Spielberg'ün Her Türde En İyi Filmini Seçtik!

Sinema tarihine yön vermiş efsanevi yönetmen Steven Spielberg'ün farklı türlerde çektiği filmlerden en beğendiklerimizi sizler için derledik!

Sinema denilince aklınıza gelen klasikler hangileridir? "Keşke benim de uzaylı bir arkadaşım olsa" dedirten "E.T." mi? Yoksa köpek balıklarından iyice korkmamıza sebep olan "Jaws" mı? Peki ya koca bir neslin dinozorlara ilgi duymasına sebep olan "Jurassic Park"? Bu filmlerin ortak yanı, hepsinin yönetmen koltuğuna Steven Spielberg'ün oturmuş olması. Neredeyse elli yıldır yönetmenlik yapan Spielberg, kariyeri boyunca pek çok farklı türde film çekmiştir. Biz de Spielberg'ün her türde en iyi filmini sizler için seçtik.

İyi seyirler!

Not: Spielberg'ün hayatını merak edenler 2023'te vizyona giren yarı-otobiyografik filmi "Fabelmanlar"ı izleyebilirler!

1. Aksiyon: Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları

Orijinal İsmi: Indiana Jones And Raiders of The Lost Ark

Süre: 115dk
Tür: Aksiyon , Macera
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1981 - ABD

Klasikleşmiş macera ve komedi Indiana Jones serisinin 1981 yılında çekilmiş ilk filminde Arkeolog DR. Indiana Jones, 10 Emirin sırrını çözecek olan "Ark of The Conenant"'ı bulmak için yola çıkar. Nazi Almanyasını yöneten Hitlerde bu Ark'ın peşindedir. Indiana ile Alman Ajanlarının karşılaşacağı bu macera Nepal'den Kahire'ye kadar uzanacaktır.

2. Macera: Jurassic Park

Orijinal İsmi: Jurassic Park

Süre: 127dk
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1993 - ABD

Michael Chrichton'ın aynı adlı çok satan romanından dahi yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan bu filmde, mağaralarda yapılan kazı çalışmaları sonucunda dinozorların yaşadığı tarih öncesi çağa ait bazı sivrisinek fosilleri bulunur. Milyarder John Hammond öncülüğündeki bilimadamları, son derece ilginç ve karmaşık testler deneyerek bu sivrisinek fosillerindeki kan örneklerini almayı başarırlar. Dinozorların DNA zinciri bir Afrika kurbağasıyla birleştirilerek 65 milyon yıl önce yaşamış bu korkunç yaratıklar yeniden yaratılır. Hammond hükümetten kiraladığı bir adada klonladıkları bu vahşi hayvanlar için elektrikli tellerle çevrili bir hayvanat bahçesi kurmuştur. İhtiyar Hammond,bir hafta sonunda Doktor Allen gibi bazı işinde uzman bilimadamlarını Jurassic Park adını verdiği bu hayvanat bahçesini test ettirmek için adaya getirir. Ancak embriyolarını ele geçirmek isteyen biri, güvenlik sistemini devre dışı bırakınca serbest kalan dinozorlar adada dehşet saçmaya başlar.

3. Komedi: Sıkıysa Yakala

Orijinal İsmi: Catch Me If You Can

Süre: 190dk
Tür: Dram , Suç
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Jeff Nathanson
Yapımı: 2002 - ABD

FBI’ın ünlü “En Çok Arananlar” listesinde yer alan en genç dolandırıcısının gerçek yaşam öyküsü. Frank Abagnale Jr henüz 18 yaşına gelmeden doktorluk, avukatlık ve büyük bir hava yolu şirketinde pilot yardımcılığı yaptı. Kılık değiştirme ustası olan Abagnale, aynı zamanda son derece zeki bir dolandırıcıydı. 16 yaşındayken başladığı çek sahtekarlığını 26 ülkede sürdürerek milyon dolar çapında dolandırıcılık yaptı. ABD tarihinin en başarılı banka soygununu gerçekleştirdi.

4. Aile: E.T.

Orijinal İsmi: E.T. the Extra-Terrestrial

Süre: 115dk
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Melissa Mathison
Yapımı: 1982 - ABD

Dünyayı ziyarate gelen bir grup uzaylı, acil şekilde dünyayı terketmek durumunda kalınca içlerinden biri dünyada kalır. Kendini bir anda değişik bir gezegende bulan bu uzaylı, 10 yaşındaki bir çocuk olan Elliot tarafından evlerinin bahçesinde bulunur.

5. Bilim Kurgu: Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

Orijinal İsmi: Close Encounters Of The Third Kind

Süre: 138dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Steven Spielberg
Yapımı: 1977 - ABD

1945'te esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuş bir uçak, aniden Mojave Çölü'nde ortaya çıkar. Bir yolcu uçağının pilotu gökyüzünde tanımlanamaz, parlak bir nesneyle karşılaşır. Basit bir elektrik teknisyeni olan Roy Neary (Richard Dreyfuss) de bir UFO görür. Hatta gördüğünü iddia ettiği UFO'dan geriye bir de güneş yanığı hatıra kalır. Bütün işi bırakıp evde tuhaf bir projeye gömülen Roy, yaptıklarıyla karısını fazlasıyla endişelendirir. Roy yalnız değildir. Dünyanın birçok yerinde de insanlar belirli bir amaç için harekete geçmiş gibidir. Uzaylılarla müzik yoluyla iletişim kurabileceğine inanan Fransız araştırmacı Claude (François Truffaut) ve çocuğunu esrarengiz bir şekilde kaybeden anne Jillian (Melinda Dillon), uzaylılarla karşılaşan sayısız insanlardan yalnızca ikisidir.

6. Korku: Jaws

Orijinal İsmi: Jaws

Süre: 124dk
Tür: Gerilim , Korku , Macera
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1975 - ABD

Devası büyük beyaz bir köpekbalığının küçük bir adada yaşamakta olan insanları tehdit edişi ve onunla mücadeleyi konu alıyor.

7. Müzikal: Batı Yakası'nın Hikayesi

Orijinal İsmi: West Side Story

Süre: 157dk
Tür: Dram , Romantik , Suç
Yönetmen: Steven Spielberg
Senarist: Tony Kushner
Yapımı: 2021 - ABD

1961 yapımı müzikalin uyarlaması olan Batı Yakası'nın Hikayesi, iki genç arasındaki yasak aşkı ve farklı etnik kökenlere sahip olan Jets ve Sharks adlı iki sokak çetesi arasındaki rekabeti konu ediniyor. Müzikleri Leonard Bernstein, şarkı sözleri ise Stephen Sondheim'a ait olan filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

8. Romantik: Daima

Orijinal İsmi: Always

Süre: 122dk
Tür: Dram , Fantastik , Romantik
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1989 - ABD

Orman yangınlarını uçakla söndüren bir pilot olan Pete (Richard Dreyfuss) risk almayı seven birisidir ve nişanlısı Dorinda (Holly Hunter) da uçuş kulesinde radyo operatörlüğü yapmaktadır. Deneyimli bir pilot olan Pete bir kazada ölür ve dünyaya tekrar bir hayalet olarak gelecektir. Filmi Steven Spielberg yönetmiş ve senaristliğini Frederick Hazlitt Brennan ve Jerry Belson yapmıştır.

9. Dram: Schindler'in Listesi

Orijinal İsmi: Schindler's List

Süre: 195dk
Tür: Dram , Savaş , Tarih
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1993 - ABD

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler'in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.