Han Solo Haftasına Özel:Star Wars'un Bilinmeyenleri

Hazır gelmiş geçmiş en efsanevi sinema serilerinden biri olan 'Star Wars' (Yıldız Savaşları) serüvenindeki Han Solo'nun geçmişini anlatacak olan 'Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi' bu Cuma vizyona girecekken, siz takipçilerimize bir "Star Wars'un Bilinmeyenleri" listesi hazırlayalım istedik. George Lucas'ın usta kaleminden çıkarak 1970 sonlarında başlayan bu serüvenin, henüz teknoloji bugünkünün yarısı kadar bile gelişmemişken ne zor koşullarda çekildiğinden tutun, çekimlerin perde arkasında yaşanan ilginç olaylara kadar her şey bu listede!

1. Harrison Ford'un Han Solo olmak için dünyaya geldiğini

Harrison Ford'un Han Solo olmak için dünyaya geldiğini

Bu hafta vizyona girecek olan 'Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi' filmiyle karakterin geçmişine ışık tutacak olan Han Solo’yla özdeşleşen oyuncu Harrison Ford, Star Wars evreninin yaratıcısı olan yönetmen George Lucas’ın 'American Griffiti' filminde figürandı ve o zamanlar, Ford'un asıl işiyse marangozluktu. Harrison Ford'un set arkasındaki dalgacı tavırlarıyla, Darth Vader'a silah çekme cesaretini gösterecek tek karakter olacak olan Han Solo'yu inanılmaz özdeşleştiren George Lucas, Harrison Ford’u bu role ikna etmek için çok uğraştı. Han Solo karakterinin yaratılırkenki ilham kaynağıysa George Lucas'ın yakın arkadaşı ve 'The Godfather(Baba)' üçlemesinin de yönetmeni olan Francis Ford Coppola'dır.

2. George Lucas'ın gelmiş geçmiş en mütevazı lisans antlaşmasına imza attığını

George Lucas'ın gelmiş geçmiş en mütevazı lisans antlaşmasına imza attığını

Henüz 29 yaşında olan genç adam George Lucas, binbir emek ve umutlarla yazdığı senaryoları yapım şirketlerine bir türlü beğendiremeyince Fox'a gider ve "Star Wars'un eti sizin kemiği benim olsun." der. Filmin tüm gelirlerinin 20th Century Fox Stüdyoları'nda kalabileceğini, kendisinin sadece promosyon, oyuncak ve telif haklarını elinde tutmak istediğini belirtir. Teklifinin kabul olması üzerine, Star Wars efsanesinin önü açılır. Bugün George Lucas, Star Wars'un sadece oyuncaklarından gelen telif hakkı gelirleriyle oturduğu yerden yılda milyon dolarlar kazanıyor.

3. C-3PO'nun da içinde bir insan olduğunu

C-3PO'nun da içinde bir insan olduğunu

C-3PO isimli tenekeden robotu canlandıran Anthony Daniels, kendini role fazla kaptırınca Tunus'un sıcak çöllerinde yapılan çekimlerde az kalsın susuzluktan ölüyordu. Ekibe zorluk çıkarmamak için kostümünü pek çıkarmayan Daniels'ın insan olduğunu ekip bile unutunca oyuncu kostümünün dışına “C-3PO’nun da içinde bir insan var” yazılı bir not yapıştırmıştı.

4. Yoda'yı az kalsın kostümlü bir maymunun canlandıracağını

Yoda'yı az kalsın kostümlü bir maymunun canlandıracağını

Star Wars'un ikonik karakterlerinden bir diğeri olan Büyük Jedi Üstadı Yoda'yı bugün bildiğimiz görünümüne kavuşturan ve seslendiren, Muppet Show'un yaratıcılarından olan ve efsanevi Muppet Show karakteri Miss Piggy'yi seslendiren Frank Oz ve George Lucas tesadüfen tanışmamış olsaydı, her şey farklı olacaktı. George Lucas, Frank Oz'dan önce Yoda'yı kostümlü bir maymunun canlandırmasını istiyordu. Yoda'nın bildiğimiz yüzüyse ünlü fizikçi Einstein'dan esinlenilerek oluşturuldu.

5. Luke Skywalker'ın yüzünün parçalandığı sahnenin bir mecburiyet olduğunu

Luke Skywalker'ın yüzünün parçalandığı sahnenin bir mecburiyet olduğunu

Star Wars serisinin 1980 yapımı 5. filmi 'Empire Strikes Back (İmparatorun Dönüşü)'nün çekimlerinden önce bir trafik kazası geçiren ve yüzünde kesikler meydana gelen Mark Hamill'in yaraları, geçirdiği milyon dolarlık estetiklere rağmen iyileşmedi. Durum böyle olunca filme, Luke Skywalker'ın yüzünün Darth Vader'la karşılaştığı düelloda Wampa tarafından parçalanma sahnesi eklendi. 

6. 'Jedi'nin Dönüşü'nün az daha 'Jedi'nin İntikamı' olacağını

'Jedi'nin Dönüşü'nün az daha 'Jedi'nin İntikamı' olacağını

1983'te çekilen ve serinin 6. bölümü olma özelliğine sahip olan 'Jedi'nin Dönüşü' filminin ismi aslında Jedi'nin İntikamı olacaktı. İlk fragmanın yayınlanmasından sonra "Jedi intikam almaz!" diyerek bu isme karşı çıkan hayranların haklı haykırışları yanıtsız kalmadı ve filmin ismi George Lucas tarafından değiştirildi. Ayrıca filmde kullanılacak olan Luke Skywalker'ın mavi ışın kılıcı da bir pazarlama taktiği olarak (insanlar yeni oyuncak alsın diye) yeşil rengiyle değiştirildi.

7. Star Wars'un dünya çapında en yüksek hasılatlı 3. yapım olduğunu

Star Wars'un dünya çapında en yüksek hasılatlı 3. yapım olduğunu

2008'deki verilere göre o tarihe kadar ikişer üçleme olarak çekilmiş 6 Star Wars filminin toplam hasılatı 4.41 milyar dolardı ve seri, Harry Potter ve James Bond'dan sonra dünya çapında gelmiş geçmiş en yüksek hasılat yapan üçüncü film serisi olma şerefine erişti.

8. Star Wars seslerinin eldeki imkanlarla nasıl oluşturulduğunu

Star Wars seslerinin eldeki imkanlarla nasıl oluşturulduğunu

Serinin sevimli yaratığı Chewbacca'nın sesi, ölmekte olan vahşi hayvan çığlıklarının birleştirilmesiyle; Anakin'in henüz Jedi olduğu zamanlardaki robot yardımcısı R2-D2 (Reel (Makara) 2, Dialog (Diyalog) 2)'nin sesi, bebek seslerinin elektronik ortama aktarılmasıyla; Darth Vader'ın ürkütücü ve ikonik nefes alma sesi, dalış takımlarındaki hava regülatörü sesinin kaydedilmesiyle; ışın kılıçlarının sesiyse mikrofonun elektromanyetik bir cihaza yaklaştırılmasıyla elde edilmiştir.

9. Steven Spielberg'le George Lucas'ın 'Star Wars'un ilk filmi üstüne iddiaya girdiklerini

Steven Spielberg'le George Lucas'ın 'Star Wars'un ilk filmi üstüne iddiaya girdiklerini

1977'de George Lucas ve yakın arkadaşı olan bir diğer efsane yönetmen Steven Spielberg, Star Wars'un ilk filmi 'Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut'un mu yoksa 'Üçüncü Türden Yakınlaşmalar'ın mı gişede daha yüksek hasılat elde edecek?" konulu bir iddiaya girer. 'Star Wars' tarafını tutan Steven Spielberg iddiayı kazanır ve kumarda kaybetse de gişede kazanan George Lucas, Spielberg'e 40 milyon dolar öder.

10. Han Solo karakteri için başta bu isimlerin düşünüldüğünü

Han Solo karakteri için başta bu isimlerin düşünüldüğünü

George Lucas tarafından, Harrison Ford'un rol için biçilmiş kaftan olduğu keşfedilmeden önce, Han Solo karakteri için Christopher Walken ve Al Pacino gibi isimler düşünülüyordu.

11. Chewbacca'yı Oynayan Peter Mayhew'un Yeti sanılıp lince uğradığını

Chewbacca'yı Oynayan Peter Mayhew'un Yeti sanılıp lince uğradığını

George Lucas'ın Indiana adındaki çok sevdiği köpeğinden esinlenerek kurguladığı canayakın canavar Chewbacca'yı canlandıran Peter Mayhew, ilk üçlemenin son filmi olan 'Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü' filmindeki Endor savaşının çekimlerinin yapıldığı esnada, çekimlerin yapıldığı bölgede yaşayan halkın kendisini efsanevi yaratık Yeti (Koca Ayak olarak da bilinir) sanması üzerine saldırıya uğradı. Set ekibi, Mayhew'u son anda halkın taş ve sopalarından kurtarmış ve durumu onlara zar zor açıklamış.