Babalar Günü'ne Özel En Baba Filmler

Babalar Günü'nün ardından size babalarımızı ne kadar sevdiğimizi hatırlatacak filmlerden oluşan bir liste hazırlamak istedik. Yanımızdalarsa omuzlarına başımızı koyup, yanımızda değillerse onları yeniden göreceğiniz günün hayalini kurarak ve eğer bu dünyadan göçtülerse onları özlemle anarak izleyeceğiniz filmler bu listede!

1. Baba (1972)

Baba diyince sinema literatüründe aklımıza ilk gelen film şüphesiz The Godfather'dır. Kült bir aile filmi olan The Godfather'daki baba Don Vito Corleone esasen bir mafya babası olsa da Corleone ailesinin de babası olarak ailenin her şeyden önce geldiğini seyirciye pek güzel belletiyor. Başarılı yönetmen Francis Ford Coppola yönetmenliğindeki The Godfather üçlemesinin başrollerindeyse Al Pacino'dan Robert DeNiro'ya; Marlon Brando'dan Diane Keaton'a birçok efsane Hollywood oyuncusu yer alıyor. 

2. Kaptan Fantastik (2016)

6 çocuğunu alışılmışın dışında ve toplumdan uzak büyüten bir babanın sevgi dolu hikayesinin anlatıldığı filmin başrollerinde Yüzüklerin Efendisi'nden tanıdığımız Viggo Mortensen'e inanılmaz oyunculuklarıyla birçok çocuk oyuncu eşlik ediyor. Yönetmenliğini Matt Ross'un üstlendiği yumuşacık bir hikayeye ve duygu yüklü sahnelere sahip olan Kaptan Fantastik'i mutlaka izlemelisiniz!

3. Benim Adım Sam (2001)

Başrollerinde Sean Penn, Dakota Fanning, Michelle Pfeiffer ve Elle Fanning'in yer aldığı duygusal baba-kız filmi Benim Adım Sam'in yönetmeniyse Jessie Nelson. Sam Dawson isimli IQ'su düşük ama kızını çok seven bir babanın kızı büyüdükçe onunla ilgilenmekte sıkıntılar yaşaması üstüne kızını hukuken kaybetmemek için verdiği insanüstü çabayı konu alan Benim Adım Sam'i Babalar Günü şerefine izlemelisiniz!

4. Büyük Balık (2003)

Hayallerinin peşinden giden bir babanın hikayesini anlatan Tim Burton filmi Büyük Balık, babaların da birer insan olduğunu çok iyi anlatan bir film. Başrollerinde Ewan McGregor, Marion Cotillard, Helena Bonham Carter ve Albert Finney'in yer aldığı fantastik dram türündeki Büyük Balık, hikaye anlatmayı çok seven bir babanın en sonunda bu yolla ölümsüzleşeceğine çocuksu bir inancı oluşunu inanılmaz bir görsellikle ve kurguyla anlatıyor.

5. Babam ve Oğlum (2005)

Unutulmaz bir Çağan Irmak filmi olan Babam ve Oğlum, 2005'te vizyona girdiğinde Türkiye'de milyonlar sinema salonlarını doldurmuş ve neredeyse filmi izleyen herkes gözyaşlarına boğulmuştu. Üç neslin ilişkilerini göreceğimiz filmin başrollerindeyse Çetin Tekindor, Hümeyra, Fikret Kuşkan ve Ege Tanmam gibi isimler yer alıyor. 1980 darbesinde gördüğü işkencelerden hasta düşen bir babanın eşini kaybedişi ve oğlunu alıp uzun zamandır görmediği anne-babasının yanına gidişi yürekleri dağlayacak bir samimiyet ve duygusallıkla ekrana yansıyor.

6. Kramer Kramer'e Karşı (1979)

Dustin Hofman ve Meryl Streep gibi iki usta Hollywood oyuncusunu kadrosunda barındıran Kramer Vs. Kramer, En İyi Film de dahil olmak üzere 5 Oscar Ödülü'ne sahip harika bir film. Yönetmenliğini Robert Benton'ın üstlendiği duygu dolu filmde oyunculuklara söylenecek hiçbir şey yok. Kramer vs. Kramer'de, eşi tarafından terk edilen bir babanın çocuğunu büyütmek için verdiği zahmetleri ve henüz öğrenmeden deneyimlemek zorunda kaldığı zorlukları izleyecek, babalarınızın kıymetini anlayacaksınız!

7. Kikujiro (1999)

Japon yönetmen Takeshi Kitano'dan duygu dolu bir baba-oğul filmi! Oldukça yumuşak bir fonu olan Japon yapımı Kikujiro'nun başrollerindeyse yönetmen Takeshi Kitano bizzat rol alıyor. Uyumsuz iki yoldaşın aileleri uğruna yollara düşüşünü konu alan Kikujiro'da dram da var baba sevgisi de romantizm de!

8. Geleceğe Dönüş (1985)

Gelmiş geçmiş en fenomen bilim kurgu filmlerinden biri olan Geleceğe Dönüş'ün konusuysa aslında bir baba-oğul hikayesine dayanıyor.   Başrollerinde Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Chrispin Glover ve Lea Thompson'ın yer aldığı Robert Zemeckis'inse yönetmenliğini üstlendiği unutulmaz film Geleceğe Dönüş, bir arabanın içine saklanmış bir makinayı kurcalarken zamanda yolculuk yapan ve yanlışlıkla anne-babasının tanışmasını engelleyen Marty'nin 50'lerdeki maceralarını ve çıkmazlarını konu alıyor. İzledikten sonra babanıza "İyi ki babamsın!" dedirtecek cinsten bir film!

9. Coco (2017)

İnanılmaz keyifli ve duygu yüklü bir Pixar animasyonu olan Coco, 2017'yi kasıp kavurmuştu. İspanya'dan Ölüler Diyarı'na uzanan ilginç hikayesiyle Coco, babasını kaybetmiş izleyenlere de duygu dolu anlar yaşatacak. Ailemizin onları hatırladığımız sürece bizi bırakmayacağını müzikal bir yolla seyirciye aktarabilmiş animasyon film Coco'nun seslendirme kadrosu da epey kalabalık. Coco'da Gael Garcia Bernal, Benjamin Bratt, Alanna Ubach gibi önemli isimlerin sesleriyle hayat verdiği karakterler size babaların değerini bir kez daha hatırlatacak.