Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ferzan Özpetek

Şahane Misafir fragmanı
Ferzan Özpetek profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9/ 10
178 oy
263 kullanıcının favorisi

Ferzan Özpetek

Türkiye

3 Şubat 1959

Ferzan Özpetek Biyografisi

Ferzan Özpetek, yönetmen ve senarist. Çalışmalarını İtalya'da sürdürmektedir.

1959 yılında İstanbul'da doğdu. 1976 yılında, Roma'daki La Sapienza Üniversitesi'nde Sinema Tarihi öğrenimi yapmak üzere İtalya'ya gitti. Accademia Navona'da ve Accademia dArte Drammatica'da Silvio D'Amico yönetimindeki sanat tarihi ve kostüm derslerine devam etti. 1982 yılında Julian Beck birlikte ile Yaşayan Tiyatro'da çalıştıktan sonra ' Scusate il ritardo 'da Massimo Troisi'nin ve ' Son Contento' da Maurizio Ponzi'nin asistanlığını üstlendi.

Yapımcılığını Marco Risi ve Maurizio Tedesco'nun birlikte üstlendiği ilk filmi ' Hamam ', 1997 Cannes Film Festivali'nde, ' Yönetmenlerin Onbeş Günü ' tarafından keşfedildi ve hem İtalya, hem de diğer ülkelerde eleştirmenlerin olduğu kadar seyircilerin de beğenisini kazandı. Uluslararası alanda başarı sağlayan film, İtalya'nın yanı sıra, İngiltere, Fransa, İskandinavya, Almanya, Hollanda, Japonya ve hatta' nüfuz edilmesi çok güç ' olarak tarif edilen ABD'de gösterim imkanı buldu.

Yönetmenin ikinci filmi ' Harem Suare'nin çekimlerine 1998 yılında başlandı. Türk-İtalyan-Fransız ortak yapımı olarak gerçekleştirilen film, 1999 yılında Cannes Film Festival'nin ' Selection Officielle ' kategorisine seçildi ve gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde önemli gişe başarıları elde etti. ' Harem Suare ' aycıca Toronto, Palm Springs ve Londra festivallerinden de resmi davet aldı.

Özpetek'in' Cahil Periler' i , İtalya'da gösterimde bulunduğu haftalar boyunca en fazla izlenen İtalyan filmi oldu. İtalyan Sineması'nın tanınmış yönetmenlerinden Nanni Moretti'nin ' La Stanza del Figlio ' ve Giuseppe Tornatore'nin ' Malena'sını geride bırakan Özpetek'e övgüler yağdı.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

Rufus (Figuran) | 2 Ağustos 2011, 17:53

Eşcinsel bir yönetmen hemde içinde eşcinsellik konusunu işleyen filmler yapan bir yönetmen... İtalya\'da yaşadığı için korkak diye niteleyen insanlar gördüm ferzan özpeteği ne demek bu ya? türkiyede olsaydı kendini bu kadar özgür ifade etmesine izin verilecekmiydi? ferzan özpeteğin filmlerini çok seviyorum ve onu taktir ediyorum. bende isterim onun gibi ( her ne kadar ailemden kopmak zor olsada) başka ülkede yaşayıp kendimi daha iyi ifade edebilmeyi. o en zorunu seçti ve zoru başardı. kahramanım...

