21. Yüzyılın En İyi Kıyamet Filmleri

Hollywood, dünyanın sonu konulu, kıyamet günü temalı filmleri oldukça seviyor biliyorsunuz. Biz de bu filmler arasından senaryosu en yaratıcı olan filmleri sizler için derledik ve en iyi kıyamet filmleri listesi hazırladık. 

1. Son Umut (2006)

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Clive Owen, Chiwetel Ejiofor, Michael Caine, Charlie Hunnam, Julianne Moore, Ed Westwick

Üç Oscar adaylığı elde etmeyi başaran ve yakın zamanda Netflix yapımı Roma filmiyle Oscar ödülüne layık görülen ünlü yönetmen Alfonso Cuarón’ın hem yazıp hem yönettiği Children of Men, günümüz koşullarını oldukça iyi yansıtmayı başaran gerçekçi bir yapım. Film bize oldukça yakın bir gelecekte, 2027 yılında geçiyor. İnsanlık 20 yıldır süren ve kaynağı bilinmeyen bir nedenden dolayı nüfusunu arttıramamaktadır çünkü kadınların tamamı bir şekilde kısır kalmıştır. Bu da yirmi yılınca eylemlere, terör saldırılarına sebep olmuş ve günlük hayatı tamamen kaosa ve devamlı bir tedirginliğe sürüklemiştir. Kahramanımız, eski bir aktivist olan ve devlet için çalışan Theo Faron karakterinin bir sığınmacıya yardım etmeyi kabul etmesiyle başlar. Theo bu genç kızı sağsalim güvenli bölgeye götürmeyi kabul eder etmesine fakat bu hiç de kolay olmayacaktır. İnsanlığın sonuna dair aslında umutlu bir sona bağlandığını söyleyebileceğimiz film Gravity’den sonra yönetmenin en bilinen filmi. Cuarón aynı zamanda Harry Potter serisinin okuyucular arasında en beğenilen filmi Azbakan Tutsağı’nı da yönetmiş ve oldukça övgü toplamıştı. 

2. 28 Gün Sonra (2002)

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston, Brendan Gleeson

Her filmi birbirinden başarılı Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle’un belki de onunla en az ilişkilendirilen filmi olan 28 Days Later… Peaky Blinders dizisi yıldızı Cillian Murphy’nin ilk filmlerinden biri aynı zamanda. Cambridge’de bir genetik araştırmalar tesisinde bilimadamları insan doğasındaki şiddeti ve öfkeyi önleyebilmek amacıyla bazı deneyler yapmaktadır ve bunun sonucunda 'rage' adını verdikleri bir virüs geliştirmişlerdir. Ancak bir grup hayvan hakları aktivisti, denek hayvanları serbest bırakmak için tesise girerler. Bilimadamlarının uyarılarına rağmen kafeslerden birini açmaları sonucu çıkan maymunlardan biri içlerinden birini ısırır ve bu virüsün insana geçmesiyle, hızla yayılarak olayları içinden çıkılmaz bir hale sokarlar. Tüm bu olaylardan 28 gün sonra, virüsün bulaşmadığı bir grup insan sığınaklı bir yer bulma amacıyla hayatta kalmaya çalışır. Time Out dergisinin 150 kişilik bir oyununu, yönetmen grubuna yaptırdıkları listede Britanya yapımı en iyi 97’inci film seçilen 28 Days Later’ı mutlaka izleme listenize eklemelisiniz.

