Quentin Tarantino

Machete Fragman
Quentin Tarantino profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
1906 oy
3174 kullanıcının favorisi

Quentin Tarantino

ABD

27 Mart 1963

Biyografisi

Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan 'Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Elmore Leonard'ın 'The Switch' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan 'Pulp Fiction' 7 (Yedi) dalda Oscar'a aday gösterildi ama yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabildi. Film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı.

Modası geçmiş konuları, modası geçmiş teknikleri ve modası geçmiş oyuncuları kendine has radikal üslubu ile harmanlayıp, ya çok sevdiğimiz ya da tamamıyla nefret ettiğimiz yapımlar haline getiren Tarantino, 90'lı yılların sinemasına kendi tarzını kabul ettirmeyi başardı. Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen, 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan ' Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Yönetmenliğinin yanı sıra senaryo yazarlığı, yapımcılık ve hatta oyunculuk da yapan Tarantino, elde ettiği bu ünü gençlik yıllarında video arşivi olan mağazalarda çalışmasına borçlu olduğunu belirtiyor. 16 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra Carson'da sinema eğitimi gören yönetmen, Manhattan'daki video arşivlerinde çalışmaya başladı. Böylece sayısız yönetmenin yapımlarını görme fırsatı bulan Tarantino, filmlerden çeşitli notlar alarak kendi senaryolarını yazmaya başladı.

İlk olarak Cristian Slater ile Patricia Arquette'nin oynadığı 'True Romance' adlı filmin senaryosunu yazan genç yönetmen, gerekli parasal kaynağı bulamadığı için senaryosunu satmak zorunda kaldı. Aynı şekilde yönetmenliğini Oliver Stone'un üstlendiği ' Natural Born Killers 'in ( Katil Doğanlar ) senaryosunu satan Tarantino, yeterli parayı topladıktan sonra ' Resevoir Dogs'ı ( Rezervuar Köpekleri )çekti. Filmin başrolünde Harvey Keitel'ın oynayacak olması nedeniyle Live Entertainment'ın yapımcılığını üstlendiği ve Peckinpah'ın ünlü ' Straw Dogs'ının çağrıştıran bu filmin ardından Elmore Leonard'ın ' The Switch ' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan ' Pulp Fiction' gerçekleştirdi. Yedi dalda Oscar'a aday gösterilen ve yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabilen film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
ModernArt (Figuran) | 04 Şubat 2013, 10:06

Sıradışı bir yönetmen.Fantastik gibi duran ciddi filmleri olan olağanüstü bir yönetmen.Filmlerini izlerken acayip keyif alıyorum.

0
+8
BaRDaS (Profesyonel) | 14 Ağustos 2013, 19:35

Şu profil fotoğrafındaki ipnece gülüşe bakar mısınız :) Usta yönetmen!

0
+6
Tüm yorumlar (465)
siyamend (Amatör) | 04 Şubat 2016, 13:33

Filmleri Bir Kuruşa Değmez..Sırf Amerika Propagandası Yaptığı İçin Amerika Tarafından Dünya ya Tanınmış..Ve Bizde Sırf Amerikalı Ya Şımartıyoruz... (((( DUA ET AMERİKALISIN YOKSA SENİ YERİN DİBİNE GÖMERDİK)))))!!!!!!!

Cevap Yaz
0
0
Meduchan (Amatör) | 25 Ocak 2016, 23:05

Maalesef yönetmenliği bırakmaya hazırlanan müthiş kişilik, emekliliğinde piyes ve kitap yazmayı düşünse de eklemiş; ‘‘Eğer gerçekten çok iyi bir fikirle karşılaşırsam sırf yönetmenliği bıraktım diye bu fikri reddetmem’’ . Dileriz ki reddetmesin.

Cevap Yaz
0
0
kk222kk (Amatör) | 21 Ocak 2016, 08:19

aslında çok film izerim her filmede şans veriri ama bu adamın hiç bir filmini izleyemedim özellikle günah şehrinde çok sıktı film zevkim hiç uyuşmadı

Cevap Yaz
0
0
DthepYEK (Profesyonel) | 12 Ocak 2016, 17:28

Abim gözünü seveyim sen film yapmayı bırakma. 10. filmini de çekip bitirecekmiş diye söylentiler dolaşıyor. Umarım doğru değildir. Senin gibi yönetmen zor bulunur.

Cevap Yaz
0
1
enderyuksel (Amatör) | 01 Kasım 2015, 18:35

filmlerındeki senaryo ve müzıkleri farklı olmasını sağlıyor, umarım stili değişmez

Cevap Yaz
0
0
Reklamı Aç
Görüşleriniz