Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Pekcan Koşar

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
Pekcan Koşar profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.7/ 10
43 oy
5 kullanıcının favorisi

Pekcan Koşar

Türkiye

11 Nisan 1936

17 Eylül 2005

Biyografisi

Pekcan Koşar (1936-2005) tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı. Türk sinemasının Tarık Akan, Kadir İnanır gibi birçok jönüne sesini vermiştir.

İstanbul'da doğan Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. Tiyatroya Güzel Sanatlar Akademisi’nde amatör olarak başladı. Küçük Sahne’de 1955 yılında “Çayhane” oyunuyla profesyonelliğe adımını attı. 1958 yılında Oda Tiyatrosu’na girdi; “Misafir”, “Gökteki kaldırımlar”, “Öteki”, “Tapılacak kadın”, “Tersine dönen şemsiye” adlı piyeslerde oynadı. Lale Oraloğlu Tiyatrosu'nun saat 6 temsillerine katıldı.

1961'de Gong Tiyatrosu’nu kurdu. Engin Cezzar - Gülriz Sururi Topluluğu'nun Küçük Sahne'deki temsillerinde oynadı. Arena Tiyatrosu'nda, Kadıköy Özel Tiyatrosu'nda kısa bir süre bulunduktan sonra 1969 yılında Kent Oyuncuları Tiyatrosu’nda geçti. Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Yüzlerce radyo tiyatrosunda seslendirme yapmıştır. 2005 yılında kalp krizi sonucu Yalova'daki yazlığında öldü, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan ve yaptığı birçok reklam seslendirmesiyle kulağımızda yer eden Itri Koşar'ın babasıdır. Pekcan Koşar daha çok Hababam Sınıfı Serilerinde Tarık Akan'ı Selvi Boylum Al Yazmalım filminde de Kadir İnanır'ı seslendirmesiyle akıllarda yer etmiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
empatiksuperman (Amatör) | 9 Temmuz 2013, 21:39

Seslendirmelerinin yanında kendi oyunculuğu da çok akılda kalıcıydı.

Cevap Yaz
0
2
blondy (Efsane) | 4 Kasım 2008, 22:19

pekcan koşar tarık akan ve kadir inanırı birçok filmde seslendirmiştir. özellikle tarık akanı aşk filmlerinde seslendirdi. ah nerede, ateşböceğiv.b kadir inanırı ise türkan şorayla olan fimlerinde sesledirdi. devlerin aşkı cevriyem vb

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz