiştik. Sezon sonunda, Robin ve Steve alışveriş merkezinin yıkılmasının ardından bir video mağazasında iş buldular. 

6. Dustin’in “Gerçek” Bir Kız Arkadaşı Var

Dustin’in “Gerçek” Bir Kız Arkadaşı Var

Arkadaşları 3. sezonun büyük bir kısmı Dustin'in kız arkadaşının sahte olduğunu düşündüler. Belki biz de öyle düşündük... Ama o kesinlikle gerçek ve telefonda şarkı söyledikleri sahne sezonun en tatlı anlarındandı.

Yaz kampında tanıştığı Suzie (Gabriella Pizzolo) ekranda göründüğünde, onun Dustin ile aynı tutkulara sahip tatlı bir kız olduğunu gördük. Suzie'nin “Stranger Things”in 4. sezonunun büyük bir parçası olup olmayacağından emin değiliz ama yakında öğreneceğiz.

7. Ruslar Hikayenin Büyük Bir Parçası Oldu

Ruslar Hikayenin Büyük Bir Parçası Oldu

Biliyorsunuz, soğuk savaş döneminden kalma bir TV şovunun büyük bir kötü adama ihtiyacı varsa, Sovyetler Birliği'nin bu boşluğu doldurması olası. 

Starcourt Alışveriş Merkezi'nin altında Ruslar için bir paravan görevi gören süper gizli bir üs var ve bu onların Upside Down'a herkesten çok daha fazla dahil olduklarını gösterdi. Starcourt yok edilse bile, Rusların Sovyetler Birliği için bir Demogorgon ele geçirdiği gösterildi, bu yüzden henüz o dünyayla uğraşmaları bitmedi gibi görünüyor.

Ne yapmayı planladıklarını ve Hopper'ın tüm insanların içinde bunu nasıl etkileyeceğini düşünmek oldukça meraklandırıcı. Umuyoruz yeni sezon konuya tatmin edici açıklamalar getirir.