Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Tim Burton Filmi

Netflix yapımı "Wednesday" dizisi ile tekrar konuşulmaya başlanan ünlü yönetmen Tim Burton'ın en iyi 10 filmini sizler için derledik!

Tim Burton’ın adını duymuş olsanız da olmasanız da, muhtemelen birkaç filmini izlemişsinizdir. Burton, "Ölü Gelin" (Corpse Bride) gibi düşündürücü mesajlar içeren animasyon klasiklerinden "Alice Harikalar Diyarında" (Alice In Wonderland) gibi ünlü klasik edebiyat romanlarının inanılmaz uyarlamalarına kadar birçok yapıma imza attı. Filmografisi ve yönetmenlik tarzı, nihayetinde tüm film yapımcıları arasında en tanınanları arasında.

Biz de sizler için en beğendiğimiz Tim Burton yapımlarını derledik!

İyi seyirler.

1. Büyük Balık

Orijinal İsmi: Big Fish

Süre: 125dk
Tür: Dram , Fantastik , Macera
Yönetmen: Tim Burton
Senarist: John August
Yapımı: 2003 - ABD

William, babası amansız bir hastalık nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, evine geri döner. Babasını yakından tanımak için, renkli bir kişiliği olan adamın gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya başlar. Babasının, gençliğinde gezgin bir satıcıyken yaşadıkları bir bulmacanın parçaları gibi yerine oturacak ve anlaşılması güç olan adamın yaşamını en masalsı yönüyle zaferleri ve zaaflarıyla ortaya çıkaracaktır.

2. Ölü Gelin

Orijinal İsmi: Corpse Bride

Süre: 77dk
Yönetmen: Tim Burton , Mike Johnson
Yapımı: 2005 - ABD , İngiltere

Victor Van Dort kısa süre sonra güzel Victoria ile evlenecektir. Ancak genç adam kendini henüz evlenmeye hazır biri gibi hissetmemektedir. Kendi kendine yüzük takma provası yaparken yüzüğü yanlışlıkla Ölü Gelin'in parmağına takıverir ve apar topar Ölüler Diyarı'na götürülür. Ölüler Diyarı'ndaki hayat Yaşayanların Dünyası'nın sıkıcılığından uzak ve çok daha eğlenceli bir yerdir. Yine de hiçbir şey Victor'un Victoria'ya kavuşmasına engel olamaycaktır.

3. Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi

Orijinal İsmi: Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Süre: 116dk
Tür: Dram , Korku
Yönetmen: Tim Burton
Yapımı: 2007 - ABD , İngiltere

Filmde Johnny Depp, haksız yere hapse gönderilen, ve sadece bu acımasız ceza için değil, karısı ile kızına olanların üzücü sonuçları için de intikam yemini eden Benjamin Barker’ı, Helena Bonham Carter ise onun saplantılı ölçüde kararlı suç ortağı Bayan Nellie Lovett’ı canlandırıyor.   Barker, Sweeney Todd kimliğine bürünerek Bayan Lovett’ın pastanesinin üzerindeki, eskiden kendine ait olan berber dükkanına geri döner. Amacı, karısı Lucy’yi ve küçük kızınıondan çalmak için alçak yardımcısı Beadle Bamford’la (Timothy Spall) birlikte kendisini uydurma bir suçla uzaklara gönderen Yargıç Turpin’i (Alan Rickman) gözlemektir.   Bayan Lovett, Barker’a, Yargıç Turpin tarafından iğfal edilen karısının kendisini zehirlediğini söyler. Bu arada, rakibi olan gösterişli İtalyan berber Pirelli (Sacha Baron Cohen), Barker’ı kimliğini ifşa etmekle tehdit edince, Barker onu boğazını keserek öldürür. Cesetle ne yapacağını bilemezken, Bayan Lovett bu krizi, sallantıda olan işini kurtarmak için çözüm olarak görür ve turtalarını insan etiyle doldurmayı önerir.   Sweeney, yargıcın gözlerini Johanna’ya (Jayne Wisener), yani Sweeney’nin ergenlik çağına gelmiş kızına diktiğini fark eder. Yargıç, Johanna’nın vesayetini elinde tutmaktadır. Evde hapis hayatı yaşayan Johanna bir gün Sweeney’yi denizden kurtarmış olan genç denizci Anthony (Jamie Campbell Bower) tarafından fark edilir. Genç kıza delice aşık olan Anthony onu kurtarıp evlenmeye yemin eder.   Bu arada, Bayan Lovett’ın turtaları çok geçmeden Londra’da dillere destan olur ve satış patlaması yapar. Bayan Lovett saygınlık kazanmayı ve Sweeney’yle evlenip deniz kenarında yaşamayı düşlemektedir. Yanlarında, evlatlık olarak alacağı, Pirelli’nin eski asistanı Toby de (Edward Sanders) olacaktır. Fakat Sweeney’nin aklında intikamdan başka bir şey yoktur; başka herkes ya da her şeye zarar verecek olsa da...

4. Ed Wood

Orijinal İsmi: Ed Wood

Süre: 127dk
Tür: Dram , Komedi , Tarih
Yönetmen: Tim Burton
Yapımı: 1994 - ABD

Ed Wood, kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de, filmleri son derece keyifli, nev-i şahsına münhasır kült bir yönetmendir. Filmde Ed Wood'un ayrıntılı yaşam hikayesinden çok, en çok bilinen yapımlarını çektiği dönem ve film yapma konusundaki hırsı konu ediliyor.

5. Hayalet Süvari

Orijinal İsmi: Sleepy Hollow

Süre: 105dk
Tür: Dram , Fantastik , Gerilim , Gizem , Korku
Yönetmen: Tim Burton
Yapımı: 1999 - Almanya , ABD

Washington Irving'in klasik 'Sleepy Hollow Efsanesi' isimli romanından sinemaya aktarılan filmde, 1799 yılında New York'dan bir olayı araştırmak için Sleepy Hollow köyüne gelen polis müfettişi Ichabod Crane (Johnny Depp)'in şahit olduğu ve çözmeye çalıştığı garip bir olay anlatılıyor. Küçük kasabada insanlar esrarengiz şekilde öldürülmektedir. Yöre halkı cinayetleri yıllar önce kafası kesilerek öldürülen bir süvarinin işlediğine inanmaktadır. Polis Crane buna inanmaz ve Katrina Van Tassel (Christina Ricci) ile beraber katilin peşine düşer.

6. Makas Eller

Orijinal İsmi: Edward Scissorhands

Süre: 105dk
Tür: Dram , Fantastik , Romantik
Yönetmen: Tim Burton
Yapımı: 1990 - ABD

Mucidinin ani ölümü, Edward’ın elleri yapılmadan yarıda kalmasına yolaçar, elleri yerine uzun, keskin metal parçaları vardır. Edward merhametli bir Avon hanımefendisi onu ailesiyle beraber yaşamak üzere evine götürene kadar karanlıkta yalnız yaşar. Ve sonra da Suburbia isimli pastel cennetteki fantastik maceraları başlar.

7. Beter Böcek

Orijinal İsmi: Beetlejuice

Süre: 92dk
Tür: Fantastik , Komedi
Yönetmen: Tim Burton
Yapımı: 1988 - ABD

Genç ve mutlu bir çift olan Adam ve Barbara Maitland geçirdikleri trafik kazası sonrasında ölürler. Bu arada Charles ve Delia, kız kardeşleriyle birlikte New York'a gelerek Maitland'ların evlerini satın alırlar. Fakat Adam ve Barbara Maitland bu durumdan hiç hoşnut değildirler. Birer hayalet olmalarına rağmen tecrübesizlikleri yüzünden yeni ev sahiplerini evden uzaklaştıramazlar. Son çare olarak en kötü hayalet Beter Böcek'e başvururlar.

8. Pee-wee's Big Adventure

Orijinal İsmi: Pee-wee's Big Adventure

Süre: 91dk
Tür: Komedi , Macera
Yönetmen: Tim Burton
Yapımı: 1985 - ABD

Karikatürize ve çocuksu bir karakter Pee-wee Herman, çok sevdiği parlak yeni bisikleti, çocuksu ve mahallenin zengini olan düşmanı Francis Buxton tarafından çalındığında ilk kez büyük bir maceraya atılıyor. Ve bisikletini kurtarmaya kararlı bir şekilde ülke çapında saplantılı bir yolculuğa çıkar. Bu macera boyunca Pee-wee'nin havalı ve olgun olmaya yönelik tuhaf ve çocukça girişimlerini izliyoruz.

9. Batman

Orijinal İsmi: Batman

Süre: 126dk
Tür: Aksiyon , Fantastik , Suç
Yönetmen: Tim Burton
Senarist: Sam Hamm , Warren Skaaren
Yapımı: 1989 - ABD

Gotham Şehri, karanlık, tehlikeli ve gotik! Tek koruyucusu ise çoğunluğu çürümüş durumdaki Polis departmanı. Savcı Harvey Dent ile komiser Gordon'un tüm çabalarına karşın, şehir giderek daha güvensiz bir hale gelmektedir... ta ki Kara Şovalye ortaya çıkana dek. Suçlular çoğunlukla batıl inanç sahibidir, ve korkak... bu yüzden kendisine onların yüreğine korku salacak bir gizli kimlik seçmiştir. O bir yarasadır. Yarasa-adam, Batman! Ödüllü bir gazeteci olan genç ve güzel Vicky Vale, esrarengiz yarasa-adamın sırrını çözmeye kararlıdır. Öte yandan Jack Napier, yanlışlıkla asit kazanına düştükten sonra şehrin psikopat palyaço suç kıralına, Batman'in azılı düşmanı sinirbozucu Joker'e dönüşür. Gotham'ın tek umudu karanlık ve gözüpek Batman'dir. Peki aslında dolar milyoneri ve kadın avcısı Bruce Wayne bu ikili hayatı nasıl sürdürecektir? Üstelik aklındaki tek kadın Vicky Vale iken...

10. Frankenweenie

Orijinal İsmi: Frankenweenie 3D

Süre: 87dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi
Yönetmen: Tim Burton
Yapımı: 2012 - ABD

Beklenmedik bir şekilde çok sevdiği köpeği Sparky’yi kaybeden genç Victor, en iyi arkadaşını tekrar hayata döndürmek için bilimin gücüne baş vuruyor. Tabii birkaç küçük değişiklik yaparak... Evde yarattığı bu eserini saklamaya çalışırken Sparky dışarı çıkınca Victor’ın öğrenci arkadaşları, öğretmenleri ve kasabanın tamamı, elde edilen bu “yeni hayat” fırsatının, çok korkunç olabileceğini öğreniyor.

11. BONUS - Noel Gecesi Kabusu

Orijinal İsmi: The Nightmare Before Christmas

Süre: 73dk
Yönetmen: Henry Selick
Yapımı: 1993 - ABD

Yönetmen koltuğunda Henry Selick otursa da, hikaye ve karakterlere katıkısıyla Tim Burton'ın da fazlasıyla kendini hissettirdiği bir yapım "Noel Gecesi Kabusu." Böyle olunca bu harika stop-motion animasyon filmini de listemize eklemeden edemedik.

Halloween Kentinin Balkabağı Kralı olmaktan usanan Jack Skellington heyecen verici birşeylerin arayışına çıkar. Bu arayışta Christmas Kentini bulur ve tüm dünya üzerinde noel gecesi çocuklara oyuncak dağıtma görevini Noel Baba'dan devralmaya karar verir.