Quentin Tarantino

Machete Fragman
Quentin Tarantino profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
1869 oy
2953 kullanıcının favorisi

Quentin Tarantino

ABD

27 Mart 1963

Biyografisi

Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan 'Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Elmore Leonard'ın 'The Switch' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan 'Pulp Fiction' 7 (Yedi) dalda Oscar'a aday gösterildi ama yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabildi. Film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı.

Modası geçmiş konuları, modası geçmiş teknikleri ve modası geçmiş oyuncuları kendine has radikal üslubu ile harmanlayıp, ya çok sevdiğimiz ya da tamamıyla nefret ettiğimiz yapımlar haline getiren Tarantino, 90'lı yılların sinemasına kendi tarzını kabul ettirmeyi başardı. Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen, 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan ' Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Yönetmenliğinin yanı sıra senaryo yazarlığı, yapımcılık ve hatta oyunculuk da yapan Tarantino, elde ettiği bu ünü gençlik yıllarında video arşivi olan mağazalarda çalışmasına borçlu olduğunu belirtiyor. 16 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra Carson'da sinema eğitimi gören yönetmen, Manhattan'daki video arşivlerinde çalışmaya başladı. Böylece sayısız yönetmenin yapımlarını görme fırsatı bulan Tarantino, filmlerden çeşitli notlar alarak kendi senaryolarını yazmaya başladı.

İlk olarak Cristian Slater ile Patricia Arquette'nin oynadığı 'True Romance' adlı filmin senaryosunu yazan genç yönetmen, gerekli parasal kaynağı bulamadığı için senaryosunu satmak zorunda kaldı. Aynı şekilde yönetmenliğini Oliver Stone'un üstlendiği ' Natural Born Killers 'in ( Katil Doğanlar ) senaryosunu satan Tarantino, yeterli parayı topladıktan sonra ' Resevoir Dogs'ı ( Rezervuar Köpekleri )çekti. Filmin başrolünde Harvey Keitel'ın oynayacak olması nedeniyle Live Entertainment'ın yapımcılığını üstlendiği ve Peckinpah'ın ünlü ' Straw Dogs'ının çağrıştıran bu filmin ardından Elmore Leonard'ın ' The Switch ' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan ' Pulp Fiction' gerçekleştirdi. Yedi dalda Oscar'a aday gösterilen ve yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabilen film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
24601 (Dublör) | 23 Mart 2013, 20:54

sen anlayamamissindir

3
+9
ModernArt (Figuran) | 04 Şubat 2013, 10:06

Sıradışı bir yönetmen.Fantastik gibi duran ciddi filmleri olan olağanüstü bir yönetmen.Filmlerini izlerken acayip keyif alıyorum.

0
+8
Tüm yorumlar (470)
beyza_gunes_71697 (Amatör) | 15 Nisan 2015, 15:26

tim burton dan sonra en sıradışı yönetmen..

Cevap Yaz
0
0
uçanhançer (Amatör) | 13 Nisan 2015, 20:18

ormana karşı aykırı yürüyen ve bunu çok iyi başaran bir yönetmen...

Cevap Yaz
0
0
yavuz_zik (Amatör) | 01 Nisan 2015, 15:40

Özel bir yönetmen çok özel. bir çok yönetmen tanırım ama quantın tarantıno, clint eastwood ve steven speılberg. allahın bu 3 adamı yönetmenliği öğretsinler diye yarattığını düşünüyorum. bu adamlar benim monoton zevksiz durağan hayatımın filmini çekseler bile oscara aday olurlar.

Cevap Yaz
0
1
SineMuhuttin (Amatör) | 31 Mart 2015, 09:26

Quentin Tarantino için aslında söylenecek çok şey var, sıradışının da ötesinde sıradışı bir yönetmen, öylesine bir sıra dışı ki, kendisi gibi birini daha bulup bir sıra oluşturmak imkansız, gerçek hayata dair sanırım hiç bir filmi yok ama, çektiği filmler sırf ticari amaçlı filmler olsa da her zaman yüksek tempoda izlenmiştir, hayalgücünü sinemaya katan adam, olmamışları sinema yolu ile olduran, ikinci dünya savaşına geri dönerek "soysuzlar çetesi" ni kurup Adolf Hitler'i öldüren, çoğu zaman güldüren, hasılatı kaldıran, cukkasını dolduran bir adam, malesef tıpkı madalyon gibi sinemanın da iki yüzü var, biri felsefi diğeri ticari (tamamen duygusal) ancak yine de ekmeği için gemisini yürütene kaptan derler, bu yüzden arzuların kaynadığı yerde oportünist adamlara hiç kızmam.

Cevap Yaz
0
0
hmzky (Amatör) | 19 Mart 2015, 16:03

hollywood için fazla iyi

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz