Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Quentin Tarantino

Machete Fragman
Quentin Tarantino profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
1937 oy
3236 kullanıcının favorisi

Quentin Tarantino

ABD

27 Mart 1963

Biyografisi

Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan 'Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Elmore Leonard'ın 'The Switch' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan 'Pulp Fiction' 7 (Yedi) dalda Oscar'a aday gösterildi ama yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabildi. Film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı.

Modası geçmiş konuları, modası geçmiş teknikleri ve modası geçmiş oyuncuları kendine has radikal üslubu ile harmanlayıp, ya çok sevdiğimiz ya da tamamıyla nefret ettiğimiz yapımlar haline getiren Tarantino, 90'lı yılların sinemasına kendi tarzını kabul ettirmeyi başardı. Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen, 1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan ' Reservoir Dogs' ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Yönetmenliğinin yanı sıra senaryo yazarlığı, yapımcılık ve hatta oyunculuk da yapan Tarantino, elde ettiği bu ünü gençlik yıllarında video arşivi olan mağazalarda çalışmasına borçlu olduğunu belirtiyor. 16 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra Carson'da sinema eğitimi gören yönetmen, Manhattan'daki video arşivlerinde çalışmaya başladı. Böylece sayısız yönetmenin yapımlarını görme fırsatı bulan Tarantino, filmlerden çeşitli notlar alarak kendi senaryolarını yazmaya başladı.

İlk olarak Cristian Slater ile Patricia Arquette'nin oynadığı 'True Romance' adlı filmin senaryosunu yazan genç yönetmen, gerekli parasal kaynağı bulamadığı için senaryosunu satmak zorunda kaldı. Aynı şekilde yönetmenliğini Oliver Stone'un üstlendiği ' Natural Born Killers 'in ( Katil Doğanlar ) senaryosunu satan Tarantino, yeterli parayı topladıktan sonra ' Resevoir Dogs'ı ( Rezervuar Köpekleri )çekti. Filmin başrolünde Harvey Keitel'ın oynayacak olması nedeniyle Live Entertainment'ın yapımcılığını üstlendiği ve Peckinpah'ın ünlü ' Straw Dogs'ının çağrıştıran bu filmin ardından Elmore Leonard'ın ' The Switch ' adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan ' Pulp Fiction' gerçekleştirdi. Yedi dalda Oscar'a aday gösterilen ve yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü'nü kazanabilen film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazandırdı

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
BaRDaS (Profesyonel) | 14 Ağustos 2013, 19:35

Şu profil fotoğrafındaki ipnece gülüşe bakar mısınız :) Usta yönetmen!

0
7
elvan_dagguden (Figuran) | 09 Ocak 2014, 18:24

sinemaya farklı bir bakış açısı getirmiştir... her filmi defalarca seyredilesi, kitabı okunası farklı bir şahsiyettir... hastasıyızdır kendilerinin...

0
6
Tüm yorumlar (481)
Avatar
Mert1215Joker (Figuran) | 19 Haziran 2016, 11:00

illa her filmine sıkıcı geçen dakikalar koymalı

Cevap Yaz
1
1
berkayorhan (Amatör) | 16 Haziran 2016, 19:25

django ve the hateful eight ile bana westerni sevdirmiş olan adam üstad

Cevap Yaz
0
0
barisssss (Figuran) | 26 Mayıs 2016, 17:39

yaptığı işin hakkını veren biri

Cevap Yaz
0
1
bjkomer07 (Amatör) | 03 Mayıs 2016, 21:18

tarzı olan ender adamalardan

Cevap Yaz
0
1
Enkebit (Amatör) | 13 Nisan 2016, 02:47

adamın filmlerinden bir şeyler öğrenmek isteyenler gitsin belgesel izlesin.
biz filmden keyif almaya baktığımız için on numara yönetmen olarak görüyoruz kendisini.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz