Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Chris Columbus

Dev Avcısı (2018) Türkçe Altyazılı Fragman
Chris Columbus profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1/ 10
142 oy
139 kullanıcının favorisi

Chris Columbus

ABD

10 Eylül 1958

Chris Columbus Biyografisi

10 Eylül 1958’de Spangler, Pennsylvania’da dünyaya gelen ve Ohio’da büyüyen Columbus’un sinemacı olmaya karar verişi, 15 yaşındayken “ The Godfather ”ı izlemesinden sonra oldu. New York Üniversitesi’nde sinema eğitimi aldığı yıllarda ilk senaryosu “ Jocks ”u satarak kariyerinde ilk profesyonel adımını attı. Aynı dönemde pek çok başka senaryo yazmış olsa da, Columbus’a sinema dünyasının kapılarını açan “ Jocks ” oldu.


Mezuniyetinin ardından dördüncü senaryosu “ Gremlins ”i satabileceği birilerini aramaya koyuldu. Ne var ki, kimse senaryoya ilgi göstermiyordu... Ta ki senaryo Steven Spielberg’e ulaşana kadar. Ardından Columbus senaryonun tekrar düzenlenmesi için bir seneliğine Los Angeles’a, Spielberg’in Universal’daki dairesine taşındı.


“Gremlins”in getirdiği başarı, Spielberg - Columbus işbirliğinin süreceğinin işaretiydi. Spielberg için “ Young Sherlock Holmes ” ( 1985 ) ve “ The Goonies ” ( 1986 ) isimli iki senaryo daha yazdıktan ve 1986’da televizyon için, tuhaf görünüşlü uzaylılarla dolu bir okulda geçen “ Galaxy High School ” isimli çizgi filme de imza attıktan sonra Columbus için yazar koltuğundan yönetmen koltuğuna geçişin vakti gelmişti.


1988 yılında “ Adventures in Babysitting ” isimli komedi filmiyle yönetmenliğe adım attı. Ardından 1990 yapımı “ Home Alone ” ( Evde Tek Başına ) geldi. John Hughes’un senaryosundan beyaz perdeye aktarılan film, tüm zamanların en çok hasılat getiren komedi filmlerinden biri oldu. “ Home Alone ”u 1992 yılında çekilen “ Home Alone 2: Lost in New York ” takip etti.


John Hughes ile işbirlikleri bununla bitmedi. Bu iki başarılı komedi filmi sayesinde Hughes, senaristliğini ve yönetmenliğini Columbus’un üstlendiği “ Only the Lonely ”nin yapımcılığını kabul etti. Yönetmenin en iyi filmleri arasında gösterdiği bu film, utangaç ve ana kuzusu bir adamı konu alan bir komediydi.
Bu üç filmi, 1993 yapımı “ Müthiş Dadı ” ( Mrs. Doubtfire ) takip etti. Robin Williams ve Sally Field’ın başrollerde yer aldığı bu komedi de izleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Ardından “ Dokuz Ay ” ( Nine Months ) geldi.


1998 yılında, “ Omuz Omuza ” ( Stepmom ) ile yönetmen sinemaseverlerin yüreklerini ısıttı. Bir yıl sonra da Isaac Asimov’un hikayesinden uyarlanan “ Bicentennial Man ”i yönetti. Bir bilim-kurgu filmi olan “ Bicentennial Man ”in başrolünde, yönetmenin “ Mrs. Doubtfire ”daki çalışma arkadaşı Robin Williams yer alıyordu.


Ardından çok daha geniş kapsamlı bir projenin içinde buldu kendisini Columbus. J.K.Rowling’in dünya çapında çok satan kitabı “ Harry Potter ”ın beyaz perde uyarlamasını yönetecekti.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (21)

Avatar
CaptainDeadpool (Profesyonel) | 10 Ocak 2019, 00:27

hastasıyım.yapsın izleyelim.çocuk filmi reisten sorulur.yalnız dikkat ettim de başak burcu hangi yönetmen varsa mükemmel.bu,tim burton,david fincher ve unuttugum bi çok kişi..

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 12 Ekim 2018, 09:01

Seyretmediğim iki filmi kalmıştı ikisi de bir birinden güzel Omuz Omuza ve Robot Adam .

Cevap Yaz
0
0
RobertBresson (Figuran) | 26 Ağustos 2015, 16:31

Çocuk filmlerinin en bilindik yönetmeni

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 12 Temmuz 2015, 17:28

Evde Tek başına filmi ile tanıdığım başarılı yönetmen

Cevap Yaz
0
0
themovieman (Figuran) | 14 Aralık 2013, 18:17

Harry Potter ve Evde Tek Başına onu anlatmak için yeterli sanırım ..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz