Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Karakterlerini Tanıyalım

Uzun zamandır heyecanla beklenen "Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri" (The Lord of the Rings: The Rings of Power) sonunda yayında!

Amazon Prime Video yapımı "Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri" bu senenin heyecanla beklenen dizileri arasındaydı kuşkusuz. Fakat sonunda bugün ilk iki bölümüyle seyirci karşısına çıkıyor. Yapımı yıllar süren bu büyük bütçeli dizi, yazar J.R.R. Tolkien'in Orta Dünya'sının İkinci Çağı'na odaklanıyor. Bu dönem henüz ekranda keşfedilmedi ve bu nedenle evrene sadece “Yüzüklerin Efendisi” filmlerinden aşina olanların da biraz yabancı olduğu bir zaman dilimi. 

Biz de dizinin yayın günü gelip çatmışken, hikayedeki önemli karakterleri tanıttığımız bir liste ile karşınızdayız. 

Keyifli okumalar!

1. Galadriel

Galadriel

Galadriel (Morfydd Clark)

Çoğu izleyici, Galadriel'i Peter Jackson'ın film üçlemesinde Cate Blanchett tarafından canlandırıldığı haliyle hatırlaması muhtemeldir. Ancak "Güç Yüzükleri" zamanında, bu ölümsüz kadın kahramanın Lothlorien'in bilge lideri olmasına daha yüzyıllar var. Birinci Çağ'ın savaşını ve vahşetini yaşadıktan sonra, şimdi barışı arıyor, ancak kötülüğün Orta Dünya'ya geri dönebileceği hissinden kurtulamıyor.

"Saint Maud" ve "His Dark Materials" televizyon dizisindeki rolleriyle tanınan Clark, asla eterik bir elf oynamayı hayal etmediğini söylüyor. "Kendimi her zaman daha çok bir hobbit olarak gördüm," diyor gülerek. Yine de Galce'deki akıcılığının Elfçe öğrenmeyi kolaylaştırdığını ve kendisinin Galadriel'in bu daha genç versiyonuna çekildiğini söylüyor. Ayrıca, her gün zırhını giyme seramonisine bayıldığını da ekliyor.

2. Elrond

Elrond

Elrond (Robert Aramayo)

Bir diğer tanıdık karakter, Hugo Weaving'in Jackson üçlemesinde ve burada Aramayo tarafından canlandırılan Elrond. İngiliz aktör, "Game of Thrones"ta genç bir Ned Stark olarak göründüğü için büyük bütçeli fantastik televizyon işlerine yabancı değil. Burada da Ayrıkvadi'nin gelecekteki lideri Elrond olarak başka bir ikonik rolü üstleniyor.

"Güç Yüzükleri" başladığında, genç Elrond henüz bir elf lordu değil. Bunun yerine, yarı elf mirasına sahip hırslı, genç bir politikacı. Ayrıca yaşatması gereken güçlü bir aile mirası var: Babası Eärendil, Orta Dünya'yı kötülükten kurtarmaya yardım eden efsanevi bir figür ve kardeşi Elros, Númenor'un insan krallığını kurmaya devam ederek ölümlü bir yaşam seçen biri. Kardeşinin aksine, Elrond ölümsüzlüğü seçti ve şimdi kendi amacını muhteşem elfler diyarı Lindon'da arıyor.

3. Arondir

Arondir

Arondir (Ismael Cruz Córdova)

Dizinin çoğu, her biri kendi efsanevi soy ağacına sahip güçlü elflere odaklanacak. Ancak "Güç Yüzükleri"nin ana kahramanlarından biri, çok daha mütevazı bir figür, Arondir adında bir silvan elfi. Güney Toprakları'nda konuşlanmış bir asker olarak Arondir, orada yaşayan insanlara - yüzyıllar önce kendilerini kötü Sauron'la aynı hizaya getiren insanlara - göz kulak olmaya yardım ediyor.

Oyuncu Córdova, "Rolün pek çok özelliği var, ancak orijinal seride olmayan bir karakter olarak sınırsız bir olasılık da var" diye açıklıyor. "Yaratmak için verimli bir alan gibi geldi."

Arondir ayrıca Bronwyn (Nazanin Boniadi) adında bir insanla yasak bir ilişkisi içerisinde. Birlikte Güney Toprakları'ndaki gizemli olayları araştırmaya başlıyorlar.

4. Celebrimbor

Celebrimbor

Celebrimbor (Charles Edwards)

"The Crown" ve "Downton Abbey" dizilerinden hatırlayabileceğimiz Charles Edwards, bir başka efsanevi Tolkien karakteri olan Celebrimbor'u oynuyor. Bu elf bir çekiç ve demircide usta, ünü Eregion'un elf krallığının ötesine ve Orta Dünya'ya kadar uzanıyor. Üç Silmaril'i döven efsanevi Birinci Çağ ustası Fëanor'un soyundan gelen Celebrimbor, yakınlardaki Khazad-dûm'daki cücelerle dostluk kuran parlak bir zanaatkar. Ancak sonunda, Sauron'un kaçınılmaz yükselişini başlatmaya yardımcı olan güç yüzüklerini yaratmaya itiliyor.

5. Gil-galad

Gil-galad

Gil-galad (Benjamin Walker)

Samwise Gamgee'nin "Gil-galad'ın Düşüşü" hikayesini anlattığı orijinal "Yüzüklerin Efendisi"nde okunan bir şiir var. Bu efsanevi elf kralı, "Jessica Jones" ve "Abraham Lincoln: Vampire Hunter" gibi yapımlarla tanınan Amerikalı aktör Benjamin Walker tarafından canlandırılıyor.

"Güç Yüzükleri" başladığında, Gil-galad, Lindon'un altın elf krallığına hükmeden, sabırlı ve yaşlanmayan bir liderdir. Walker onu "barışın korunmasında her zaman tetikte" olarak tanımlıyor ama kısa süre sonra Orta Dünya'da bir şeylerin yolunda gitmediğini hissetmeye başlıyor.

6. Durin IV

Durin IV

Durin IV (Owain Arthur)

"Yüzük Kardeşliği"nde Frodo ve arkadaşları, Khazad-dûm, diğer adıyla Moria'nın terk edilmiş mağaralarına yolculuk ederler. "Yüzüklerin Efendisi" zamanında, bu büyük cüce krallığı harabeye dönmüş olsa da ancak "Güç Yüzükleri"nde Khazad-dûm, Arthur'un Prensi Durin IV gibi liderler tarafından yönetilen, hala gelişmekte olan bir krallık.

Galli oyuncu Owain Arthur, genç cüceyi tutkuyla canlandırıyor; karakter, krallığıyla derinden gurur duyuyor ve karısı Disa'ya (Sophia Nomvete) sadık. Arthur, güçlü cüce lideri oynama fırsatına hemen atlamış, ancak Durin'i oynamanın, her gün makyaj koltuğunda yaklaşık üç saat harcaması gerektiği anlamına geldiğini göz ardı etmiş. Bu da işin ufak bir cilvesi.

7. Disa

Disa

Disa (Sophia Nomvete)

Sophia Nomvete, "Güç Yüzükleri" için ilk seçmelere katıldığında gizemli rolü hakkında pek bir şey bilmiyormuş, ancak cüce prensesi tanımlamak için kullanılan kelimelerden biri "anne" imiş. Bu da Nomvete için bir avantajı olmuş çünkü seçmeleri gittiğinde kızını doğurmasına yaklaşık sekiz gün kalmış. İngiliz aktris anısını anlatırken gülerek, "Pekala, bundan daha fazla anne olamaam diye düşündüm" diyor.

Disa, Durin IV ile evli ve ikisinin sevgi dolu, eğlenceli bir ilişkisi var. Aynı zamanda Tolkien'in çalışmasının herhangi bir ekran uyarlamasındaki ilk kadın cüce.

8. Elanor “Nori” Brandyfoot

Elanor “Nori” Brandyfoot

Elanor “Nori” Brandyfoot (Markella Kavenagh)

"Güç Yüzükleri"nde hobbit yok. Bu tür İkinci Çağ zamanında yoktu. Ancak dizi, tüm Tolkien hayranlarının bildiği ve sevdiği hobbitlerin öncülleri olan Harfootları içeriyor. Boyları benzer şekilde küçük olan bu Harfootlar henüz Shire'a yerleşmediler, bunun yerine göçebe olarak dolaşmayı ve birbirine sıkı sıkıya bağlı topluluklar halinde yaşamayı tercih ettiler.

Önemli Harfoot'lardan biri, Avustralyalı aktris Markella Kavenagh tarafından canlandırılan Elanor "Nori" Brandyfoot. Harfootların çoğu sessiz, gözlerden uzak bir varoluşa öncülük eder, ancak Nori'nin Baggins benzeri bir macera özlemi var. Kavenagh, "O gerçekten kararlı ve meraklı bir Harfoot" diyor. "Risk korkusunun riskin kendisinden daha büyük olabileceği fikrine öncülük ediyor."

Dizi, Nori ve en yakın arkadaşı Poppy Proudfellow'un (Megan Richards) alevli bir meteorla gökten düşmüş gibi görünen gizemli bir adamı (Daniel Weyman) bulmasıyla başlıyor. 

9. Isildur

Isildur

Isildur (Maxim Baldry)

Isildur, "Yüzüklerin Efendisi" kitaplarında ana karakter değil, ancak yine de orijinal film üçlemesinde önemli bir rol oynuyor. Bu Númenórlu denizci, Orta Dünya'da efsanevi bir figür olarak büyür. Gondor krallığının kurulmasına yardımcı olur ve nihayetinde Sauron'un elinden Tek Yüzüğü çıkarır. Yüzüğü yok etmeyi reddetmesi ise düşüşüne yol açar ve sonunda onu Anduin Nehri'nde kaybeder. Burada yıllar sonra yüzük, Smeagol - namı diğer Gollum tarafından bulunur. (Jackson'ın "Yüzük Kardeşliği"nin önsözünü gördüyseniz, Isildur'un hikayesini duymuşsunuzdur.)

Isildur, aynı zamanda Aragorn'un doğrudan atasıdır ve mirası, orijinal "Yüzüklerin Efendisi"nde geniş bir alana yayılır. Ancak "Güç Yüzükleri"nin başında, babası Elendil (Lloyd Owen) ve kız kardeşi Eärien (Ema Horvath) ile Númenor adasında yaşayan genç bir adam.

10. Bronwyn

Bronwyn

Bronwyn (Nazanin Boniadi)

Bronwyn, küçük oğlu Theo (Tyroe Muhafidin) ile birlikte yaşadığı ve şifacı olarak çalıştığı Orta Dünya'nın Güney Toprakları'ndadır. Nazanin Boniadi en çok "General Hospital," "How I Met Your Mother" ve "Homeland" dizilerindeki rolleriyle tanınıyor ve özellikle üniversitede tıp öncesi eğitim aldığından, bir şifacıya hemen çekildiğini söylüyor.

İran'da doğmuş bir İngiliz aktris olarak Boniadi, Bronwyn'in anavatanına olan sevgisiyle ve bir grup elf baskıcı bir nöbet tutsa bile halkını güvende tutmak için nasıl savaştığını anlayabildiğini söylüyor. Boniadi, "Bir halk olarak, kendilerini geçmişlerinin prangalarından kurtarmaya çalışıyorlar" diye açıklıyor. "İnsanlarını bundan kurtarmak istiyor. On yıldan fazla bir süredir anavatanım için aktivistim, bu bana tanıdık geldi. Birçok açıdan, benim fantastik bir versiyonum gibi."

11. Halbrand

Halbrand

Halbrand (Charlie Vickers)

Serinin daha gizemli figürlerinden biri, Galadriel ile yolları kesişen ölümlü kazazede Halbrand. Sundering Seas'ten Númenor adasına seyahat ederken Galadriel eşlik ediyor.

Charlie Vickers, "Hal hakkında oldukça ilginç olan birkaç şey var, özellikle Galadriel ile olan ilişkisi," diyor. "Geçmişini bırakıp yoluna devam etmeye çalıştığı bu yerden geliyor. Ama onunla tanıştığında, kafasındaki bazı şeyleri, geçmişi ve kaderi hakkında belki de sahip olmadığı bazı şeyleri anlamaya başlıyor. Yaşadıkları olaylara farklı bir şekilde bakmasını sağlıyor."

Vickers, özellikle "Medici" dizisi ile tanınıyor.

12. Míriel

Míriel

Míriel (Cynthia Addai-Robinson)

Tolkien, yarı elf mirasına sahip güçlü insanlar tarafından yönetilen antik ada krallığı Númenor hakkında sık sık yazdı. Ada, Tolkien'in efsaneleri arasında büyük bir yeri var, ancak "Güç Yüzükleri" ile ekranda ilk kez tasvir edilecek. (Aragorn, Boromir ve Faramir dahil "Yüzüklerin Efendisi"nin önemli adamlarının çoğu, eski Númenórluların soyundan geliyor.)

Dizi başladığında ada, kraliçe naibi Míriel tarafından yönetiliyor. Belki de en iyi "Arrow"da Amanda Waller'ı oynamasıyla tanınan Amerikalı aktris Cynthia Addai-Robinson, muhteşem hükümdarı canlandırıyor. Míriel'in anavatanına derin bir sevgi duyuyor, ancak bu cennet gibi görünen uygarlığın yüzeyinin altında gizlenen gerilimler var.

13. Sadoc Burrows

Sadoc Burrows

Sadoc Burrows (Lenny Henry)

Nori, göçebe bir harfoot kabilesi ile seyahat ediyor ve Orta Dünya boyunca birlikte yol alıyorlar.Gözlerden uzak durup "Büyük Halk"tan saklanmaya çalışıyorlar. Tanınmış İngiliz aktör ve komedyen Sir Lenny Henry, sertayakların lideri Sadoc Burrows'u canlandırıyor.