Mutlaka İzlemeniz Gereken Mahershala Ali Filmleri

16 Şubat 1974 doğumlu başarılı oyuncu Mahershala Ali, bugün 50 yaşına giriyor!

Oakland, California, Amerika doğumlu oyuncu, 2019 yılında "Time" dergisi tarafından Dünyadaki En Etkili 100 Kişi arasında seçildi.  İki Oscar, bir Altın Küre ve bir Emmy Ödülü'ne sahip olan Ali, "Açlık Oyunları: Alaycı Kuş" filmlerindeki rolleriyle daha geniş bir kitleye ulaştı. 

İşte Mahershala Ali'nin en beğendiğimiz filmleri!

1. Yeşil Rehber

Orijinal İsmi: Green Book

Süre: 130dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: Peter Farrelly
Yapımı: 2018 - ABD

Amerikalı siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960'lı yıllarda, Afrika kökenli piyanist Don Shirley, Güney eyaletlerinde bir turneye çıkmıştır. Ona bu tur boyunca bar fedaisi Tony Lip şoförlük yapacak, gittiği her yerde ona eşlik edecektir. Afrika kökenlilerle ilgili birçok önyargısı olan, eğitimsiz ve şiddete meyilli, ancak iyi kalpli ve yürekli Tony ile karşılaştığı bütün ayrımcı tavırlara rağmen şiddetin hiçbir sorunu çözmeyeceğine yürekten inanmış Don arasında sıcak bir dostluk kurulacak, birlikte mücadele edip birlikte yeni şeyler öğreneceklerdir.

2. Gizli Sayılar

Orijinal İsmi: Hidden Figures

Süre: 127dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: Theodore Melfi
Yapımı: 2016 - ABD

Sovyetler Birliği'nin 1957'de Sputnik I ile Yuri Gagarin'i uzaya göndermesinin ardından, Amerika Birleşik Devletleri'nde özellikle NASA üzerinde yörüngeye bir astronot gönderme konusunda baskı iyice artmıştır. Uzay Araştırmaları Birimi'nin başındaki Al Harrison, aralarında siyah kadın matematikçi Katherine Goble Johnson'ın da aralarında bulunduğu özel bir ekip kurar. Matematik dehası Johnson ile birlikte bir başka matematikçi Dorothy Vaughan ve mühendis Mary Jackson, çalıştıkları kurumda karşılaştıkları bütün ayrımcı kurallara rağmen, Amerika'nın uzaya insan gönderme araştırmalarında hayati önemde işler başaracak, birçok önyargıyı yıkmayı başaracaklardır.

3. Alita: Savaş Meleği

Orijinal İsmi: Alita: Battle Angel

Süre: 122dk
Yönetmen: Robert Rodriguez
Yapımı: 2019 - ABD

Yukito Kishiro’nun çizgi serisinden beyazperdeye uyarlanan Battle Angel, 26. yüzyılda yaşanan bir hikaye. Tüm gelecek hikayelerindeki gibi dünya asil ve zenginler, fakir ve serseriler olarak ikiye bölünmüş. İyi vatandaşlar Tiphares’te varlık içinde yaşarken alt tabaka Scrap Yard adlı bir harabe şehirde yaşam savaşı veriyor. Tiphares’ten kovulmuş eski bir vatandaş olan doktor Ido bir gün yaralı bir cyborg kız bulur ve onu onarıp adını Alita koyar. Hikaye de asıl olarak bundan sonra, Alita’nın kimlik arayışıyla başlar.

4. Özgürlük Savaşçısı

Orijinal İsmi: Free State Of Jones

Süre: 140dk
Tür: Aksiyon , Dram , Savaş , Tarih
Yönetmen: Gary Ross
Yapımı: 2016 - ABD , Çin , Güney Kore

Amerikan İç Savaşı yıllarında Güney'de fakir bir çiftçi olan Newton Knight, yüksek vergilerden, savaşlardan ve yok yere hayatını riske atmaktan bıkmıştır. 1862'deki Corinth Savaşı'nın ardından kendisi gibi çiftçiler, köleler ve firarilerle birlikte Güney Konfederasyonu'ndan ayrılarak Jones County, Mississippi'de bağımsız bir devlet kurulmasına öncülük eder. Ancak bölgesel hükumet, bu isyanı her ne pahasına olursa olsun bastırmak isteyecektir.

5. Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1

Orijinal İsmi: The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

Süre: 123dk
Yönetmen: Francis Lawrence
Yapımı: 2014 - ABD

Katniss Everdeen, oyunları sonsuza dek tarihe gömdükten sonra 13. Bölge'ye çekilmiştir. Başkan Coin'in yönetici vasıfları ve güvendiği arkadaşlarının tavsiyeleriyle Peeta Mellark'ı kurtarabilmek için büyük bir savaşa girişir. Sadece Peeta değil, bütün bir ülke ona güvenmektedir.

6. Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

Orijinal İsmi: The Curious Case Of Benjamin Button

Süre: 162dk
Tür: Dram , Fantastik , Romantik
Yönetmen: David Fincher
Yapımı: 2008 - ABD

Film, seksenli yaşlarında doğup, geriye doğru yaşlanan bir adamın hayatını konu alıyor. Benjamin Button hepimiz gibi zamanı durduramayan bir adamdır.  Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda, 1918’de, New Orleans’tan başlayıp 21. yüzyıla uzanan serüveniyle, onun hikayesi herhangi birininkinden daha sıradışı bir hayatı içerir.

7. Predators

Orijinal İsmi: Predators

Süre: 107dk
Yönetmen: Nimród Antal
Yapımı: 2010 - ABD

Royce adlı bir paralı askerin öncülüğünde kurulan özel bir tim, savaş sanatları konusunda uzmanlaşmıştır. Aralarında yakuzaların, dövüş ustalarının, paralı askerlerin yer aldığı bu  birlik, en az kendileri kadar acımasız uzaylılarla çarpışmak zorundadır. Yokedici uzaylara karşı bu mücadelede, bir süre sonra kendilerinin yem olduğunu anlayacaklardır.

8. Ay Işığı

Orijinal İsmi: Moonlight

Süre: 111dk
Tür: Dram
Yönetmen: Barry Jenkins
Senarist: Barry Jenkins
Yapımı: 2016 - ABD

Ay Işığı filminde Chiron'un hayatının 3 dönemi anlatılıyor: Miami'de uyuşturucu bağımlısı ve ihmalkar annesi Paula ile birlikte yaşayan küçük Chiron'un çocukluk dönemi, etrafındaki yaşıtları tarafından sürekli fiziksel ve sözlü tacize maruz kaldığı ergenlik dönemi ve Atlanta'da uyuşturucu satıcılığı yaptığı yetişkinlik dönemi. Film, genç bir insanın hayatının farklı dönemlerini, toplumda yer bulma çabasını ve kendi kimliğini kabullenme sürecini işliyor.

9. Babadan Oğula

Orijinal İsmi: The Place Beyond The Pines

Süre: 140dk
Tür: Dram , Suç
Yönetmen: Derek Cianfrance
Yapımı: 2012 - ABD

Luke, kasaba kasaba gezerek gösterilere çıkan profesyonel bir motosikletçidir. New York’un kuzeyindeki Schenectady kasabasından geçerken eski sevgilisi Romina’nın yeni doğan bebeğinin kendisinden olduğunu öğrenir. Oğluna bakabilmek için banka soygunculuğuna bulaşan Luke’un yolu çaylak polis memuru Avery ile kesiştiğinde şiddetli bir çatışma her ikisinin de yaşamını değiştirir. On beş yıl sonra, bu karşılaşmadan habersiz olan genç oğulları, hepsini kuşaklara yayılan bir kan davasına sürükleyecektir. Parlak kadrolu, yüksek bütçeli, heyecanla beklenen bu dramatik gerilim, babalar ve oğulların, hırsızlar ve polislerin, kahramanlar ve kötü adamların, intikam ve pişmanlığın kesiştiği bir dünyayı gözler önüne seriyor.