3. Invasion Of The Body Snatchers (1978)

Invasion Of The Body Snatchers (1978)

Yönetmen: Philip Kaufman

Oyuncular: Donald Sutherland, Brooke Adams, Jeff Goldblum, Veronica Cartwright

Jack Finney’nin The Body Snatchers adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan Invasion of The Body Snatchers şu ana kadar yapılmış en iyi korku filmlerinden biri kabul edilmesinin yanı sıra listemizde de dünyanın sonunu konu alan başarılı bir film olduğu için yer alıyor. Renksiz, jelatinimsiz yapıya sahip bir uzaylı türü ölmekte olan gezegenlerini terk eder. Rotalarını dünyaya çevirirler ve San Francisco’ya ulaşırlar. Yaprakların üzerine yerleşen bu canlılar otları güzel pembe çiçeklere dönüştürürler ve insanların bu çiçekleri evlerine götürmeleri sayesinde insanları tek tek ele geçirmeye başlarlar. Indiana Jones filmlerini de yönetmesiyle tanıdığımız yönetmen Philip Kaufman’ın en başarılı filmlerinden biri olan bu yapımı tüm sinemaseverlerin izlemesini tavsiye ediyoruz.

4. Sığınak (2011)

Yönetmen: Jeff Nichols, Corin Hardy

Oyuncular: Michael Shannon, Jessica Chastain, Shea Whigham

İçinde kıyamet motiflerini bulunduran başarılı bir gerilim filmi olan Take Shelter yoruma açık sonuyla hala üstünde konuşulmaya devam edilen bir yapım. Bu sene Dark Phoenix filminde göreceğimiz Jessica Chastain ve Michael Shannon’u bir araya getiren film, Curtis LaForche adlı Ohio’lu bir adamın kıyamet alametleri görmesiyle başlıyor. Bunlar sonucu ailesini koruma amaçlı evlerindeki sığınağı genişletmeye çalışan Curtis aslında gerçekleşecek olan bir olayı mı görmektedir, yoksa bu sanrıları paranoyakça düşüncelerden mi ibarettir?

5. Yol (2009)

Yönetmen: John Hillcoat

Oyuncular: Viggo Mortensen, Charlize Theron, Guy Pearce, Robert Duvall

Kıyamet filmleri denince akla gelen ilk filmlerden olan The Road, kıyamet sonrası yaşananları anlatan post-apocalyptic türde bir yapım. Captain Fantastik ve Green Book filmleriyle Oscar adaylığı almış başarılı oyuncu Viggo Mortensen’un yine müthiş bir performans sergilediği The Road, bir baba ve oğlun sağ kalma çabalarını anlatıyor. Esquire tarafından çıktığı yılın en önemli filmi ilan edilen The Road, zombi filmlerini aratmayan kasvetli ve gerilimli havasıyla takdir toplamış ve en iyi sinematografi dalında BAFTA ödülüne layık görülmüş. Biz de Esquire’ın yorumuna katılıyoruz ve bu önemli filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

6. Öldüren Sis (2007)

Yönetmen: Frank Darabont

Oyuncular: Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Alexa Davalos

Stephen King’in 1980 yılında yayınlanan romanından uyarlanan The List, bir kasabanın üstüne düşen gizemli sisler ve bu sislerin içinde bekleyen yaratıkların bir kasaba halkını terörize etmesini anlatıyor. Bu sisleri ilk farkeden karakterimiz David, ailesiyle ve kasaba halkıyla birlikte bir süpermarkete sığınıyor ve oradakilerle birlikte güvenli bir yere geçebilmenin yolunu arıyorlar. Filmin konusu kıyamet temasını içinde barındırsa da aslında bu siste gizlenen canavarların tehdit ettiği bir ortamda, sıradan insanların bu olağanüstü koşullarda neler yapabileceğini bize anlatan yapım H. P. Lovecraft kitaplarını andıran havasıyla her sinemaseverin izleme listesinde olması gereken bir yapım.

