İngiliz Kraliyeti'ni Anlatan Altın Gibi Filmler

1. Diana (2013)

Film, dünyaca tanınan Galler Prensesi Diana'nın hayattaki son iki yılını konu alıyor. Başrolünde Akademi ödüllü güzeller güzeli Naomi Watts yer alırken, Naveen Andrews ve Cas Anvar ise ona eşlik eden isimler arasında. Son derece naif ve tutkulu Diana'nın aşk hikayesini anlatan filmin yönetmeniliğini Oliver Hirschbiegel üstleniyor.

2. Kraliçe (2006)

The Queen, Güçlü kraliyet ailesinin bir trajediyle sarsılmasının ardındaki tüm gerçekleri, aydınlatıcı, derinden etkileyici ve dramatik bir dille ekranlar önüne sunuyor. Gerçek olaylardan uyarlanan filmde, Prenses Diana’nın 1997'deki beklenmedik ölümüyle şaşkına dönen Kraliyet Ailesi ve hükümetin tavır ve tutumları anlatılıyor.

3. Monako Prensesi Grace (2014)

2014 Eylül ayında vizyona giren film, Grace Kelly'nin Hollywood'daki tüm şöhretini bırakıp Monaco prensi Rainier'le evlenerek prenseslik ünvanını alma hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmeni Olivier Dahanbir filmiyle daha Biyografi filmlerindeki başarısını ispat etmiş oldu...

4. Zoraki Kral (2010)

Tom Hooper kugsaf  ın yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu David Seidler'a ait. Colin Firth ve Geoffrey Rush oyunculuğunu konuşturduğu biyografi filminde, kardeşinin feragat etmesiyle gönülsüz bir şekilde tahta geçen Kral VI. George, kekemelik sorununu yenmek için Lionel Logue adlı bir konuşma terapisti tutar.

5. Düşes (2008)

18. yüzyılın sonlarında geçen filmde, dönemin en alımlı kadınlarından Düşes Georgiana Cavendish (Keira Knightley) aşkı, politikaya el atmasıyla itibarıı kaybeder. Evli olmasına ramen Earl Grey ile yaşadıı aşk, en iyi arkadaşı ve kocasıyla arasında karışık ilişkilerin oluşmasına neden olacaktır.

6. Boleyn Kızı (2008)

 Başrollerinde Scarlett Johansson, Natalie Portman, Eric Bana, Benedict Cumberbatch ve Jim Sturgess gibi efsane oyuncuların yer aldığı kraliyet dramasında entrika bir an olsun hız kesmiyor. Justin Chadwick’in yönettiği Boleyn Kızı Mary ve Anne Boleyn adındaki iki güzel kardeşin Kral VII. Henry’nin gözdesi olmak için verdiği saray içi ilişkileri tüm gerçekliğiyle anlatıyor. Kraliyetin karanlık yüzünü görebileceğiniz Boleyn Kızı’nı mutlaka izlemelisiniz! 

7. Kaçak Prenses (2015)

Başrollerinde Emily Watson, Sarah Gadon, Rupert Everett ve Jack Reynor’ın yer aldığı, romantik ve komik tarafı ağır basan İngiliz kraliyet filmi Kaçak Prenses, 1945’te İkinci Dünya Savaşı’nın bittiği yılların Buchinham Sarayı’nın iki prensesi Margaret ve Elizabeth’e odaklanıyor.

8. Genç Victoria (2009)

Başrollerinde Emily Blunt, Rupert Friend, Paul Bettany gibi isimlerin yer aldığı ve Kraliçe Victoria’nın ilk yıllarının ve Prens Albert’le aşklarının konu alındığı İngiliz kraliyeti filminin yönetmeniyse Jean-Marc Vallée. Film ayrıca Kostüm Dizaynı dallarında Akademi ve BAFTA ödüllü!

9. Elizabeth (1998)

Cate Blanchett’ın Kraliçe Elizabeth’i hakkıyla canlandırdığı 1998 yapımı Elizabeth, 1999 yılında En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Oscar’ının sahibi olmuştu. Yönetmenliğini Hintli yönetmen Shekhar Kapur’un üstlendiği, Cate Blanchett’eyse Joseph Fiennes ve  Geoffrey Rush’ın eşlik ettiği Elizabeth, 1554 senesi Büyük Britanya’sında, yönetimsel bunalımların sürdüğü bir döneme bir güneş gibi doğan Kraliçe Elizabeth’in hikayesini konu alıyor. 

10. Elizabeth: Altın Çağ (2007)

I. Elizabeth’e yine Cate Blanchett’ın hayat verdiği Shekhar Kapur filmi Elizabeth Altın Çağ’da 1998 yapımı Elizabeth’te yükselişi anlatılan kraliçenin tahtta kalma mücadelelerine ve romantik hayatındaki karmaşalara yer veriliyor. Film 1999 yapımı gibi 2008 yılında En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ını kazanmıştı. Kadroda Cate Blanchett’a bu sefer Clive Owen, Geoffrey Rush ve Abbie Cornish eşlik ediyor.