Gönül Yaylarını Gevşeten Bahar Aylarında İzlenecek 10 Film

1. Roma’ya Sevgilerle (2012)

2012 Woody Allen yapımı ve yönetmenliğindeki filmin başrollerinde Penelope Cruz, Ellen Page, Roberto Benigni, Jesse Eisenberg ve Alec Baldwin yer alıyor. Hayatlarının bundan sonralki kısımaları tamamıyla değişecek olan karakterlerin maceralarını anlatan Roma’ya Sevgilerle, aşk arayışını konu alıyor.

2. Çılgın Aptal Aşk (2011)

Başrollerinde Steve Carell, Ryan Gosling, Emma Stone ve Julianne Moore gibi önemli isimlerin yer aldığı Çılgın Aptal Aşk, yan kadrosundaki başarılı oyuncularla da dikkat çekiyor. Filmin en önemli özelliklerinden biri, geniş hikâye örtüsüne sahip olması ve kalabalık olan kadrosunun neredeyse tamamının başarılı oyunculardan oluşması dikkat çekiyor. Filmdeki her bir karakter aşkla ilgili ayrı bir hikâyeye sahip. Karakterlerin bir şekilde yollarının kesişmesi eğlenceli bir dille anlatılmış. Eğlenmek için film izlemek istiyorsanız öncelik vermeniz gereken bir film olduğunu söyleyebiliriz.  

3. Paris’te Gece Yarısı (2011)

 Evlenmek üzere olan nişanlı aşıklar Gil ve Inez, kısa bir tatil için Paris’e giderler. Paris kentinin keyfini doyasıya gezerek çıkaran çift, özellikle Gil’in gece yarısı caddelerde yaşadığı enteresan olaylar silsilesi sonucu tüm ailenin yaşamı değişecektir. Genç damat adayı, Paris’e derin bir aşk beslemeye başlar ve bu sayede edebiyatçı kimliği ortaya çıkmış olur. Başrollerini Owen Wilson ve Rachel McAdams’ın paylaştığı aşk dolu filmde, hem komediye hem de romantizme doyacaksınız. 

4. Geceyarısından Önce (2013)

Diyaloglar üzerine geçen yapımda, konuyu anlamaktan çok diyaloglardan öğrenilecek birçok şey çıkıyor karşımıza. Before Sunrise, Before Sunset ve sonrasında gelen, serinin 3. Filmi olan Before Midnight, Jesse’nin eşinden boşanarak, büyük aşkı Celine evlendikten sonra yaşananları konu alıyor. Başrollerini Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin baylaştığı yapımda, çiftin geleceği Before Midnight ile şekillenecek. Aynı zamanda, filmin 2013 Sundance Film Festivali’nin dikkat çeken yapılarından biri olduğunu söylemeden geçmeyelim.

5. Amerikan Güzeli (1999)

Sam Mendes’in yönettiği 1999 ABD yapımı Amerikan Güzeli’nin başrollerini Kevin Spacey ve Mena Suvari paylaşıyor. Yan rollerde ise Anette Bening, Wes Bentley ve Chris Cooper yer alıyor.  Amerikan aile yapısını güzel bir anlatım şekli ile ele alan yapım aynı zamanda sert bir şekilde de eleştiriyor. Bir magazin dergisinde çalışan Lester Burnham, kentin lüks banliyölerinden birinde karısı ve kızıyla yaşamaktadır fakat orta yaş bunalımına girmiştir. Karısı Carolyn ise emlakçılık yapmaktadır ve eşine karşı ilgisizdir. Lise çağındaki kızının ve patronunun da olumsuz davranışları sonrası Lester’ın kâbusu başlamıştır.

6. 50 İlk Öpücük (2004)

Başrollerinde Drew Berrymore ve Adam Sandler’ın yer aldığı 50 İlk Öpiücük filmi, 2004 yılından beri hafızalarda hoş bir romantik komedi filmi olarak yer almaktadır. Hawaii’de yaşayan çapkın erkek rolündeki Henry’nin her zaman gittiği kafede gördüğü Lucy (Drew Berrymore)’a aşık olduktan sonraki maceralarını alan film, 2004 yılında başrol ikilisinin En İyi İkili Dalında MTV Film Ödülünün sahibi yapmıştı.

7. Marie Antoinette (2006)

18. yüzyılın efsanesi olmakla birlikte, tarihte hakkında kötü anılan ve yanlış anlaşılan Marie Antoinette, bu filmde beklenenden farklı bir rolde yer alarak, kafası karışık ve yalnızlık çeken bir yeniyetme olarak rol almış. 15 yaşında 16. Louis ile evlendikten sonra 19 yaşında kraliçe olarak ülkeye hükmeden Marie’nin hikâyesi aktarılmış. Marie Antoinette rolünde karşımıza çıkan isim ise Kirsten Dunst oluyor.

8. Serseri Mayınlar (2010)

Senaristliğini Ferzan Özpetek’in üstlendiği, İtalya’nın Puglia bölgesinde çekimleri gerçekleşen Serseri Mayınlar filminde; anne, baba, üç kardeş, büyükanne, teyzelerden oluşan ve makarna üretimi yapan geniş bir ailenin öyküsü izleyicilere sunulmuş. Filmin başrollerinde ise; Riccardo Scamarcio, Nicole Grimaudo, Carolina Crescentini, Daniele Pecci ve Lunetta Savio yer alıyor.

9. Şef (2014)

Başarılı aşçı rolünde izlediğimiz Jon Favreau (Carl Casper)’ın bir yandan aşçılık kariyeri gün geçtikçe kötüye giderken, aile hayatı da kötü vaziyettedir. Tüm bu olumsuzluların üzerine ünlü bir gurmenin eleştirisi üzerine kariyeri hepten tükenme aşamasına gelmiştir. Eski eşinin öneresine kulak vererek, oğulları Percy’i de yanlarına alarak bir yemek karavanı eşliğinde şehir şehir gezmeye başlarlar. Oyuncu kadrosunda John Leguizamo ve Scarlett Johansson’un da bulunduğu Şef filminin sempatik ve eğlenceli oluşunun yanı sıra, karın acıktırdığı gerçeğini de atlamamak gerek. 

10. Ye Dua Et Sev (2010)

Başrolde Julia Roberts’ı izlediğimiz film, Elizabeth Glibert’in hayat tecrübelerinden yola çıkarak yayınladığı Eat, Pray, Love kitabından uyarlanıyor. Filmde Julia Roberts’a eşlik eden isim ise The Visitors ile Oscar’a aday olan isim Richard Jenkins oluyor. Filmde, hayatta bir insanın isteyebileceği her şeye sahip fakat yine de gerçek mutluluğu yaşayamamış Elizabeth’in sancılı bir boşanma ve depresyon dönemi sonrasında iç dünyasını keşfediş süreci işleniyor.