Joel Kinnaman

7,7 85 oy

Joel Kinnaman Biyografi

Charles Joel Nordström Kinnaman, İsveçli aktör.

1979'da İsveçli terapist Bitte ve Amerikalı eski asker David Kinnaman'ın çocuğu olarak Stockholm'de doğdu. Babasının önceki evliliğinden doğan Melinda Kinnaman da oyunculuk yapmıştır. Lisede 1 yıl boyunca Texas'ta bir okulda değişim öğrencisi olarak bulunan Kinnaman, İsveççe ve İngilizce konuşulan bir evde büyüdü. 1990 yapımı Storstad dizisindeki Felix karakterini 22 bölüm canlandıran oyuncu, sonrasında uzun yıllar oyunculuktan uzak kaldı. 2002 yılında Den osynlige adlı yapımla oyunculuğa dönüş yaptı. Malmö'de İsveç Drama Akademisi'nde eğitim aldı.

2009'da oynadığı Johan Falk film serisinin Gruppen för särskilda insatser filmindeki Frank Wagner rolüyle şöhret kazandı. Bu serinin 10'dan fazla filminde aynı rolü üstlendi. 2010 yapımı Snabba cash (Easy Money) filmi, şöhretini iyice pekiştirdi. Johan "JW" Westlund adlı baş karakteri başarıyla canlandıran Kinnaman, En İyi Erkek Oyuncu dalında İsveç'in en önemli sinema ödülü olan Guldbagge'yi kazandı.

Amerikan dizilerinde de yer alan Kinnaman, 2011-14 arasında 4 sezon boyunca The Killing'in başrol oyuncuları arasında yer aldı. 2014'te RoboCop'un yeni uyarlamasında başrolde oynadıktan sonra Run All Night ve Child 44 gibi filmlerde yer aldı. 2016 yapımı Gerçek Kötüler: Suicide Squad filminde Rick Flag rolünde oynadı. House of Cards'ın 5. sezonunda Vali Will Conway karakteriyle kendine yer buldu. 2018'de başlayan Altered Carbon dizisinde baş karakter Takeshi Kovacs'ı canlandırdı.

Dövme sanatçısı Cleo Wattenström ile evlidir.

Devamını Oku