Dolar Yükselirken İzlenecek En İyi Ekonomi Filmleri

Dolar, Euro ve Sterlin'i takip etmekten gözünün feri sönenlerin listesi... Döviz kurlarındaki hareketlilikle birlikte ilginizi çekebilecek, finans dünyasının yakın tarihindeki gelgitli dönemleri anlatan en iyi 10 filmi sizler için derlerdik.

1. Entrika (2012)

Ailesi ve çevresine karşı başarılı bir iş adamı portresi çizen Miller (Richard Gere), yaptığı yolsuzlukların yanı sıra özel hayatında da eşinden gizlediği sevgilisi Cote ile yaşadığı gizli aşkı ailesinden saklama çabasındadır. Sahip olduğu şirketini satmak üzereyken beklemediği bir olayla birlikte ailesi, imparatorluğu ve işlediği suç arasında seçim yapmak durumunda kalır.

2. Kirli Para (2014)

Hayatını tekrar düzene koymaya çalışan eski mahkum, yeni barmen Bob, patronu ve kuzeniyle (James Gandolfini) birlikte bir suça bulaşıyor ve gangsterlerin kara para aklamasına izin veriyor. Çalıştığı barın soyulmasından sonra gangsterlerle başı belaya giren Bob'un başına gelmeyen kalmıyor. Kirli Para, 2013'te vefat eden James Gandolfini'nin kadrosunda yer aldığı ve tamamladığı son filmi. 

3. Too Big To Fail (2011)

Yönetmen koltuğunda Curtis Hanson'un yer aldığı ve senaryosunun Peter Gould ve Andrew Ross Sorkin'e ait olduğu filmde, 2008'de Amerika'da yaşanan ekonomik krize neden olan olaylar ve kriz döneminde büyük firmalarda yaşananlar anlatılıyor. 

 

 

4. İç İşler (2010)

Vizyona girdiği sene, en iyi belgesel ödülünün sahibi olan film, 2008 yılında ABD'de yaşanan küresel mali krizin nedenlerine değinerek o dönemi anlatıyor.

5. Para Avcısı (2013)

Vizyona girdiği 2013 senesinde büyük ses getiren Para Avcısı filminin başrolünde Leonardo DiCaprio yer alıyor. Genç ve hırslı bir iş adamını canlandıran Jordan Belford rolündeki Leonardo DiCaprio, filmde yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi dönüyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, 2001 yılında ABD tarihinin en büyük iflası olarak kayıtlara geçen enerji devi Enron'un çöküşü anlatılıyor. Filmde Margot Robbie de güzelliği ve oyunculuğuyla dikkat çekiyor. 

6. Banka: Kelebek Etkisi (2001)

Başrollerinde David Wenham, Anthony LaPaglia ve Sibylla Budd’ın yer aldığı Avustralya yapımı ekonomi filmi Banka: Kelebek Etkisi’nin yönetmeniyse Robert Connolly. Borsadaki çalkalanmaları veya çöküşleri önceden tespit edebilen bir program tasarlamış olan Jim Doyle isminde bir adamın büyük ölçekli Centabank isimli bir bankayla iş yapmaya başlaması ve sonrasında sarpa saran işler tüm çarpıcılığıyla aktarılmış. 

7. Oyunun Sonu (2011)

       Başrollerinde Kevin Spacey, Demi Moore, Paul Bettany ve Jeremy Irons gibi birçok ünlü oyuncunun yer aldığı Oyunun Sonu’nun yönetmeniyse J.C. Chandor. Müşterilerine yüksek riskli yatırım araçları satan bir bankanın Wall Street’le beraber iflasın eşiğine gelip köklü bankalarını kapatmak veya müşterileri kandırarak bankayı kurtarmak gibi iki seçenek arasında kaldıkları bu ekonomi filminde heyecan bir an olsun hız kesmiyor. 

 

8. Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi (2009)

Belgesel, dram ve politik türdeki ekonomi filminin kadrosunda Arnold Schwarzenegger, Thora Birch, yönetmen Michael Moore ve Wallace Shawn yer alıyor. Ekonomide söz sahibi olan siyasilerin aldıkları risklerin sonuçlarını ödeyen insanlara odaklanan Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi, kapitalizmi her gün 14 bin kişiyi işsiz bırakan yasak bir aşka benzetiyor. 

9. Büyük Açık (2015)

Brad Pitt, Christian Bale, Steve Carrell ve Ryan Gosling’li kadrosu Şampiyonlar Ligi’ni andıran, ekonomi ve biyografi filmi Büyük Açık’ın yönetmeni ve senaristiyse Adam McKay. 4 dalda Altın Küre’ye aday gösterilen Büyük Açık ekonomiden anlayan ve 2000’li yılların ortasında yaşanan ekonomik krizi öngören 4 kişinin hikayesini konu alıyor. 

10. Borsa (1987)

Başrollerinde Charlie Sheen, Michael Douglas ve Daryl Hannah’nın yer  aldığı 1987 yapımı Borsa filmi ekonomi dünyasının sert koşullarını gözler önüne seriyor. Filmdeki açgözlü satın alma uzmanı Gordon Gekko rolündeki Michael Douglas, bu rolüyle 1988 yılında “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ına layık görülmüştü. Filmin yönetmeniyse Yaralı Yüz ve Katil Doğanlar gibi önemli filmlerin yönetmenliğini de yapmış olan Oliver Stone