Gurbet Kuşları

Gurbet Kuşları (1964) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4
/ 10
49 oy

Dram

90 Dak.PT90M

Orhan Kemal Halit Refiğ

18 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Küçük bir kasabadan altın şehir dedikleri İstanbul'a göçen bir ailenin parçalanış öyküsü.

Filmi Ekleyen muhtar86
Tüm yorumlar (12)
BaRDaS (Profesyonel) | 24 Ağustos 2013, 19:55

Cüneyt Arkın'ın ilk sinema filmi.İç göç sorununu ele alan dönemin şartlarına bakacak olursak başarılı bir film.

Cevap Yaz
0
0
mesut-ozan (Dublör) | 05 Mart 2013, 17:39

Bence flmin en dikkat çeken yönü, birden fazla olan ana karakterlerin sistemli bir şekilde işlenerek her karaktere düşen olaylar silsilesinin bir bütün içinde ele alınmasıdır. Bu filmde Halit Refiğ'in başarısı kadar, diyalogları yazan Orhan Kemal'e de şapka çıkarmak gerekir. 1960'ların Türkiyesinde taşralı ağzı çok güzel kaleme almış. Film, taşı toprağı altın diyerek İstanbul'a hücum edilmesini eleştirse de, bir yanıyla da Türkiyenin geleceğini inşaa edecek genç ve eğitimli nesillerin Türkiye'yi terk etmesini de cok güzel eleştiriyor. Sonuç olarak, -dönemin imkanlarını düşünürsek- oyuncu performansları bence dahil her açıdan başarılı bir yapım olmuş... 9/10

Cevap Yaz
0
0
muhtar86 (Profesyonel) | 14 Nisan 2012, 20:22

izlendiğinde çok klasik bir göç ve adaptasyon filmi gibi gelebilir fakat dikkat edilmesi gereken husus şu: film 1964 tarihli ve o tarihte türkiye'de taşradan kentte göç sorunsallaşmamıştı. fakat usta halit refiğ o dönemde bunu koklamış ve bir filme konu edebilmişti. bu bakımdan bence önemli bir film. genel olarak bakarsak ortanın üstü bir film. oyunculuk olarak her ne kadar cüneyt arkın'ın ilk başrol filmi bile olsa kendisinin performansını zayıf buldum bu filmde.

Cevap Yaz
0
1
mesut-ozan (Dublör) | 05 Mart 2013, 17:24

cüneyt arkın'ın ilk başrol filmi değil, jeneriğine bakarsanız isminin 5., 6. sırada yazıldığını görürsünüz. fakat film hakkındaki yorumunuz halit refiğ'in filmi çekme amacıyla örtüşüyor.

0
0
ufukcelik13 (Dublör) | 14 Mart 2012, 17:18

halit refiğ ismini duyar duymaz filmlerini araştırmaya başladım ve ikinci durağım gurbet kuşlarıydı . Filme gelirsek bence iyi bir filmde kadro idare eder olmalıdır ki bu filmde kadro idare ederin bir kaç kat üzerinde bence diğer bir konu ise bir tane ana hikaye olmalıdır filmde ve yanında ufak hikayeler,karakterler olmalıdır ki onlarla uğraşırken ana hikayenin sonu sıkmadan getirmesi açısından ve bu dediğim olay da filmde vardı . Bunlara örnek karakter olarak haybeci ve hikaye olarak da maraşlı naciye gibi eee o zaman kısacası bu kıstaslar bulunursa film benim adıma güzeldir ki bu filmde 1964 yılında çekilmesine rağmen iyi bir filmin nasıl yapılacağının örneğidir . Halit Refiğ olağanüstü bir adammış ve ben onu geç tanıdığım için hep üzüleceğim . Son olarak izlenesi bir film olarak tavsiye ediyorum :)

Cevap Yaz
0
1
theplayer (Amatör) | 26 Ekim 2011, 17:40

1964 ve Halit Refiğ,arabesk öncesi, Yeni Türk sinemasınınsa çok öncesi.Film dönemsel ve Türk sineması açısından önemli bir film.Bence övgüyü hak ediyor.Hani hikaye tanıdık geliyor olabilir ama köyden kente göçün tam anlamıyla sosyal soruna dönüşmediği bir dönemi anlatıyor, olabilecekler konusunda kehanette bulunuyor.Arabesk sineması bunu çok kullandı hatta kendi kent melodramını yarattı.Bu film bunların çok üzerinde.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz