"House of the Dragon" Dizisini İzlemeden Önce Tanımanız Gereken Karakterler

Heyecanla beklenen "House of the Dragon" dizisi başlıyor!

"Game of Thrones" tartışmalı bir sezon finali ile bitmişti ama "House of the Dragon" ile bizi olanları unutturacak güzel bir yapım bekliyor gibi görünüyor. "House of the Dragon," "Game of Thrones"un dizisinden -romanlarından da- çok daha önceki jenerasyonları konu alıyor.

"House of the Dragon," George R.R. Martin'in "Fire and Blood" romanının orta kısmına odaklanıyor. İlk sezon, “Ejderhaların Dansı” adında Targaryen Hanesinin rakip grupları arasındaki öldürücü bir çatışma dizinin merkezinde. Bu jenerasyonda, bizi daha fazla ejderha, kan ve soylu akrabalar arasında yasak ilişki bekliyor. 10 bölümlük sezon 21 Ağustos itibari ile yayına başlamışken, gelin karakterleri yakından tanıyalım. 

(İtalik yazılmış alıntılar "Fire and Blood" kitabındaki betimlemelerin çevirileridir.)

1. Targaryen Hanedanı

Targaryen Hanedanı

King Viserys Targaryen (Paddy Considine)

Karşınızda Viserys l (Game of Thrones’da Daenerys’in erkek kardeşi Viserys lll idi).

"Viserys I Targaryen cömert biriydi ve hem lordları hem de halkı tarafından çok sevilirdi… En güçlü iradeye sahip kral sayılmazdı, her zaman cana yakın ve insanları memnun etmeye hevesli bir yapısı vardı, etrafındaki adamlarının tavsiyelerine çok önem verdi, ve sıklıkla bu tavsiyeleri uyguladı."

Viserys, Westeros lordları tarafından Eski Kral-büyükbabası Jaehaerys Targaryen’den sonra gelmesi için seçildi, ancak bu seçimi yapmak kolay olmamıştı. Genel olarak iyi bir adam olan Viserys, büyükbabasının elli yılı aşkın süre yaptığı gibi huzuru korumayı amaçlıyordu. Tabii güç düşkünlükleriyle bilinen Westerosların yakınında bu pek mümkün değildi. Dizinin ana konusunu Viserys’in kendine hangi varisi seçeceği oluşturuyor. 

2. Targaryen Hanedanı

Targaryen Hanedanı

Prince Daemon Targaryen (Matt Smith)

“Hırslı, aceleci, huysuz… Asabi olduğu kadar çekici…”

Tahtın etrafında dönüp duran ama aslında bir görevi olmayan, düşüşe geçmekte olan hanedanın zayıf ve uğursuz üyesi: Daemon Targaryen. Daemon Kral Viserys’in entrikacı küçük kardeşidir. Viserys’ten sonra gelecek kişinin kızı Rhaenyra değil kendisi olması gerektiğini düşünmektedir ve Caraxes adında bir ejderhası vardır.

3. Targaryen Hanedanı

Targaryen Hanedanı

Princess Rhaenyra Targaryen (Milly Alcock – gençliği / Emma D'Arcy – yetişkinliği)

“Bir zamanlar hem soylular hem de halk tarafından çok sevilirdi… Fakat artık yetişkin bir kadın olduğuna göre kaç kişinin onun için savaşacağı… kimsenin cevaplayamacağı bir soruydu.”

Rhaenyra Kral Viserys’in ilk çocuğudur, ve dengesiz amcasının Demir Taht için tek rakibidir. Tek sıkıntı Daemon’a duyduğu yoğun sevgidir. Daemon da bu sevgiye karşılık vermektedir, fakat daha çıkarcı bir şekilde. Daemon’ın Rhaenyra’ya öğrettiği her şey Rhaenyra büyüdükçe sıkıntıya sebep olmaktadır. Ve evet, ilişkileri gittikçe garipleşiyor. Rhaenyra, Syrax isminde bir ejderha kullanıyor.

4. Hightower Hanedanı

Hightower Hanedanı

Otto Hightower (Rhys Ifans)

“Becerikli bir adam, herkes bunda hemfikir; fakat çoğu onu gururlu, düşüncesiz ve kibirli bulurdu. Güç sahibi oldukça daha da otoriter birine dönüştü Otto…”

Kral Viserys’in sağ kolu, Otto kendine en büyük tehdit olarak Daemon’u görüyor, Daemon da onun nefretine eşit derecede karşılık veriyor. 

5. Hightower Hanedanı

Hightower Hanedanı

Alicent Hightower (Emily Carey – gençliği / Olivia Cooke – yetişkinliği)

“Kralın sağ kolunun zeki, alımlı kızı…”

Otto Hightower’ın kızı olarak Alicent, yeni hükümdarın seçim süreciyle oldukça iç içe. Prenses Rhaenyra ile çok yakın bir ilişkisi olsa da, Taht’a olan yaklaşımları farklılık gösteriyor. Alicent’ın annesinden ise kitapta hiç bahsedilmiyor.

6. Velaryon Hanedanı

Velaryon Hanedanı

Lord Corlys Velaryon (Steve Toussaint)

"Filoları sayesinde Yedi Krallık'taki herhangi bir adam kadar zengin ve güçlü olan Gelgitlerin Efendisi..."

Lord Corlys, Velaryon Hanedanının başıdır. Bu hanedanın Targaryen hanedanlığı kadar köklü bir geçmişi vardır. Westeros'un en ünlü denizcisi, dünyanın en büyük donanmasının gözetmeni ve bir süre için Daemon Targaryen'in önemli bir müttefiki olan Corlys, 'Deniz Yılanı' takma adıyla da bilinir.

7. Velaryon Hanedanı

Velaryon Hanedanı

Prenses Rhaenys Velaryon (Eve Best)

Lord Corlys'in karısı ve Viserys ile Daemon'un kuzenidir. Kadın olduğu için yerine Viserys’in "Demir Taht"a geçmesinden sonra “Asla Olmayan Kraliçe” olarak bilinmeye başlamıştır ki bu konuda hâlâ kin tutmaktadır. Ejderha Meleys'e veya Kızıl Kraliçe'ye biner.

8. Velaryon Hanedanı

Velaryon Hanedanı

Sör Vaemond Velaryon (Wil Johnson)

Sör Vaemond, Corlys'in küçük kardeşidir ve Velaryon donanmasında bir komutandır. Kitaplarda ise Corlys'in yeğenidir, yani ekran uyarlamasında bazı değişikliklere gidilmiş. Kitapta bulunan birkaç karakterin birleşimi olabilir.

9. Velaryon Hanedanı

Velaryon Hanedanı

Sör Laenor Velaryon (Theo Nate)

Corlys ve Rhaenys'in oğlu ve Laena'nın küçük kardeşidir. Belli ki ebeveynleri, çocuklarına aynı ismin cinsiyetlendirilmiş versiyonlarını vermenin sevimli bir fikir olduğunu düşünmüş. Annesinin Kraliçelik için değerlendirildiğini düşünürsek o da ilerde Demir Taht için aday olacak isimlerden biriydi. Gördüğünüz üzere seçim heyetinin Rhaenys yerine Viserys’i seçmesi gerçekten büyük bir olaydı. Seasmoke ismindeki ejderhaya biner.

10. Velaryon Hanedanı

Velaryon Hanedanı

Leydi Laena Velaryon (Savannah Steyn)

"Ateşli bir genç kız... Leydi Laena annesi Rhaenys'den gerçek bir Targaryen güzelliği ve babası “Deniz Yılanı”ndan cesur, maceracı bir ruh miras almıştı..."

Corlys ve Rhaenys'in kızı ve Laenor'un ablasıdır. Politikaya ilgi duymaz ama sarayda inanılmaz güzelliğiyle tanınır. Vhagar isimli ejderhaya biner.

11. Strong Hanedanı

Strong Hanedanı

Lord Lyonel Strong (Gavin Spokes)

“Lord Strong, savaşçılığı sayesinde müthiş bir üne sahip olmuştu. Onu tanımayanlar suskunluğunu ve konuşmasındaki yavaşlığını aptallıkla karıştırıyor, kaba biri olduğunu düşünüyorlardı. Bu gerçeklerden çok uzaktı…”

Kral Viserys'e ve Harrenhal Lordu'na Kanunların Üstadlığı'nı yapmaktadır. Harwin ve Larys'in babası. Daha gençken Hisar'da okumuş olsa da bir “üstat” hayatının ona pek uygun olmadığını görmüştür.

