John G. Avildsen'in Önemli Filmleri

Rocky ve Karate Kid gibi unutulmaz filmlere imza atmış John G. Avildsen'in kariyerinde öne çıkan filmlerden bir kısmını sizler için bir araya getirdik.

1. Tatmin Olmayanlar

Arthur Penn ve Otto Preminger gibi çok önemli isimlerin asistanlığını yaptıktan sonra kendi filmlerini çekmeye başlayan Avildsen'in ilk kayda değer filmi 1970 yapımı Joe olmuştu.

2. Save The Tiger

1973 yapımı Save the Tiger filmiyle Avildsen adını daha büyük bir kitleye duyururken, başroldeki Jack Lemmon da En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanmıştı.

3. Rocky

Sadece Avildsen'in filmografisinde değil, tüm sinema tarihinde ayrı bir yeri olan Rocky, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında Oscar kazanmıştı.

4. The Formula

1980 yapımı The Formula filminde, farklı gerekçelerle Oscar ödülünü reddetmiş 2 efsane, George C. Scott ve Marlon Brando başrolü paylaşmıştı.

5. Neighbors

1981'de bu kez bir komedi filmini yöneten Avildsen'in kadrosunda dönemin ünlü komedi oyuncuları, John Belushi ve Dan Aykroyd'la 1 yıl önce Raging Bull ile şöhretini katlamış güzel yıldız Cathy Moriarty yer alıyordu.

6. A Night in Heaven

Avildsen'in 1983'te yönettiği gençlik filmi A Night in Heaven, gerçekten 80'ler sinemasının tüm havasını içinde barındırıyordu.

7. Karateci Çocuk

1984'te çektiği The Karate Kid, Rocky ile birlikte Avildsen'in en çok hatırlanan filmi olacak, arkasından 2 tane daha devam filmi getirecekti.

8. Rocky 5

1976'de Rocky filmiyle 80'lerin belki de en unutulmaz film serisini başlatan Avildsen, 1990'da orijinal serinin 5. filminde de kamera arkasına geçmişti.

9. 8 Saniye

Avildsen 1994'te çektiği 8 Saniye filminde genç yaşta talihsiz bir şekilde hayatını kaybeden rodeocu Lane Frost'un öyküsünü beyazperdeye aktarmıştı.

10. Çöl Ateşi

John G. Avildsen'in kariyerinin son uzun metrajlı filmi, Danny Mulroon takma adıyla çektiği ve Jean-Claude Van Damme'ın başrolde yer aldığı Çöl Ateşi filmi olmuştu.