7. Sahilde (1959)

Yönetmen: Stanley Kramer

Oyuncular: Gregory Peck, Ava Gardner, Fred Astaire, Anthony Perkins

Gregory Peck, Ava Gardner, Anthony Perkins ve Fred Astaire gibi isimleri buluşturan bueski yapım, tarihinin ötesinde bir yapım. Çekildiği zamanda uygulanmakta olan içerikkısıtlamalarını da gözönünden bulundurursak başyapıt diyebileceğimiz film, hayali birüçüncü dünya savaşının aylar sonrasını konu alıyor. Savaş sonucu kuzey yarımküreninneredeyse tamamının bir radyasyon bulutuyla kaplanması ve bu bulutun gittikçegenişlemesi üzerine, insanlar Avustralya’ya gitmeye çalışmaktadır. Günümüzdeki nükleertartışmalarını düşünürsek hala geçerliliğini koruyan ve haklı bir korkuyu beyaz perdeye taşıyan On The Beach, yok olma tehlikesi gittikçe yaklaşmışken modern dünyada neler olabileceği üzerine başarılı bir yapım

8. Canavar (2008)

Yönetmen: Matt Reeves

Oyuncular: Odette Annable, Mike Vogel, Jessica Lucas, Lizzy Caplan, Ben Feldman

170 milyonluk hasılatına karşın sadece 25 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen Cloverfield, kendisinden sonra devam eden 10 Cloverfield Lane (2016) ve The Cloverfield Paradox (2018) ile birlikte çekilen üçlemenin ilk filmi. Canavar istilası altında kalmış dünyamızın ortasında New York şehrinde geçen film, 6 arkadaşın bir kurtarma timi görevi üstlenerek göreve çıkmasını konu alıyor. Bunu bize grubun kendinilerini belgelemek amacıyla çektikleri kamera görüntüleriyle sunan yapım, yakın dönem kıyamet filmleri içinde mutlaka listenizde olması gereken ve üçlemesiyle de üzerinde konuşulmaya devam edilecek bir film.

9. Miracle Mile (1988)

Yönetmen: Steve De Jarnatt

Oyuncular: Mykelti Williamson, Anthony Edwards, Mare Winningham, John Agar

Eski bir yapımdan bahsetmişken, 1988 yapımı Miracle Mile’dan bahsederek yavaş yavaş günümüze dönelim. Film sadece bir gün ve bir gece süren olayları anlatıyor. Karakterimiz Harry’nin saat dörtte markete gitmesiyle olayların başlangıcına tanık oluyoruz. Ödemeli telefonun çalması ve Harry’nin telefona cevap verip Chip adlı birinin yaklaşık 70 dakika içinde nükleer bir savaşın başlayacağından bahsetmesiyle şok olduğunu görüyoruz. Telefondaki adamın söylediklerine tam anlamıyla inanmayan ama bir yandan da ona bu duyduklarını unutmasını söyleyip telefonu kapatan adamın doğruyu söyleme ihtimalini de düşünen Harry bu 70 dakikada ne yapacaktır ?

10. Buraya Kadar (2013)

Yönetmen: Evan Goldberg, Seth Rogen

Oyuncular: James Franco, Jonah Hill, Seth Rogen

Listemizi bitirken komedi türünde bir manşer günü filmi koymak istedik ve açıkçası bizi çok güldüren This Is The End’i listemize eklemeye ve burda noktalamaya karar verdik. Seth Rogen, James Franco, Jonah Hill, Jay Baruchel, Danny McBride, and Craig Robinson başta olmak üzere Rihanna, Emma Watson gibi birçok ünlü ismi gördüğümüz film, tüm karakterlerin gerçek hayattaki ünlü kişilikleriyle yer aldığı yapım Jay’in arkadaşı Seth Rogan’ı ziyaret etmeye gelmesiyle başlıyor. Çikolata almaya çıkan ikili tam bu sırada kıyametin gelişine tanık oluyorlar ve eve koşuyorlar. Ünlülerin etrafta kurtulma çabası içinde birbirlerini ittirip kaktırdığı ve eşyalarını çaldığı klasik kıyamet sonrası atmosferini reality şov havasında komedi unsuru olarak yansıtan film, keyifli bir film izlemek isteyenlerin de kesinlikle izlemesi gereken bir yapım.