12. Strong Hanedanı

Strong Hanedanı

Sör Harwin “Kemikkıran” Strong (Ryan Corr)

Lord Lyonel'in en büyük oğlu ve Harrenhal'ın varisidir. Kralın Şehir Gözetleme Kulesinin kaptanı. Bir rivayete göre Yedi Krallıktaki en güçlü adam olduğu için “Kemikkıran” olarak bilinse de Criston Cole ile yaptığı bir turnuva maçından yenilgiyle ayrılıyor (hatta soytarı ve tarihçi Mushroom ona “Kırıkkemik” adını takıyor). Rhaenyra Targaryen ile romantik ilişkisi de bulunmakta.

13. Strong Hanedanı

Strong Hanedanı

Larys Strong (Matthew Needham)

Lyonel'in onu saraya getiren küçük oğlu, burada “Fısıldayanların Efendisi” olur (tıpkı orijinal Game Of Thrones'daki Varys, diğer adıyla 'Örümcek' gibi).

14. Lannister Hanedanı

Lannister Hanedanı

Tyland Lannister (Jefferson Hall)

Viserys'in gemi ustası ve kurnaz bir politikacı. Jason Lannister'ın ikiz kardeşi.

15. Lannister Hanedanı

Lannister Hanedanı

Lord Jason Lannister (yine Jefferson Hall)

Casterly Kayası Lordu ve Tyland'ın ikiz kardeşi. Game Of Thrones'ta tanıştığımız Lannister'lar (Tywin, Cersei, Jaime, vb.) doğrudan Jason'ın torunlarıdır.

16. Diğer Karakterler

Diğer Karakterler

Sör Criston Cole (Fabien Frankel)

"Güzel, genç bir şövalye... Cole kısa sürede saraydaki bütün leydilerin gözdesi oldu..."

Küçük bir hanenin üyesi ve Blackhaven'daki bir kâhyanın oğludur. Herhangi bir toprak ya da unvan kaygısı yok, ancak kitaplarda Westeros'ta yaşayan en büyük savaşçı olarak ün yapmıştır. Dizide kitapta olmayan, yarı “Dorn”lu olduğu ayrıntısı da eklenmiş.

17. Diğer Karakterler

Diğer Karakterler

Mysaria (Sonoya Mizuno)

"Rakipleri ve düşmanları ona Sefalet, Beyaz Solucan derdi..."

 Lys’ten gelen eski bir köle ve fahişeyken, King's Landing'in yeraltı suç dünyasında iktidara yükselmiş ve Daemon Targaryen'in güvenilir bir müttefiki olmuştur (ve sevgilisi).

18. Diğer Karakterler

Diğer Karakterler

Büyük Üstat Mellos (David Horovitch)

Kral Viserys'in küçük konseyinde akıl ve mantığın sesi olan güvenilir bir danışman. Kitaplardaki iki Büyük Üstat karakterinin bir birleşimi olması muhtemel görünüyor: Mellos ve Runciter.

19. Diğer Karakterler

Diğer Karakterler

Sör Harrold Westerling (Graham McTavish)

Viserys'in Kral Muhafızlarında Başkumandan ve en uzun süre hizmet veren üyelerden biri. Rhaenerys'in yeminli koruyucusu olarak atandı (Sör Jorah Mormont'un Daenerys için olduğu gibi). Kitapta kendisinden pek bahsedilmiyor (tek bir cümlede ismi geçiyor), ama dizide ana kadroya dahil olmuş.

20. Diğer Karakterler

Diğer Karakterler

Lord Lyman Beesbury (Bill Paterson)

Honeyholt Lordu ve Kral Viserys'in küçük konseyinde Hazine Efendisidir. Daha önceleri Jaehaerys Targaryen'in Hazine Efendisi de olmuştur, sonra Daemon görevi bıraktığında Kral Viserys için tekrar bu rolü üstlenmiştir.