Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Paul Verhoeven

Elle (2016) Türkçe Altyazılı Fragman
Paul Verhoeven profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2/ 10
46 oy
27 kullanıcının favorisi

Paul Verhoeven

Hollanda

18 Temmuz 1938

Paul Verhoeven Biyografisi

Paul Verhoeven, Hollandalı yönetmen.

Verhoeven matematik ve fizik üzerine eğitim gördü ancak Royal Dutch Navy'de film yönetmeni olarak çalıştı. Belgeseller çekerek kariyerine başlayan Verhoeven, televizyon için bilim-kurgu filmleri çekti. 1971 yılında 'Business is Business' isimli tiyatro oyununu yönetti. 'Turkish Delights' 1973 tarihlidir ve yönetmenin uluslararası ilk başarısı olarak değerlendirilebilir. İkinci Dünya Savaşı'nı mekan edinen 'Soldier of Orange' ve erotik-kurgusal 'Spetters', Verhoeven'ın farklı türlerde kotardığı filmler oldu. 1983 yılında yine farklı bir türde, gerilim türünde bir filmle izleyici karşısına çıktı Verhoeven; 'The Fourth Man'. Yönetmenin ilk İngilizce filmi 16.yüzyılda geçen ve sonraları oldukça meraklı toplayan 'Flesh and Blood'u 1986 tarihli 'Robocop' izledi. Bilim-kurgu sinemasında bir köşe-taşı olarak kabul edilen 'Robocop' oldukça sert ve stilist bir anlatıma sahipti. 1990 tarihli 'Total Recall' çok daha renkli ve karamsar bir gelecek-tablosu çiziyordu ve bu sefer Arnold Schwarzenneger ile Sharon Stone gibi iki oyuncuyu bir araya getiriyordu. Bu ilginç bilim kurgu filmleriyle eleştirmenlerin de izleyicilerin de beğenisini kazanan Verhoeven, şaşırtıcı bir şekilde, 1992 yılında sansasyonel, erotizm ağırlıklı filmler çekmeye soyundu. 'Basic Instinct'de Sharon Stone'u uluslararası bir yıldız haline getirdi. 'Showgirls', yüzyılın en kötü filmlerinden birisi haline geldi ve izleyicinin pek de ilgisini çekmedi. Militarizmi ironi yoluyla eleştiren 'Starship Troopers' filmiyle de gişede ve eleştirmenlerde hayal kırıklığı yarattı.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (8)

Avatar
egeedipkurt (Profesyonel) | 31 Aralık 2016, 22:35

robocop,görünmez adam ve temel içgüdü filmlerini beğenmiştim

Cevap Yaz
0
0
yenalcetin (Amatör) | 7 Mayıs 2016, 11:40

Kıymeti bilinememiş bir yönetmen...

Cevap Yaz
0
1
MrDreamer (Figuran) | 12 Mayıs 2015, 17:04

gerilimi ve erotizmi en iyi şekilde harmanlayan başarılı yönetmen favori filmlerim temel içgüdü ve gerçeğe çağrı filmleri ile sharon stone'nun ünlenmesinde önemli rol oynamıştır

Cevap Yaz
0
2
deckard (Artist) | 27 Ağustos 2012, 22:05

Bilim-kurgu sinemasında bir köşe-taşı olarak kabul edilen 'Robocop ve eşsiz kült bilim kurgu Total Recall filmlerini yönettiği için sinema tarihinde önemli bir yere sahiptir.Sonraki filmleri aynı düzeyde başarılı olmadığından ülkesine dönmüştür.Hollywood bu değerli sinemacının kıymetini bilemedi.Şimdi en iyi iki filmini yeniden çeviriyorlar ancak asla orijinali kadar başarılı olamayacaklar.

Cevap Yaz
0
3
AyhanHulusi (Jön) | 12 Kasım 2011, 21:01

Şahsına munhasır bir yönetmen olan Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven aslında matematik ve fizik eğitimi almış. Hollanda'nın en başarılı filmi Turkish Delights' ona ait. Oldukça inişli çıkışlı olan yönetmenlik kariyeri önce belgesel sonra bilim-kurgularla başlıyor Yönetmenin sinemaya adını yazdıran filmleri de bilim-kurgu zaten. Bence Robocop ve Total Recall filmleri ile sinema tarihine adını yazdırdı. Üstüne bir Temel İçgüdü de var ancak Showgirls ve sonrası düşen bir kariyer. Tüm eleştirilere rağmen sinema tarihine geçmiş yüzlerce hadi bilemediniz binlerce film arasına 2-3 filmini sokmuş bir yönetmen övgüyü fazlasıyla hakediyor.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz