2022'nin En İyi Bilim Kurgu Filmleri!

2022 yılının en iyi 10 bilim kurgu filmini listeledik!

Paralel evrenler ve astronotlar... İnsan- robot dostluğu ve ürkütücü ameliyatlar... 2022 bilim kurgu filmlerinde hangi temayı ararsanız var! Yaratıcılıkta sınır tanımayan bu harika filmlerden en beğendiklerimizi sizler için bir araya getirdik.

Karşınızda 2022'nin en iyi bilim kurgu filmleri!

İyi seyirler!

1. Avatar: Suyun Yolu

Orijinal İsmi: Avatar: The Way of Water

Süre: 192dk
Yönetmen: James Cameron
Yapımı: 2022 - ABD

Avatar filminden 10 yıl sonra geçen filmde Jake Sully, Pandora gezegeninde ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Tanıdık bir tehdit yarım kalmış işini bitirmek için döndüğünde Jake, Neytiri ve Na'vi ordusuyla birlikte gezegenleri için savaşmalıdır.

2. Her Şey Her Yerde Aynı Anda

Orijinal İsmi: Everything Everywhere All at Once

Süre: 140dk
Yönetmen: Dan Kwan , Daniel Scheinert
Yapımı: 2022 - ABD

Vergilerini bir türlü bitiremeyen bitkin bir Çinli göçmen kadın, dünyayı kurtarması gereken çılgın bir maceranın içine çekilir. Bunu ancak, sürdürebileceği hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek yapabilir.

3. Spiderhead

Orijinal İsmi: Spiderhead

Süre: 106dk
Yönetmen: Joseph Kosinski
Yapımı: 2022 - ABD

Yakın bir gelecekte geçen “Spiderhead” hüküm giymiş suçluların, cezalarını kısaltmak adına tıbbi denekler olarak kullanılmasını odağına alıyor. Deney için testlere girmeyi kabul etmiş iki suçlunun, duyguları değiştiren bir ilacı denemeleri, onların geçmişlerinde yaşadıkları olaylarla boğuşmasına ve çeşitli yan etkilere maruz kalmasına neden olur. Deneyin gerçekleştiği tesisi ise bu programın öncüsü dahi bir bilim insanı yönetmektedir.

4. Dual

Orijinal İsmi: Dual

Süre: 95dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram , Komedi
Yönetmen: Riley Stearns
Senarist: Riley Stearns
Yapımı: 2022 - ABD , Finlandiya , Kanada

Ölümcül bir hastalıktan muzdarip olan genç bir kadın, ölümünün ardından ailesinin ve arkadaşlarının acısını hafifletmek için kendisini klonlatmaya karar verir. Ancak genç kadın, mucizevi bir şekilde iyileşir. Bu durum üzerine klonunun görevini sonlandırmak ister ancak bu sandığı kadar kolay olmayacaktır.

5. Brian and Charles

Orijinal İsmi: Brian and Charles

Süre: 90dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram , Komedi
Yönetmen: Jim Archer
Yapımı: 2022 - İngiltere

Zorlayıcı geçen bir kışın ardından Brian ağır bir depresyona girer. Kimsesi olmadan tamamen izole bir hayat yaşayan Brian, böyle melankolik bir durumda aklı başında olan herkesin yapacağı şeyi yapar: Bir robot inşaa eder. 

6. Crimes of the Future

Orijinal İsmi: Crimes of the Future

Süre: 107dk
Tür: Bilim Kurgu , Korku
Yönetmen: David Cronenberg
Senarist: David Cronenberg
Yapımı: 2022 - İngiltere , Fransa , Kanada , Yunanistan

İnsan türü sentetik bir ortama adapte olurken, vücut yeni dönüşümlere ve mutasyonlara uğrar. Ünlü performans sanatçısı Saul Tenser, ortağı Caprice ile birlikte avangard performanslarda organlarının metamorfozunu halka açık bir şekilde sergiler. Ulusal Organ Kayıtlarından bir araştırmacı olan Timlin, gizemli bir grup ortaya çıktığında, hareketlerini takıntılı bir şekilde takip eder. Görevleri - Saul'un kötü şöhretini insan evriminin bir sonraki aşamasına ışık tutmak için kullanmaktır.

7. Yang'dan Sonra

Orijinal İsmi: After Yang

Süre: 96dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram
Yönetmen: Kogonada
Senarist: Kogonada
Yapımı: 2022 - ABD

Genç kızının sevgili yapay zeka arkadaşı Yang (Justin H. Min) sorun yaşadığında, Jake (Colin Farrell) onu tamir etmenin bir yolunu arar.  Bu süreçte Jake, önünde geçmekte olan hayatı keşfeder, karısı (Jodie Turner-Smith) ve kızıyla orada olduğunu bilmediği bir mesafede yeniden bağlantı kurar.

8. The Adam Project

Orijinal İsmi: The Adam Project

Süre: 106dk
Yönetmen: Shawn Levy
Yapımı: 2022 - ABD

Netflix yapımı bu filmde zamanda yolculuk yapan bir pilot, geleceği kurtarırken geçmişiyle hesaplaşmak için genç hali ve babasıyla bir araya gelir.

9. Vesper

Orijinal İsmi: Vesper Seeds

Süre: 112dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram , Macera
Yapımı: 2022 - Belçika , Fransa , Litvanya

Dünya'nın ekosisteminin çöküşünden sonra distopik bir gelecekte geçen film, çökmüş dünyanın çürüyen kalıntılarında yaşamını sürdürmek için hayatta kalma becerilerini kullanan, güçlü ve iradeli 13 yaşındaki bir kız olan Vesper'ı ve hasta babası, Darius’ı takip ediyor.

10. Big Bug

Orijinal İsmi: Bigbug

Süre: 111dk
Yönetmen: Jean Pierre Jeunet
Senarist: Jean Pierre Jeunet
Yapımı: 2022 - Fransa

2045'e gelindiğinde insanlar çoğu işi yapay zekâya devretmiştir. Robotlar isyan edince Alice'in android'leri nostalji kokan koruma amaçlı olarak evin kapılarını kilitler.