Motivasyon Kaynağı 10 Harika Film

Hayatın gerçekleriyle yüzleştiğimiz zamanlarda, umudumuzu kaybetmeye yaklaşır ve bizi motive edecek ilham kaynakları ararız. İşte tam da o zamanlarda izlemeniz gereken 10 harika filmi sizler için derledik...

1. İyilik Bul, İyilik Yap (2000)

Hayal kurmayı öğreten ve birine gerçekten iyilik yaptıktan sonra bunun size geri döneceğine inandıran bir film. Evrensel iyilik ve nezaket akımı başlatan filmin başrolünde Kevin Spacey, Haley Joel, Jim Caviezel ve Helen Hunt yer alıyor. Yürekten hissedilmiş bir istek ne kadar etkileyici olabilir? Kendinize bir iyilik yapın ve İyilik Bul, İyilik Yap'ı izleyin.

2. Kör Nokta (2009)

İzlerken insanın içini yaşam sevinci ve güzel duygularla dolduran harika bir film Kör Nokta, gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlandı. Başrolünün hakkını başarılı oyunculuğuyla veren Sandra Bullock’u Leigh Anne Tuohy rolünde izliyoruz. Michael Lewis'in "The Blind Side: Evolution of the Game" adlı kitabından uyarlanacak olan film evsiz bir çocukken iyi bir aile tarafından büyütülerek bu yıl NFL'de en iyi oyuncu seçilen Michael Oher'in hayatı anlatılacak.

3. Forrest Gump (1994)

90’ların en ilham verici filmlerinden biri olan Forrest Gump’ın başrollerinde Tom Hanks ve Robin Wright yer alıyor. Filmde zekâ seviyesi yaşıtlarına göre daha geride kalmış Forrest Gump’ın zorlu hayat yolculuğu anlatıyor. Zekâ sorunundan dolayı devlet okullarına dahi girmekte zorlanan Forrest, bir süre sonra akla mantığa sığmayan başarılara imza atıyor. Filmi izledikten sonra hayatta her şeyin mümkün olacağına ve imkânsızın olmadığına kanaat getireceğinize inanıyoruz.

4. Ölü Ozanlar Derneği (1989)

128 dakika süren filmin harika senaryosu ve oyunculukları birleşince zamanın nasıl geçtiğine inanmayacaksınız. 1989’da dört dalda Oscar’a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü getirmişti. Filmde ağzından dökülen her replik o zamanların genç kuşağı için kulağa küpe sözler haline gelir. Her genç onun gibi bir öğretmenin gelip yol göstermesini bekler. Her şiir artık biraz Robin Williams’tır…

5. Kazanma Sanatı (2011)

Yönetmenlik koltuğunda Bennett Miller’ın oturduğu 2011 yapımı film, eski bir beyzbol oyuncusu olan beyzbol antrenörü Billy Baeane liderliğindeki Oakland Athleetics’in dirilmesini konu ediniyor. Oakland Athletics beysbol takımının genel menajeri Billy Beane ve onun zorluklara rağmen mücadele edip modern analitik yöntemlerle takımına başarı kazandırması, filmi adeta bir motivasyon kaynağı haline getirmiş.

6. Whiplash (2014)

Prestijli müzik okulu Shaffer'da 1. sınıfta okuyan 19 yaşındaki Andrew Neiman (Miles Teller), hırslı bir davulcudur ve günün birinde efsaneler arasına girmeyi hayal etmektedir. Buranın en önemli orkestrasının şefi ise Terrence Fletcher (JK Simmons), çok katı eğitim prensiplerine sahip bir müzisyendir. Neiman'ın yeteneği Fletcher tarafından fark edilir ve okulun orkestrasına alınır. Fletcher'ın gözüne girebilmek için insanüstü bir çalışma sergileyen, ailesini ve özel hayatını bir kenara atan Neiman ile Fletcher'ın arasında tansiyonu hiç düşmeyecek bir ilişki başlayacaktır.

7. Büyük Açık (2015)

2008’de yaşanan finansal krizinden kazanan olarak çıkmayı amaçlayan 4 arkadaşın hikâyesini anlatan bu yapımda, krizin sebep olduğu işsizlik ve intiharlar başarılı bir şekilde işlenmiş. Film aynı zamanda, finansal terimleri anlamakta güçlük çekenlere krizin sebeplerini gündelik bir dille anlatmaya çalışıyor.

8. Rocky (1976)

Yoksul ve kimsesiz boksör rolünde izlediğimiz Rock Balboa (Sylvester Stallone), Dünya ağır sıklet şampiyonu Apollo Creed (Carl Weathers) ile unvan çıkacaktır.  Apollo Creed için bir gösteri maçından başka bir şey olmayacak olan bu maç Rocky için hayatının şansı anlamını taşımaktadır. En az film kadar müziklerinin de harika oluşundan bahsetmeden geçmeyelim. Hepimizin bildiği Eye of the Tiger, Hearts on Fire gibi başarılı müziklerle de Rocky filmi sayesinde tanışmış olduk.

9. Umudunu Kaybetme (2006)

Chris Gardner (Will Smith) ve 2006 yılının çocuk oyuncularından Christopher Gardner (Jaden Smith)’in başrollerini paylaştığı Umudunu Kaybetme filmini izlerken duygularınıza hâkim olamayacağınız. Hayatın gerçekleriyle başa çıkmanız için motivasyon kaynağı niteliğinde bir film olduğunu söyleyebiliriz.

10. Apollo 13 (1995)

Jim Lovell (Tom Hanks) , Jack Swigert (Kevin Bacon) ve Fred Haise (Bill Paxton) adında üç astronotun 1970’da başarısızlıkla sonlanan Ay görevinde yaşamış oldukları sorunlara rağmen, canlı bir şekilde dünyaya geri dönüşlerini anlatıyor. Apollo 13; Tom Hanks, Kevin BaconBill Paxton ve Ed Harris gibi isimlerden oluşan kadrosuyla Oscar ödüllü bir yapım haline geliyor ve en iyi başarı ve azim konulu filmler arasına adını yazdırıyor.