3
13
cigdemk (Profesyonel) | 12 Temmuz 2011, 17:27

ATİLLA DORSAY-Başka bir şeye daha değinmek istiyorum. Sinemada eşcinsel ilişkileri işleyen o kadar çok film gördük ki… Ferzan Özpetek-: Bu konu açılmadan, bu ifade kullanılmadan on beş dakika konuşabildik. Yok yok, iyi. Hemen girmedik en azından. ATİLLA DORSAY-Bir an protesto ediyorsun sandım. Ama olayların adını koymak lazım. Ferzan Özpetek-: Tabii, tabii. Doğru ATİLLA DORSAY-Şimdi, filmin bir yerinde iki erkek öpüştüler. Ben hayatımda bir filmde iki erkeğin öpüşme sahnesinin bu kadar rahatsız edici olmadığı, bu kadar doğal biçimde geldiği, hemen hemen herkesin –eşcinsel olsun ya da olmasın- bu kadar rahatlıkla kabul edeceği bir sahne olduğuna hiç rastlamadım.. FERZAN ÖZPETEK-Filmin sana doğal göründüğünü söylüyorsun ama Türkiye’de de İtalya’da da olay oldu. Benim çok hoşuma giden, hâlâ içimde hoş bir duygu yaratan bir olayı anlatayım. Antalya Film Festivali’nin jüri başkanı Memduh Ün. Memduh Ün’den herkes çok korkuyor ve sinemacı dostlarım bana “Senin filminde eşcinsellik konusu var. Yandın sen, Memduh Ün senin filmini asla geçirtmez,” diyorlar.  Festival boyunca orada kaldım ve çok keyif aldım. Bir yönetmen vardı, hep bana sataşıyordu. Yanımızda oturuyor, yüksek sesle “Herkes filmin yarısında çık-46 Mithat Alam Film Merkezi Söyleşi, Panel ve Sunum Yıllığı 2009 mış. Aile ahlakına aykırı bir film,” falan diyor birilerine, kavga çıkartmamı bekliyorlar. Ardından, bir oyuncu geliyor bana, “Ferzan, kardeşim, sen çok güzel film yapmışsın ama bir yerde bir hatan var.” “Nedir?” diyorum. Heyecanlıyım tabii, sonuç bekliyorum. “Türk,” diyor “altta kalıyor, olmaz böyle şey.” Durumumuz bu yani. Neyse, ödül akşamı geliyor. Çok az filme kısmet olan bir şey oluyor; en iyi yönetmen ve en iyi film ödülünü alıyor Hamam. Ben, tabii, çok heyecanlandım, çok hoşuma gitti. Sonradan Memduh Ün’ün ne dediğini öğrendim. Filmi seyrediyorlar. Önce bir sessizlik oluyor jüride. Herkes Memduh Ün’e bakıyor. Memduh Ün, “Müthiş bir yönetmenin müthiş bir filmi bu,” diyor. Onun üzerine herkes rahatlıyor ve oyunu veriyor.

1
4

Tüm yorumlar (35)

Avatar
maleficent (Profesyonel) | 5 Mart 2017, 21:06

İnsanların seçimine saygı duymak o kadar mı zor...? Saygı duymak herkesin yapabileceği birsey değildir.Medeni toplumlarda saygı duymak gelişmişliğin de göstergesidir...

Cevap Yaz
0
0
MrDreamer (Figuran) | 26 Ağustos 2014, 00:20

eş cinselliği filmlerinde normal gösterip insanlara bunun yanlış bir şey olmadığını göstermeye çalışıyo beğenmediğim bir yönetmen

Cevap Yaz
7
5
MrDreamer (Figuran) | 1 Ağustos 2016, 22:48

senin görüşün tabi bana göre çok rahatsız edici bir durum

0
0
PurpleCat (Figuran) | 30 Temmuz 2016, 21:40

Birincisi eşcinsellik zaten normal bir durum bunu burada yanlış bir şey yapıyormuş gibi göstermek ise senin haddin değil..

1
0
umut bulutu (Dublör) | 30 Temmuz 2014, 00:12

En sevdiğim yönetmenlerden.Filmlerini çok samimi ve başarılı buluyorum.

Cevap Yaz
0
3
Juraha (Amatör) | 29 Mayıs 2014, 23:12

En iyi Türk yönetmenler arasında olduğuna hiç şüphe yok.
Ayrıca her filminde beni etkilemeyi başarabilen çok az kişiden biri.
Senaryolarında hep kendimden bir şey bulduğum güzel insan.

Cevap Yaz
0
3
Gamzeli35 (Figuran) | 6 Ocak 2014, 17:42

Çok başarılı bulduğum bir yönetmen.Özellikle masa etrafında toplanılıp yemek yeme sahnelerine bayılıyorum.Çok doğal ve Samimi.Filmlerini her defasında izlediğimde İtalya da olmak istiyorum..Film yapısını harika..Ayrıca filmlerinde Serra Yılmaz'ı görmeyi de seviyorum.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz