Quentin Tarantino

Machete Fragman
Quentin Tarantino profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
1893 oy
3166 kullanıcının favorisi

Quentin Tarantino

ABD

27 Mart 1963

Biyografisi

Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan 'Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Elmore Leonard'ın 'The Switch' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan 'Pulp Fiction' 7 (Yedi) dalda Oscar'a aday gösterildi ama yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabildi. Film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı.

Modası geçmiş konuları, modası geçmiş teknikleri ve modası geçmiş oyuncuları kendine has radikal üslubu ile harmanlayıp, ya çok sevdiğimiz ya da tamamıyla nefret ettiğimiz yapımlar haline getiren Tarantino, 90'lı yılların sinemasına kendi tarzını kabul ettirmeyi başardı. Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen, 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan ' Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Yönetmenliğinin yanı sıra senaryo yazarlığı, yapımcılık ve hatta oyunculuk da yapan Tarantino, elde ettiği bu ünü gençlik yıllarında video arşivi olan mağazalarda çalışmasına borçlu olduğunu belirtiyor. 16 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra Carson'da sinema eğitimi gören yönetmen, Manhattan'daki video arşivlerinde çalışmaya başladı. Böylece sayısız yönetmenin yapımlarını görme fırsatı bulan Tarantino, filmlerden çeşitli notlar alarak kendi senaryolarını yazmaya başladı.

İlk olarak Cristian Slater ile Patricia Arquette'nin oynadığı 'True Romance' adlı filmin senaryosunu yazan genç yönetmen, gerekli parasal kaynağı bulamadığı için senaryosunu satmak zorunda kaldı. Aynı şekilde yönetmenliğini Oliver Stone'un üstlendiği ' Natural Born Killers 'in ( Katil Doğanlar ) senaryosunu satan Tarantino, yeterli parayı topladıktan sonra ' Resevoir Dogs'ı ( Rezervuar Köpekleri )çekti. Filmin başrolünde Harvey Keitel'ın oynayacak olması nedeniyle Live Entertainment'ın yapımcılığını üstlendiği ve Peckinpah'ın ünlü ' Straw Dogs'ının çağrıştıran bu filmin ardından Elmore Leonard'ın ' The Switch ' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan ' Pulp Fiction' gerçekleştirdi. Yedi dalda Oscar'a aday gösterilen ve yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabilen film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
24601 (Dublör) | 23 Mart 2013, 20:54

sen anlayamamissindir

3
+9
ModernArt (Figuran) | 04 Şubat 2013, 10:06

Sıradışı bir yönetmen.Fantastik gibi duran ciddi filmleri olan olağanüstü bir yönetmen.Filmlerini izlerken acayip keyif alıyorum.

0
+8
Tüm yorumlar (462)
enderyuksel (Amatör) | 01 Kasım 2015, 18:35

filmlerındeki senaryo ve müzıkleri farklı olmasını sağlıyor, umarım stili değişmez

Cevap Yaz
0
0
RobertBresson (Figuran) | 08 Eylül 2015, 18:25

Adamın dibi

Cevap Yaz
0
0
firstperson (Amatör) | 03 Eylül 2015, 18:48

bu adamın filmlerini izlerken aldıgım keyfi hiç bir filmde almıyorum adamın kendine has bi şekli var yaptıgı filmlerin çogu kült

Cevap Yaz
-1
+0
TarantiNolan (Figuran) | 14 Ağustos 2015, 22:37

Bu adamın filmlerine bayılıyorum. Kullandığı müzikler, diyaloglar, mekanlar, yarattığı karakterler, oyuncu seçimleri, kamera açıları... Hepsi mükemmel. İşini hem ciddi hem de eğlenceli bir şekilde yapıyor. Ne diyelim, nice filmlere üstad

Cevap Yaz
0
0
deckard (Profesyonel) | 07 Ağustos 2015, 11:33

Rezervuar Köpekleri dışında filmlerini beğenmediğim çılgın sinemacı.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz