Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dolunay Soysert

Veda Fragman
Dolunay Soysert profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.2/ 10
752 oy
857 kullanıcının favorisi

Dolunay Soysert

Türkiye

25 Mart 1973

Biyografisi

Çerkes kökenli olan Dolunay Soysert, orta ve lise eğitimini Özel Moda Kolejinde bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü mezunudur. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çalışmıştır. İlk kamerayla tanışması Cumhuriyet filminde Latife Hanımı canlandırmasıyla başlamıştır. Daha sonra Nebraska Üniversitesi Drama ve Tiyatro Bölümünü bitirmiştir. Amerikadan döndükten sonra Sultan Makamı ve Omuz Omuza dizilerinde rol almıştır.Tiyatro sahnesinde de Buluşma adlı oyunda Marilyn Monroe'yu ve Ayşe Müzikalinde Ayşe karakterini canlandırmıştır. 2004 yılı Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Umut Veren Kadın Oyuncu ödülünü ve Buluşma oyununda gösterdiği başarıdan 2005 yılında Afife Jale En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü almıştır. 9 Temmuz 2006'da oyuncu Sinan Tuzcu ile evlenmiştir. En çok akıllarda kalan rolü 'Bir İstanbul Masalı' adlı dizide canlandırdığı Derya karakteri ve Özgü Namal ile birlikte Bebeğim adlı dizide canlandırdığı Leyla karakteridir. İstanbul Halk Tiyatrosu'nun ilk oyunu olan Can Tarlası adlı oyunda yer almıştır. 26. İstanbul Film Festivali açılış töreni sunuculuğunu Sinan Tuzcu ile yapmıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (141)

Avatar
yaldiz (Dublör) | 4 Ocak 2017, 09:37

Anne rollerinde epeyce başarılı, izlemesi çok zevkli, Kayıp dizisi ve Bana Sevmeyi Anlat dizisinde perfonmansı yüksekti, ve ayrıca kendisi çekici ve güzel. Tebrikler.

Cevap Yaz
0
0
dailer (Jön) | 28 Eylül 2016, 15:54

Sağlam bir oyuncu olduğunu düşünüyorum günümüz şartlarında. Zira taa eskilerin favorisi Barkül Ailesi, Çılgın Bediş gibi müthiş yapımlardan yetişme olduğunu şimdiki oyunculuğuyla bence yeterince kanıtlıyor.

Cevap Yaz
0
1
sinemacyz (Figuran) | 22 Ağustos 2016, 17:58

bir istanbul masalı dizisinde şu klişe laf 'karaçalı gibi girdin aramıza ' dedirten roldeydi bide maslantugugu arkadaşın dediği gibi turuncu renginden korkutacak kadar rolünün hakkını verdi ,uyuz olmuştum bayağı...en sevdiğim dizisi benim annem bir melek idi

Cevap Yaz
0
1
Ramanda (Figuran) | 25 Mart 2015, 07:48

En sempatik bulduğum oyunculardan biridir aynı zamanda başarılı olarak görüyorum kendisini başarılarının devamını dilerim doğum gününü kutkarım :)

Cevap Yaz
0
1
lemuizolanski (Figuran) | 21 Ağustos 2014, 17:06

Oyunculuğu ile birçok projede yer almış bir kadın.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz