Rooney Mara

8,6 255 oy

Rooney Mara Biyografi

Patricia Rooney Mara, 1985 doğumlu ABD'li sinema oyuncusu. 2011 yılında çekilen Ejderha Dövmeli Kız filmindeki Lisbeth Salander performansıyla hatırlanmaktadır.

Bedford, New York'ta doğan Rooney Mara, Timothy ve Kathleen çiftinin ortanca çocuğudur. Ablası Kate Mara da kendisi gibi oyuncudur. Conor adında bir erkek kardeşi vardır. Anne ve baba tarafından ailesi Amerikan Futbolu ile yakından ilgilidir. Baba tarafından dedesi Wellington Mara New York Giants, anne tarafından büyük dedesi Art Rooney ise Pittsburgh Steelers takımının kurucuları arasında yer almıştır.

2003 yılında liseyi bitirdikten sonra bir süre Güney Amerika ülkelerinde bulundu. Sinemaya nispeten geç bir yaşta, 20 yaşında ablasının oynadığı filmlerde figüran olarak başladı. 2009 da Tanner Hall filmiyle ilk kez başrolde oynadı. Yine aynı yıl Dare ve The Winning Season gibi bağımsız filmlerde roller aldı. 2010'da A Nightmare in Elm Street'in yeni çevriminde oynadı. Aynı yıl David Fincher'ın The Social Network filminde de ana karakterlerden olan Erica'yı canlandırdı. Dünya çapında şöhrete 2011 yapımı Ejderha Dövmeli Kız filminde Lisbeth Salander'i canlandırarak ulaştı. Performansıyla beğeni toplayan Mara, Oscar ve Altın Küre adaylıkları elde etti. 2013'te Spike Jonze'nin fütüristik romantik filmi Aşk'ta (Her) Joaquin Phoenix ve Scarlett Johansson ile başrolü paylaştı.

Hayır işlerine oldukça vakit harcayan Mara, Afrika'nın en büyük varoşlarından biri olan Kenya'nın başkenti Nairobi'deki Kibera bölgesinin dönüşümü ve öksüzlerin bakımı için Faces of Kibera adlı bir dernek kurmuştur.

Devamını Oku