Piyanist

The Pianist

Piyanist (2002) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.8
/ 10
5580 oy

28 Şubat 2003

BiyografiDramSavaş

150 Dak.PT150M

Yekta Kopan

Ronald Harwood

8285 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya'nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe'de radyo istasyonu bombalandığında Chopin'in C minor Nocturne'nü çalıyordu.Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır.İşte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen Esas Oglan
Popüler Yorumlar
1 (Efsane) | 10 Mayıs 2012, 19:21

Yorumum içerik hakkında biraz bilgi içeriyor. Wladyslaw Szpilman'in hayatını anlatan biyografi filmi. Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesiyle başlayan 2. Dünya Savaşında Polonya'lı ve yahudiyseniz işiniz çok zor. Peki yahudiler kimdir ve nasıldır bununla başlayalım. Onlar Dünya üzerinde yaşayan insanlardır. Tıpkı diğer dindekiler gibi. Yani bizden bir farkları yoktur. Doğduğu ülkeye ve aileye bakılarak yahudi olarak damgalanmışlardır. Biz de Türk ve müslüman olarak damgalanmış insanlarız. Doğcağımız ülkeyi ve dinimizi biz mi seçtik? Tabi ki hayır. Şans eseri 20. yüzyılda Türkiye'de doğduğum için durum böyle oldu. Japonya'da doğsaydım ülkem ve dinim farklı olacaktı. İtalya'da doğsam hristiyan ve İtalyan olurdum. Amaç bu zaten. İnsanları bölmek, damgalamak, birbirine düşürmek, savaştırmak, gaza getirmek. Verin gazı askerler savaşsın, biz de üstün ülkemizi kuralım. Askerler ölsün bişey olmaz. Yerine yenileri doğar. Nasıl olsa ölen biz değiliz. Biz keyfimize bakalım, paramıza bakalım, menfaatlerimizi düşünelim. İşte bazı liderler bu mantıkla hareket ediyor. Savaşta askerseniz ve 1 sivili veya düşman askerini öldürürseniz kahraman falan olcağınızı sanmayın. Artık cinayet işlediniz ve katilsiniz. Daha fazla düşman askeri öldürünce seri katil olarak kalacaksınız ve zaten vicdanınız rahat olmayacaktır. Einstein'ın birkaç sözüyle devam ediyorum " İnsanlar savaşa gitmeyi reddetmedikçe savaşlar sona ermez. Emirle gelen kahramanlıktan, bilinçli ve bilinçsiz şiddetten, aptalca yurtseverlikten, tüm bunlardan nasıl da nefret ediyorum.Ben savaşı ve o soğuk silahları öylesine tiksindirici ve aşağılayıcı buluyorum ki, böyle iğrenç bir eyleme katılmaktansa kendimi yok ederim daha iyi. Benim anlayışıma göre sıradan bir cinayet, savaşta adam öldürmekten daha kötü değildir. Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere sekizden fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece ikiye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar " Yani birileri yahudi olabilir, başka dinlerden olabilir, başka ülkelerden olur fakat sizden bir farkı olmadığını unutmayın. Çünkü o kişi bir insandır. Tıpkı bizim olduğumuz gibi. Gerçek budur. İster farklı biçimlerde yorumlarsınız, ister kabul etmezsiniz. Ama gerçeklerden kaçılamadığını hepimiz biliyoruz " Gerçeklik, ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir " Filmde piyanistimiz sürekli kaçıyor. Cesurca savaşmak, direniş göstermek yerine korkakça kaçıyor. Savaşarak 29 yaşında ölmek varken, kaçarak 89 yaşına kadar yaşıyor. Peki sizce hangisi daha mantıklı? Elbette kaçacak. Ölmek yerine yaşamayı tercih etmek gayet mantıklı bir karar. Fazladan 60 yıl yaşamak güzel olsa gerek. Film için en iyilerden diyemem ama izlenip görülmesi gerekir diyorum

1
+25
busra1433 (Dublör) | 24 Nisan 2012, 16:14

inanılmaz bir filim tek kelimeyle başlı başına bir baş yapıt

0
+10
Tüm yorumlar (1967)
mcanbeyligs (Amatör) | 20 Nisan 2014, 09:38

süper bir film izlemediyseniz boşuna yaşamayın bence Puan: 9/10

Cevap Yaz
0
2
CamerMan (Jön) | 15 Nisan 2014, 13:18

2.Dünya savaşı'nın Yahudiler üzerindeki etkisini tek kişi üzerinden genel yaşanmışlıkları anlatan türünün en etkili filmlerinden.Savaş sahneleri az olmasına karşın savaşın psikolojisini yansıtan akıcılığa sahip.Gerçek bir biyografiden uyarlanmış olması filmi daha çekici hale getirmiş.Bu tür filmlerin ortak amacı savaşın Yahudiler üzerindeki yıkımını göstermek olsa da bu filmde müziğin evrensel boyutta nelere galebe çaldığını görmekteyiz.Çevre ve mekanlar savaş atmosferini iyi yansıtmış.Diyaloglar daha vurucu olabilirdi demeden de kendimi alamıyorum.İzlenmesi gereken filmlerden velhasıl..

Cevap Yaz
0
5
forzAntalyaspor (Figuran) | 07 Nisan 2014, 22:30

En iyi 2. Dünya Savaşı filmidir belkide.
Tabi yaşanmış bir hikaye olmASıda cazip kılıyor.

Cevap Yaz
0
3
Beko39 (Amatör) | 07 Nisan 2014, 00:49

çok iyi oyunculuk çok iyi ve gerçek bir anlatım.Jacket ta da bir bu kadar güzel oynamıştı tebrik etmek lazım Adrien Brody i (Patatesin cücüklenmesini beklemesi sahnesi sizce de mükemmel değil mi)

Cevap Yaz
0
1
Syl (Amatör) | 05 Nisan 2014, 00:05

Ne diyeceğimi bilemiyorum.Sadece böylesine harika bir filmi şimdiye kadar neden izlemedim diye kendime kızıyorum.Tek Kelimeyle Harika bir film.

2003 yılında Adrien Brody'nin kazandığı Oscar kesinlikle tam adresine gitmiş.Müthiş bir oyunculuk sergilemiş gerçekten.

Almanlar'dan izlediğim 3 şey de nefret ettim; 1.Hitler belgeseli,2.Schindler'in Listesi,3.The Pianist...

Hala daha izlemeyen varsa şiddetle tavsiye ediyorum. 9,5/10

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz