1980lerin İzlemeniz Gereken Anime Filmleri!

Ah o eski animelerin tadı bir başkaydı diyenlerle seksenlere yolculuk ediyoruz!

1980'ler anime filmleri için dolu dolu bir dönemdi. Günümüzde hemen herkesin bildiği "Komşum Totoro" gibi klasiklerin yanında "Angel's Egg" ve "Ateş Böceklerinin Mezarı" gibi varoluş ve savaş konularına parmak basan eserler de izleyicilerle kavuşmuştu. Biz de farklı türlerde birbirinden etkileyici animeleri sizler için derledik.

İyi seyirler!

1. Angel's Egg

Orijinal İsmi: Tenshi No Tamago

Süre: 71dk
Seslendirenler: Jinpachi Nezu , Mako Hyodo , Keiichi Noda
Yönetmen: Mamoru Oshii
Yapımı: 1985 - Japonya

Gizemli bir küçük kız, koca bir yumurtayı taşıyarak ıssız ve karanlık bir dünyada gezer. Bu yolculuğunda garip bir haç taşıyan adamla karşılaşır. Bu iki insan, birlikte varoluşlarını sorgularlar.

2. Küçük Cadı Kiki

Orijinal İsmi: Majo no takkyubin

Süre: 103dk
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Senarist: Hayao Miyazaki
Yapımı: 1989 - Japonya

Kiki on üç yaşında bir cadıdır. Geleneklerine göre cadılık eğitimini tamamlayarak tam bir cadı olabilmesi için bir yıl ailesinden ayrı olarak kendi seçeceği bir şehirde yaşaması gerekmektedir. Kiki, kedisi Jiji ile annesinin hediye ettigi süpürgeye binerek evinden ayrılır ve deniz kenarında, başka cadısı olmayan bir şehirde karar kılar. Kiki, şehirde uçma yateneğinden faydalanacağı bir kurye servisi açmak istemektedir. Şehirdeki ilk gününde tanıştığı birinin fırınında ona yardımcı olurken aynı zamanda hayalini kurduğu işi yapmaya başlar ve zamanla cadılık yeteneklerini kaybettiğini fark eder. Yeteneklerini tekrar kazanmaya çalışırken bir arkadaşının da hayatını kurtarması gerekir

3. Ateş Böceklerinin Mezarı

Orijinal İsmi: Hotaru no Haka

Süre: 89dk
Tür: Animasyon , Dram , Savaş
Yönetmen: Isao Takahata
Yapımı: 1988 - Japonya

2. Dünya Savaşı devam etmektedir. 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki kız kardeşi Setsuko, babaları donanmayla birlikte savaşa gittiği için anneleri ile birlikte yaşamaktadırlar. Bir Amerikan hava saldırısı sırasında anneleri ölür ve teyzeleri tarafından evlat edinilirler. Teyzelerinin evinde gördükleri muameleden rahatsız olan kardeşler, kendi başlarına yaşam savaşı vermeye başlarlar. Bu süreçte açlık, önyargı ve kendi gururları ile mücadele eden kardeşler kendi savaşlarını verecektir.

4. Akira

Orijinal İsmi: Akira

Süre: 124dk
Yönetmen: Katsuhiro Ôtomo
Senarist: Izô Hashimoto
Yapımı: 1988 - Japonya

Yıl 2019. Son dünya savaşı sırasında gizli bir silahın Tokyo'yu yoketmesinden 31 yıl sonra. Küllerinden yeniden doğan şehre Neo-Tokyo adı verilmiş. Mafya ve terör yüzünden karanlık ve tehlikeli bir metropol haline gelmiş bir kent. Hükümet de bu bozulmadan payını almış. Ordu sadece kaosu engelliyor ve geçmişin sırlarını gizli tutuyor.Çocukluklarından beri arkadaş olan Tetsuo ve Kaneda, motorsikletli çeteleriyle farkında olmadan gizli bir askeri üsse girerler. Tetsuo yakalanır ve üste yapılan deneylere kobay olarak kullanılır. Olağanüstü psişik güçlere kavuşan Tetsuo'nun nefreti de artar ve kenti yok etmeye başlar. Onu durdurabilecek tek kişi Akira'dır.

5. Demon City Shinjuku

Orijinal İsmi: Makaitoshi Shinjuku

Süre: 80dk
Yönetmen: Yoshiaki Kawajiri
Yapımı: 1988 - Japonya

Tokyo'nun Shinjuku bölgesinde, yerin yerinden oynadığı bir kıyamet atmosferinde, dünyanın kaderini belirleyen bir düello yapılır ve kötülük galip gelir. İblis aleminden Rebi Ra, insanlığın şampiyonu Genichiro'yu alt eder. Kahramanın mistik kılıcı düşüp yeraltında kaybolur ve karanlık bir çağ başlar. Shinjuku artık dünyanın lanetli bir bölgesidir ve cehennem adeta burada yeryüzüne çıkmıştır.On yıl sonra Rebi Ra'nın iblisleri Federasyon Başkanı'nı kaçırmayı başarırlar. Olayı TV'den canlı yayında izleyen genç Kyoya, yıllar önce düşen kahraman Genichiro'nun oğlundan başkası değildir. Dünyanın geri kalanına kötülüğünü yaymadan önce Rebi Ra'yı durdurmak gerektiği konusunda onu uyarmak ve babasıyla ilgili gerçeği anlatmak için Efendi Rai, Kyoya'yı ziyarete gelir. Olaylar bir şekilde, genç adamın ve başkanın kızı Sayaka'nın, kendilerini iblis istilası altındaki Shinjuku'da bulmasıyla ilginç bir hal alacaktır.

6. Komşum Totoro

Orijinal İsmi: Tonari no Totoro

Süre: 86dk
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Senarist: Hayao Miyazaki
Yapımı: 1988 - Japonya

Tedavi gören annelerinin yanına taşınan Mei ve Satsuki, orman ruhlarını görmeye başlar. Çok geçmeden Totoro ile tanışan iki kız kardeşin hayatı, günlük olaylar ve çeşitli orman ruhuyla birlikte değişik bir hal alır.

7. Gökteki Kale

Orijinal İsmi: Tenku No Shiro Rapyuta

Süre: 125dk
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Yapımı: 1986 - Japonya

Ellerindeki sihirli kristal ile bir kız ve bir oğlan, korsanlara ve yabancı ajanlara karşı savaşarak onlardan önce efsanevi uçan şatoyu bulmaya çalışırlar.

8. Rüzgarlı Vadi

Orijinal İsmi: Kaze no tani no Naushika

Süre: 117dk
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Yapımı: 1984 - Japonya

Savaşçı/Barışçı Prenses Nausicaa, savaş içerisinde olan iki ülkeyi kendilerini yok etmekten ve ölmek üzere olan gezengenlerini kurtarmaya çalışmaktadır.

9. Wicked City

Orijinal İsmi: Yôjû Toshi

Süre: 82dk
Yönetmen: Yoshiaki Kawajiri
Senarist: Kisei Choo
Yapımı: 1987 - Japonya

İnsanların dünyası ve çok az kişinin haberdar olduğu şeytanların dünyası (Black World) arasında yüz yıllardır korunan bir barış antlaşması vardır. Birkaç bin yılda bir yenilenen bu barış anlaşmasının, yeniden görüşülmesinin vakti gelmiştir. Ancak, Black World'den Radicals adı verilen bir örgüt, bu anlaşmanın yenilenmemesi için herşeyi yapmaya kararlıdırlar. Black Guard'ın iki ajanı görüşmeler esnasında sorun olmaması için görevlendirilir. Dünyadan; Taki, Black World'den; Makie birlikte, Giuseppi Mayart'ı öldürüp barışın bozulmasını isteyen Radicals örgütünü, durdurmak zorundadırlar.

10. Yalınayak Gen

Orijinal İsmi: Hadashi No Gen

Süre: 83dk
Tür: Animasyon , Dram , Savaş
Yönetmen: Mori Masaki
Senarist: Keiji Nakazawa
Yapımı: 1983 - Japonya

Bu etkileyici anime; atom bombasının öncesini, bombanın atıldığı günü ve sonrasında olanları bir çocuğun gözünden anlatan trajik ve güçlü bir otobiyografidir.