Truva

Troy

Bütün Fragmanlar ►
Truva (2004) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5
/ 10
5023 oy

14 Mayıs 2004

2004 - ABDMaltaİngiltere

AksiyonDramSavaşTarih

163 Dak.PT163M

David Benioff

6957 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

On yıl süren ve bir medeniyetin çöküşüne neden olacak savaşı, Truva prensi Paris ile Isparta Kraliçesi Helen'in aşkı başlatır. Paris’in Helen’i kocası Kral Menelaus’tan çalması kabul edilemeyecek bir hakarettir. Aile onuru Menelaus’a yapılan bu yanlış hareketin kardeşi Agamemnon’a da yapıldığını öngörmektedir. Mikene Kralı olarak büyük bir güce sahip olan Agamemnon, Helen’i Truva’dan geri getirerek kardeşinin şerefini kurtarmak için kısa sürede Yunanistan’ın tüm ordularını bir araya toplar.

Filmi Ekleyen Esas Oglan
Popüler Yorumlar
kemalyardimsever (Amatör) | 22 Mart 2014, 17:40

Aşk için savaşmak kuşkusuz bir erdem ama savaşmak için yine de haklı nedenlere sahip olmak gerekiyor. Dostluk kurulmaya çalışılan bir ülkenin kraliçesini kaçırarak boyundan büyük bir işe kalkışan genç Truva Prensi Paris'in bu seçimi, birçok insanın hayatını etkiliyor. Kendisi savaş alanından kaçarken zavallı ağabeyi Hektor, kendisini ateşe atmak zorunda kalıyor. Nietzche olsa, "Aşk için savaşırım derken aşık olmayı bildiğin gibi savaşmayı da bileceksin" derdi. Paris, Alman filozofu tanımadığı gibi, Jean Paul Sartre'ın, "Sevmek, insanın kendisini tercih etmemesidir" sözünü de bilmiyor ve bütün cezayı sevdiklerine ödetiyor. Savaşın sonlarında, sakarlığının da yardımıyla Aşil'in işini bitirse de, akıllarda bencil bir aşık olarak kalıyor. Aynı sözler, Helena için de geçerli. Bu noktada çuvaldızı kendimize batıralım. Hangi aşık, bencil olmadığını iddia edebilir ki? Aşk bencil, aşık bencil, çünkü insan bencil. Sartre'nin sözü, insanlığın yücelmesi yolunda bir dilek sanki.

0
+15
visitors34 (Figuran) | 07 Kasım 2012, 21:48

aşk ve savaş iç içe.duygusallığın yoğun olduğu çok güzel başarılı bir film.puanım 8/10.

0
+14
Tüm yorumlar (1732)
ArthurBlair (Amatör) | 16 Nisan 2014, 18:28

3-4 defa izledim :/

Cevap Yaz
0
0
Arirang (Figuran) | 11 Nisan 2014, 17:16

defalarca izlenebilir.. Muhteşem.

Cevap Yaz
0
0
aysegll16 (Amatör) | 26 Mart 2014, 18:29

Turuvalılar hayatımda bir kural vardır oda Tanrıları onurlandırmak, karını sevmek ve ülkeni korumaktır Turuva hepimizin ana vatanı onun için savaşın tüğlerim ürperdi bu kısımda çok güzell..

Cevap Yaz
0
0
kemalyardimsever (Amatör) | 22 Mart 2014, 17:40

Aşk için savaşmak kuşkusuz bir erdem ama savaşmak için yine de haklı nedenlere sahip olmak gerekiyor. Dostluk kurulmaya çalışılan bir ülkenin kraliçesini kaçırarak boyundan büyük bir işe kalkışan genç Truva Prensi Paris'in bu seçimi, birçok insanın hayatını etkiliyor. Kendisi savaş alanından kaçarken zavallı ağabeyi Hektor, kendisini ateşe atmak zorunda kalıyor. Nietzche olsa, "Aşk için savaşırım derken aşık olmayı bildiğin gibi savaşmayı da bileceksin" derdi. Paris, Alman filozofu tanımadığı gibi, Jean Paul Sartre'ın, "Sevmek, insanın kendisini tercih etmemesidir" sözünü de bilmiyor ve bütün cezayı sevdiklerine ödetiyor. Savaşın sonlarında, sakarlığının da yardımıyla Aşil'in işini bitirse de, akıllarda bencil bir aşık olarak kalıyor. Aynı sözler, Helena için de geçerli.

Bu noktada çuvaldızı kendimize batıralım. Hangi aşık, bencil olmadığını iddia edebilir ki? Aşk bencil, aşık bencil, çünkü insan bencil. Sartre'nin sözü, insanlığın yücelmesi yolunda bir dilek sanki.

Cevap Yaz
0
15
DusuncemseKalkanaGerekYok (Amatör) | 15 Mart 2014, 17:24

Ahh.. kalite kokan "tekrar edilesi" kuşak 10/8.9

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz