Katie McGrath

9,3 718 oy

Katie McGrath Biyografi

Katherine, Elizabeth McGrath kısaca Katie McGrath, İrlandalı aktris. Merlin dizisindeki Morgana rolüyle adını duyurmuştur.

1983'te Dublin'de doğdu. Paul-Mary McGrath çiftinin çocuğu olan sanatçının Rory ve Sean adlarında iki erkek kardeşi vardır.

McGrath, Tirinity Koleji'nde Rus Tarihi bölümünde okudu. Moda gazetecisi olmak isten sanatçı, Image dergisinde bir iş buldu. Sonrasında The Tudors'un setinde giyim asistanı oldu. The Tudors'da çalışırken oyunculuk yapmak istediği için İrlanda'daki bazı ajanslara fotoğraflarını gönderdi ve dizide küçük bir rol kazandı. Eden ve Freakdog dizilerinde de rol aldı. Ayrıca The Roaring Twenties adlı dizide Vixen adlı bir karakteri canlandırdı. Şöhretini 2008'de başlayan Merlin dizisindeki Morgana Pendragon rolüyle elde etti. Bu rolü 5 sezon sürdürdü. Madonna'nın ilk yönetmenlik denemesi olan W.E. isimli biyografik yapımda Lady Thelma Furness karakteriyle yer aldı. 2009'da Prenses Margaret karakterini canlandırdığı The Queen adlı beş bölümlük bir belgeselde yer aldı. 2011 yılında, A Princess For Christmas isimli filmde Jules Daly isimli karakteri canlandırdı. Eylül 2011'de Katie, Trìd an Stoirm adlı kısa animasyonda seslendirme yaptı. 2012 yapımı Labyrinth mini dizisinde Oriane Congost isimli bir karakteri canlandırdı.

Merlin'in ardından yine Jonathan Rhys Meyers'in başrolünde oynadığı Dracula dizisinde Lucy Westenra rolüyle yer aldı. 2015 yapımı Jurassic World'de Claire'in asistanı Zara'yı canlandıran McGrath, 2016'da başlayan Supergirl dizisinde Lena Luthor karakterini oynadı. 2017'de gösterime giren Kral Arthur: Kılıç Efsanesi filminde de Vortigern'in eşi Elsa rolüyle sinema izleyicisiyle buluştu.

Bir müddet The Tudors dizisinde başrolde oynayan Jonathan Rhys Meyers ile ilişki yaşamıştır.

Devamını Oku