Nina Siemaszko

6,4 18 oy

Nina Siemaszko Biyografi

Antonina Jadwiga Siemaszko, kısaca Nina Siemaszko, Polonya kökenli Amerikalı film ve televizyon oyuncusu.

Siemaszko, 1970'te Polonya kökenli Konstanty Siemaszko ve İngiliz Collette McAllister'ın (1931-2008) çocuğu olarak Chicago'da doğdu. Babası Polonya direnişinde yer almış ve bir süre Sachsenhausen toplama kampında yaşamıştı. Erkek kardeşi Casey Siemaszko oyunculuk yapmıştır, Corky Siemaszko ise New York Daily News ve NBC News'da çalışmış bir gazetecidir.

Chicago'daki DePaul Üniversitesi'nin Goodman Drama Okulu Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. 1986'da ilk uzun metrajlı filmi olan One More Saturday Night'ta Karen Lundahl karakterini canlandırdı. Bu yıllardaki bir diğer ünlü rolü ise Licence to Drive filmindeki Corey Haim'in canlandırdığı Les'in zeki kız kardeşi Natalie Anderson karakteriydi. Ayrıca 1989 yapımı mini dizi Lonesome Dove'da Janey karakteriyle göründü.

1992 yapımı ünlü Tarantino filmi Rezervuar Köpekleri'nde bir gizli polisi canlandırdı, ancak filmin vizyona giren versiyonunda sahneleri çıkarıldı. Filmin 10. yıl özel DVD'sinde bu sahneler gün yüzüne çıktı. Aynı yıl CBS'in mini dizisi Sinatra'da Mia Farrow'u canlandırdı. Ayrıca More Tales of the City'de Mona Ramsey karakteriyle yer aldı. The West Wing dizisindeki Eleanor Bartlet rolüyle beğeni kazandı. Red Shoe Diaries, Judging Amy, Tales from the Crypt, CSI: Crime Scene Investigation, Grey's Anatomy ve Private Practice gibi başka dizilerde de bölüm oyuncusu olarak görev yaptı.

Devamını Oku

Foto Galeri

Tümünü Gör