Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Arif Sağ

Arif Sağ profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
23 oy
8 kullanıcının favorisi

Arif Sağ

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

1945 yılında Erzurum\'un Aşkale ilçesi Dallı köyünde dünyaya gelen Arif Sağ, küçük yaşlarından itibaren saz çalmaya başlar... İstanbul\'a gelir ve Aksaray Musiki Cemiyeti \'nde Nida Tüfekçi \' nin öğrencisi olur. Müzikal altyapısını kısa zamanda oluşturmayı başarır. 1960 ve 70\'li yıllar Arif Sağ için müzikte arayış yıllarıdır. (Bu arayış bugün de devam etmekte...) Arif Sağ\'ın, bu dönemin toplumsal hareketlerinin müzikle bağdaşan yanlarından çok, piyasadaki ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarına ağırlık verdiği söylenebilir. 60\'lı yılların sonunda TRT Kurumuna (İstanbul Radyosu) bağlama sanatçısı olarak başladığı yıllarda Sağ\'ın piyasadaki faaliyetleri de devam etmektedir. 45\'lik plak dönemi olarak adlandırılan ve yaklaşık 20 yıl devam eden bu sürecin en parlak simalarındandır Arif Sağ... Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanında, yine bu dönemde bestelerini de pek çok sanatçıya okutur. Bununla birlikte kendi çalıp okuduğu plakları da vardır. Yapılan müzik bugünkü terminolojiyle bir tür arabesk-fantazi benzeridir; bestelerinde ise yerel motifleri(yer yer pasajları) çok sık kullanır. Bu da onun halk müziğinden kopamadığı gerçeğinin bir başka göstergesidir. 1976 yılından itibaren Türk Müziği Devlet Konservatuarı\'nda (İTÜ) öğretim görevlisi olarak çalışamaya başlayan Sağ, bu görevinden 1982 yılında ayrılarak özel çalışmalara ağırlık verdi. Bir çok ünlü sanatçıya kaset çalışmalarında yardımcı olur. Bu özelliğinin yanında 10\'dan fazla kasette sanatçı olarak da ayrıca yer alır. Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu ile birlikte başladığı , daha sonra Yavuz Top’un da katılımı ile genişleyen \'Muhabbet\' seri albüm çalışmaları 1980 sonrasında Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasında önemli katkı sağlamıştır. \'Muhabbet\' serisi, \'Resital I ve II\', \'İnsan Olmaya Geldim\', \'Halay\', \'Duygular Dönüştü Söze\' albümlerinden bazılarıdır.

1987-1991 yılları arasında Ankara milletvekilliği yapmıştır ve milletvekilliği bulunan ilk sanatçıdır. Arif Sağ 2 temmuz 1993 te Sivas katliamından sağ kurtulmuştur.

Bununla birlikte, 1975 yılında \'İstanbul Devlet Türk Müziği Konservatuari\'na öğretim üyesi olarak katılmış ve 1982 yılında konservatuardan ayrılmıştır. Almanya Cumhurbaşkanı\'nın desteği ile, 1996 yılında Köln Flarmoni Orkestrası\'nda konser vererek bağlama ve anadolu müziğinin batıya tanıtılmasında büyük rol üstlenmiştir. 2000 Yılında ünlü İspanyol flamenko gitarist Toma Tito ile Avrupa\'nın 12 şehrinde konser vermiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 6 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (3)

Avatar
BaRDaS (Profesyonel) | 23 Ağustos 2013, 00:24

Son dönemin büyük ozanlarından..

Cevap Yaz
0
1
altinyildiz (Jön) | 10 Şubat 2011, 19:39

Büyük üstad..onu dinlemek bağlamasını duymak muhteşem ötesi...

Cevap Yaz
0
0
Szr-Most (Profesyonel) | 24 Mayıs 2010, 05:33

arif sag baglamayinin tek üstatdir türkiyede...yaptigi film müzikleri cok güzel...ilk aklima gelen yillanlarin öcü müzikleri gercekten muhtesemdi...birde simdi aktüel olan ezo gelin müzigide cok güzel...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz