Quentin Tarantino

Machete Fragman
Quentin Tarantino profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
1882 oy
2979 kullanıcının favorisi

Quentin Tarantino

ABD

27 Mart 1963

Biyografisi

Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan 'Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Elmore Leonard'ın 'The Switch' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan 'Pulp Fiction' 7 (Yedi) dalda Oscar'a aday gösterildi ama yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabildi. Film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı.

Modası geçmiş konuları, modası geçmiş teknikleri ve modası geçmiş oyuncuları kendine has radikal üslubu ile harmanlayıp, ya çok sevdiğimiz ya da tamamıyla nefret ettiğimiz yapımlar haline getiren Tarantino, 90'lı yılların sinemasına kendi tarzını kabul ettirmeyi başardı. Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen, 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan ' Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Yönetmenliğinin yanı sıra senaryo yazarlığı, yapımcılık ve hatta oyunculuk da yapan Tarantino, elde ettiği bu ünü gençlik yıllarında video arşivi olan mağazalarda çalışmasına borçlu olduğunu belirtiyor. 16 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra Carson'da sinema eğitimi gören yönetmen, Manhattan'daki video arşivlerinde çalışmaya başladı. Böylece sayısız yönetmenin yapımlarını görme fırsatı bulan Tarantino, filmlerden çeşitli notlar alarak kendi senaryolarını yazmaya başladı.

İlk olarak Cristian Slater ile Patricia Arquette'nin oynadığı 'True Romance' adlı filmin senaryosunu yazan genç yönetmen, gerekli parasal kaynağı bulamadığı için senaryosunu satmak zorunda kaldı. Aynı şekilde yönetmenliğini Oliver Stone'un üstlendiği ' Natural Born Killers 'in ( Katil Doğanlar ) senaryosunu satan Tarantino, yeterli parayı topladıktan sonra ' Resevoir Dogs'ı ( Rezervuar Köpekleri )çekti. Filmin başrolünde Harvey Keitel'ın oynayacak olması nedeniyle Live Entertainment'ın yapımcılığını üstlendiği ve Peckinpah'ın ünlü ' Straw Dogs'ının çağrıştıran bu filmin ardından Elmore Leonard'ın ' The Switch ' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan ' Pulp Fiction' gerçekleştirdi. Yedi dalda Oscar'a aday gösterilen ve yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabilen film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
24601 (Dublör) | 23 Mart 2013, 20:54

sen anlayamamissindir

3
+9
ModernArt (Figuran) | 04 Şubat 2013, 10:06

Sıradışı bir yönetmen.Fantastik gibi duran ciddi filmleri olan olağanüstü bir yönetmen.Filmlerini izlerken acayip keyif alıyorum.

0
+8
Tüm yorumlar (474)
bugraunal (Amatör) | 25 Temmuz 2015, 01:55

Abi adamın filmlerinde hem çatışma sahneleri güzel hemde çok sempatik nasıl yapıyor bilmiyorum ama daha önce hiçbi çatışma sahnesi sempatik gelmemişti.. Bütün filmlerinde yapıyor bunu ama bana :D

Cevap Yaz
0
0
BANE6 (Figuran) | 15 Haziran 2015, 13:33

'insanlar bana film okuluna gidip gitmediklerimi sorduklarında onlara:Hayır filmlere gittim diyorum' QUENTİN TARANTİNO

Cevap Yaz
0
3
sersoy77 (Amatör) | 22 Mayıs 2015, 13:55

Her filmi ayrı güzel. Filmlerde seçtiği müzikleri bile iyi seçiyor. Özellikle Inglorious Basterds filmi ve müzikleri favorimdir. Quentin Tarantino arada oyunculukta yapması zaten kalitesini gösteriyor.

Cevap Yaz
0
0
drdre23 (Amatör) | 20 Mayıs 2015, 00:35

rezervuar köpekleriyle başlayan bir serüven filmleri bir daha izlemek gerekiyor,çocukluk çağında izlenen pulp fiction ile kill bill serisini şimdi tekrardan alarak tanımaya devam ediyoruz tarantino abiyi

Cevap Yaz
0
0
beyza_gunes_71697 (Amatör) | 15 Nisan 2015, 15:26

tim burton dan sonra en sıradışı yönetmen..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz