2022'nin En İyi Dizileri!

2022'de pek çok yeni ve heyecan verici dizi hayatımıza girdi.

Bu yıl, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri ve House of the Dragon gibi sevilen fantastik serilerinin çok beklenen yan yapımlarından, "dahi mi dolandırıcı mı?" ikilemine düştüğümüz Inventing Anna veya Evan Peters'ın tüyler ürpertici performansıyla parladığı DAHMER - Canavar: Jeffrey Dahmer’ın Hikâyesi'ne kadar pek çok dizi izledik. Karşılaştıracak pek çok dizinin arasından en öne çıkan 10 tanesini sizler için bir araya getirdik. Bu sene izleyicilerle buluşmuş bütün dizileri göz önünde bulundurduğumuz bu kapsamlı ve çekişmeli listede seçtiklerimizi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!

İşte karşınızda 2022'nin en iyi 10 dizisi!

1. Conversations with Friends

Orijinal İsmi: Conversations with Friends

Süre: 28dk
Tür: Dram
Yapımı: 2022 - İngiltere , İrlanda

"Normal People"ın yazarı Sally Rooney'nin eserinden uyarlanan "Conversations with Friends", 21 yaşındaki bir üniversite öğrencisi olan Frances'in ilk kez kendi zayıf noktalarıyla yüzleşmeye zorlayan bir dizi ilişkide gezinmesini konu alıyor.

2. House of the Dragon

George R.R. Martin’in geçtiğimiz yıl yayımlanan "Ateş ve Kan" romanından uyarlanan dizi Targaryen ailesine odaklanıyor. Aegon Targaryen’in Yedi Krallık fethi ile başlayan dizi, bütün ailenin hikayesini konu alıyor. Ailenin Demir Taht’ı korumak için verdiği mücadele ve kendi aralarındaki savaşın da yer alacağı dizide ayrıca Westersos’un geçmişi de anlatılıyor. "Game of Thrones"un 300 yıl öncesine giden dizide Yedi Krallık’ın kuruluş hikayesine yer veriliyor.

3. Heartstopper

Orijinal İsmi: Heartstopper

Süre: 30dk
Tür: Dram
Yönetmen: Euros Lyn
Senarist: Alice Oseman
Yapımı: 2022 - İngiltere

Yetişkinliğe geçiş temalı bu dizide okulda tanışan genç Charlie ve Nick, beklenmedik dostluklarının arkadaşlıktan fazlası olabileceğini keşfeder.

Dizi, Alice Oseman'ın çok sevilen romanından kendi tarafından senaryolaştırıldı. 

4. DAHMER - Canavar: Jeffrey Dahmer’ın Hikâyesi

Orijinal İsmi: Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Tür: Dram , Suç
Yönetmen: Carl Franklin , Janet Mock
Yapımı: 2022 - ABD

Milwaukee Canavarı'nın hikayesi, kurbanların ve Wisconsin'de uzun süre devam eden bir ölüm çılgınlığına sebep olan polis beceriksizliğinin bakış açısından anlatılıyor.

5. Wednesday

Orijinal İsmi: Wednesday

Yönetmen: Tim Burton
Yapımı: 2022 - ABD

Addams Ailesi'nin sevilen karakteri Wednesday Addams'ın maceralarına odaklanan bu spin-off dizide Wednesday, kendisi gibi sıradışı Nevermore Akademisi'nde okumaya başlıyor. Dizinin yönetmen koltuğuna ise gotik işleriyle tanınan ünlü yönetmen Tim Burton oturdu. 

6. Under The Banner Of Heaven

Dindar bir dedektifin inancı, saygın bir Utah ailesinin LDS köktenciliğine ve hükümete olan güvensizliklerine bağlı görünen vahşi bir cinayeti araştırırken test edilir.

7. The Bear

Kaliteli yemek dünyasından genç bir şef olan Carmen “Carmy” Berzatto, yürek burkan bir ölümün ardından ailesinin sandviç dükkanını işletmek için Chicago'ya gelir. Carmy, restoranı ve kendisini dönüştürmek için savaşırken, zorlu mutfak ekibi sonunda onun için yeni bir aile olur.

8. Extraordinary Attorney Woo

Orijinal İsmi: Weird Lawyer Woo Young Woo

Süre: 70dk
Tür: Dram
Yönetmen: Yoo In-sik
Senarist: Moon Ji-Won
Yapımı: 2022 - Güney Kore

Zeki Woo Young-woo, büyük bir hukuk firmasındaki yeni avukat ve otizm spektrumundaki bir kadın olarak hem mahkemede hem de dışarıda çeşitli zorluklarla boğuşur.

9. Black Bird

Orijinal İsmi: The Falcon's Tale

Tür: Dram , Suç
Senarist: Dennis Lehane
Yapımı: 2022 - ABD

Jimmy Keene, minimum güvenlikli bir hapishanede 10 yıl hapis cezasına çarptırılır, ancak şüpheli bir seri katille arkadaş olmak için FBI ile bir anlaşma yapar. Keene, on sekiz kadar kadının cesetlerini bulmak için Larry Hall'dan bir itiraf almak zorundadır.

10. Severance

Orijinal İsmi: Severance

Tür: Bilim Kurgu , Dram , Gizem
Yönetmen: Ben Stiller , Aoife McArdle
Yapımı: 2022 - ABD

Dizi, iş ve özel yaşam anılarını ayıran bir prosedürle iş-yaşam dengesini yeni bir düzeye taşımayı amaçlayan Lumen Industries şirketinde yaşananlara odaklanıyor.

Mark, anıları iş ve özel yaşamları arasında cerrahi olarak bölünmüş bir ofis ekibine liderlik etmektedir. Gizemli bir iş arkadaşı iş dışında göründüğünde, işleri hakkındaki gerçeği keşfetmek için bir adım atar.