Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Audrey Hepburn

Daima
Audrey Hepburn profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
339 oy
597 kullanıcının favorisi

Audrey Hepburn

İngiltere

4 Mayıs 1929

20 Ocak 1993

Audrey Hepburn Biyografisi

Audrey Kathleen Ruston, bilinen adıyla Audrey Hepburn (1929-1993) Hollanda kökenli İngiliz aktristir. Kazandığı birçok ödülün yanı sıra insani yardım konularındaki duyarlılığı ve zarafetiyle de iz bırakmıştır.

Hepburn Belçika'nın başkenti Brüksel'de dünyaya geldi. Annesi Hollandalı bir barones olan Ella van Heemstra, babası zengin bir İngiliz bankacı olan Joseph Victor Anthony Ruston'dı. Anne ve babası, Audrey henüz bir yaşındayken boşandı ve Audrey annesinin yanında kaldığından babasını bir daha göremedi. 10 yaşındayken annesi başka bir adamla evlendi ve Hepburn yeni babası ile birlikte Nazi işgali altındaki Hollanda'ya göç etmek zorunda kaldı. Burada oldukça zor bir çocukluk geçiren Hepburn'un sinemaya büyük ilgisi vardı ve oyuncu olmanın düşlerini kuruyordu. Savaşın bitmesinden sonra Londra'ya gidip bir bale okuluna yazıldı ve bir süre sonra modellik yapmaya başladı.

Oyuncu olabilmek için İngiltere'ye giden Hepburn, ilk filmi "Young Wives Tale"da (1951) rol aldığında 22 yaşındaydı. Bu ilk filminde güzelliği ve zerafeti ile izleyen herkesin dikkatini çeken Hepburn hızlı bir yükselişe geçti.

"Monte Carlo Baby", "Lavender Hill Mob" ve "Secret People" gibi filmlerde oynadıktan sonra Hepburn, 1952'de rol aldığı "Roman Holiday" ile büyük başarı kazandı. Bir prensesi canlandırdığı "Roman Holiday" Hepburn'un ilk başrolüydü ve Gregory Peck ile birlikte rol aldığı film sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı. Bu ödül onu Hollywood'un en önemli aktrisleri arasına.

1954'de usta yönetmen Billy Wilder'ın "Sabrina"sında ünlü oyuncu Humphrey Bogart ile rol alan güzel yıldız bu filminden bir Oscar adaylığı kazandı. Daha sonra Hepburn "War And Peace", "Funny Face", "Love in the Afternoon", "Green Mansions" ve "The Unforgiven" gibi filmlerde rol aldı. Güzel yıldız daha sonra "My Fair Lady", "Breakfast at Tiffany's" ve "Wait Until Dark" gibi filmlerle büyük başarı kazandı. Özellikle 1962'de Blake Edwards'ın çektiği ve başrolünü George Peppard'la paylaştığı Tiffany'de Kahvaltı filminde yıllarca unutulmayacak bir oyunculuk gösterdi.

Audrey Hepburn bu başarılı oyunculuk kariyerinin yanında birçok yıldız oyuncu gibi özel hayatıyla da sürekli gündemde kaldı. Gerek William Holden ile yaşadığı fırtınalı aşk gerek Mel Ferrer ile yaptığı sorunlu evlilik tüm dünya tarafından yakından takip edildi. Hepburn'un Mel Ferrer'den Sean adında ve Dr. Andrea Dotti'den Luca adında iki çocuğu vardı. 1980 yılından ölümüne kadar ise Hollandalı oyuncu Robert Wolders ile birlikte yaşadı. Çocukluğunda birçok farklı ülkede yaşaması ve ailesinin kökenlerinden ötürü İngilizce, Flemenkçe, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca konuşabiliyordu.

Audrey Hepburn, hayatının son 25 yılında sinema dünyasından uzaklaştı ve yalnızca çok özel projelerde yer aldı. Özellikle ömrünün son yıllarında UNICEF'in gönüllü elçisi oldu ve birçok insani etkinlikte aktif olarak görev yaptı. 20 Ocak 1993'te, İsviçre'nin Tolochenaz kasabasında bağırsak kanserinden öldüğünde 64 yaşındaydı. 4 gün sonra düzenlenen törenin ardından aynı kasabanın mezarlığına gömüldü.

1980'den ölümüne dek Hollandalı aktör Robert Wolders (1936-2018) ile hayatını paylaşmıştır.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

sakarminis (Profesyonel) | 22 Şubat 2012, 21:45

Audrey Hepburn denilince aklıma : Zarafet, tertemiz bir yürek ve meleklere eş değer bir pırıltı taşıyan masum bir çocuk-kadın geliyor aklıma. Artemis yayınlarından çıkan "Zarafet" Audrey Hepburn'un yaşam öyküsü adlı kitabı henüz bitirdim. Yazarı Donald Spoto'nun ellerine sağlık. Gerçekten nefis bir eser çıkarmış ortaya. Audrey'in tüm filmlerini izledim sayılır. Piyasa da buldukça kapıyorum. Bir türlü bulamadığım. : "Nun's story" bence en önemli filmlerinden biri. Çünkü kişiliğini ve hayatının olgun yaşlarını şekillendiren ruh yapısının tohumları bu film için çalışırken ve oynarken atılmıış. AUDREY, SENİ DÜNYALAR KADAR ÇOK SEVİYORUM. Bir ablam olsa aynı senin gibi olsun isterdim canım benim. Seni seviyorum. Hele o tertemiz yüreğin. UNİCEF'in gönüllü elçisi olduğun yıllarda yaptığın çalışmaları detaylı olarak öğrendikten sonra kalbimde ki yerini sonsuza kadar perçinledin iyilik meleği. Huzur içinde uyu, yoldaşın melekler olsun.

0
7
jonkirijonkible (Artist) | 16 Temmuz 2013, 07:41

O kadar mükemmel ki, o kadar duru bir güzelliği ve o kadar içten bir oyunculuğu var ki ne zaman onu izlesem o yıllarda yaşayamamış olmama içten içe lanet ediyorum. Keşke biraz daha yaşayabilseymiş, keşke biraz daha erken doğabilseymişim. Şu andan itibaren anlıyorum ki -sanırım- hayran olduğum tek yıldız. Hayatımda beni hüzne boğacak şeylerden biri de ne yazık ki onunla aynı anda yaşayamamış olmak ve belki de onunla tanışabilme ihtimalim asla olmayacak olması.

0
5

Tüm yorumlar (73)

Avatar
yagmr18 (Figuran) | 24 Şubat 2017, 13:43

çok güzel kadın biizm siyah beyaz yeşilçam oyuncumuz belgin dorugu andırıyor .

Cevap Yaz
0
0
MaHi (Star) | 18 Nisan 2016, 19:47

İncecik beli,farklı güzelliği,asilligiyle gerçek bir prenses.Roma Tatilindeki rolünü kendisiyle çok özdeşleştirmisimdir.

Cevap Yaz
0
1
deckard (Artist) | 12 Aralık 2015, 18:41

Güzellik,zerafet ve yetenek.O bir melekti.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 1 Ekim 2015, 17:29

Zerafet kelimesinin karşılığı...

Cevap Yaz
0
0
beyza_gunes_71697 (Amatör) | 20 Haziran 2015, 17:45

ve tanrı kadını yarattı...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz