Levent Kırca

Son İstasyon Fragman
Levent Kırca profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.6/ 10
348 oy
286 kullanıcının favorisi

Levent Kırca

Türkiye

28 Eylül 1950

Biyografisi

Levent Kırca, Türk komedyen, tiyatro sinema oyuncusu, Aydınlık Gazetesi yazarı ve İşçi Partisi'nin Merkez Yürütme Kurulu üyesidir.

 

İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.

 

1978'de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988'de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti.

 

1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar'dan olan 4 çocuğu bulunuyor.

 

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardandır. 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığıdan dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir. 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yayın hayatına günlük gazete olarak devam eden Aydınlık Gazetesi'nin yazarıdır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
DayNYad (Figuran) | 26 Ekim 2012, 20:37

Kimse kusura bakmasın ama bu adam hayatımda gördüğüm en kötü oyunculardan biri... Her rolü abartı, her işi kalitesiz... Hülya Avşar jüri başkanı olduğu için görevinden ayrılmasını da tamamen kompleksine bağlıyorum. Hülya Avşar' ı da kötü bir oyuncu olarak buluyorum ama bu adam kesinlikle ondan daha iyi değil... Çok eleştirdiği, evlerden ırak dediği siyasete girme çabalarını da unutmadım.

5
+9
ILoveRDJ (Figuran) | 18 Ağustos 2012, 02:24

Adam Türkiyenin acı gerçeklerini korkusuzca ironi şeklinde tv'ye yansıtıyor.Bu adama ne kadar çok takdirlerimi sunsam az gelir.Helal olsun.Oyunculuğuna gelirsek diyecek söz yok zaten.Bunu söylemek içimi acıtıyor ama seninde değerin ölünce bilinecek ya.,tabi Allah gecinden versin.

0
+9
Tüm yorumlar (103)
oguzhank8 (Artist) | 06 Aralık 2014, 18:55

İlk gittiğim tyatro Levent kırcanındı sabah 7 de kalkmıştım bilet sırası için benim için özeldir

Cevap Yaz
0
0
filmkolikz (Figuran) | 21 Kasım 2014, 15:32

Levent Kirca hayati boyunca Alkolik Roller`den baska bir B.k yapamamis dengesiz bir Adam. ondan baska bir sey zaten beklemezdim. gitsin Oya Basar`la tekrar evlenip bosansin. atatürkü kullanıp dikkat çekmeye çalışan en nefret etiğim kendisi insan bile diyemiyorum

Cevap Yaz
-2
+1
ewropa (Figuran) | 20 Kasım 2014, 23:00

kendini yenileyemediği için yokulup gitti.fötr şapkalı sefer taslı memur mu kaldı.Türkiyeyyi okuyamadığı için eski başarılı olduğu tipleri önümüze dayayıp durdu.Başarısız oldukça çirkinleşti ona buna saldırdı hanımı iyi dayandı bu kişiliksize kameralar önünde oyuncu arkadaşlarıyla tartışmalar koftiden açlık grevleri bir saat sonra kebaplar geldi.İşte insan kendini saklayamıyor illaki bu çirkin yüzü ortaya çıkacaktı yazık küçükken çok severdim sevimli gelirdi.Ayrıca genç komedyenlere de hiç şans tanımaması insan bu kadar mı kıskanç olur noldu yok oldun keşke o sevimli halinle hatırlansaydın

Cevap Yaz
0
0
etain (Amatör) | 30 Eylül 2014, 18:00

bu adamı izlerken aynanın öbür tarafından bakarsanız ne kadar gerçekçi ve ülkeninin dramatize ettiğini görürsünüz 10/10 ..

Cevap Yaz
0
3
Freedom32 (Figuran) | 09 Nisan 2014, 21:01

Ben bu adama canımı bile veririm.Benim gözümde bir lider gibidir..! Bu insan Türkiye'nin acı gerçeklerini filme uyarlıyor.Özellikle Son İstasyon (2010) filminde üzüntüye boğdu beni.Göz yaşlarımı tutamadım çok acı bir filmdi.Olacak O Kadar'da ise çok güldürürdü beni.Bence bu adam oyunculuğunda çok başarılı.Sizin görüşlerinizinde çoğunu beğendim.Aferim bu adama başarılarını takdir ediyorum.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz